Wyświetlono wiadomości wyszukane dla hasła: Gmina Janów Lubelski

Temat: Propozycja do naśladowania.
Środki unijne i dobre zarządzanie wpływa na jakość i poziom życia mieszkańców miast i gmin.Dowodem na to jak dobre rządzenie wpływa na ludzi niech będzie statystyka dotycząca mieszkańców dwóch miast .Janowa Lubelskiego i Kraśnika.

Przedstawie dane dostępne na oficjalnych stronach BIP tych miast.

W roku 2006 liczba mieszkańców miasta Janowa Lubelskiego wynosiła 11882.W roku 2007 już 12372.Czyli liczba ludności zwiększa się o 490 co świadczy bardzo pozytywnie o warunkach jakie stwarza się dla mieszkańców którzy chętnie przeprowadzają sie do Janowa L..

W roku 2006 liczba mieszkańców miasta Kraśnika wynosiła 37181.W roku 2007 już 35731.Czyli liczba ludności
zmniejszyła się o 1450 co świadczy bardzo negatywnie o warunkach jakie stwarza się dla mieszkańców którzy chętnie wyprowadzają się z Kraśnika.

Janów Lubelski +4.12% przyrost roczny mieszkańców
Kraśnik -3.9% ubytek roczny mieszkańców.

Temat: "Święto Karpia" 19 sierpnia 2007r.
Zapraszam Wszystkich Państwa Bardzo Serdecznie na II edycję "Święta Karpia" miejscowości Maliniec -gmina Potok Wielki , Powiat Janów Lubelski.
Impreza cykliczna, organizowana przez GOK w Potoku Wielkim i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Leśny Krąg" z siedzibą w Janowie Lubelskim. Impreza ma na celu promocję regionu i lokalnego produktu. Na naszym terenie znajduje się ponad 750 ha stawów rybnych. Piękny i malowniczy krajobraz ściąga na nasz teren licznych turystów. Znajdują się tutaj gospodarstwa agroturystyczne świadczące wiele atrakcji dla gości.
Plan obchodów uroczystości:
14:30 - Otwarcie
15:00 - Występ artystyczny młodzieży z GOK Potok Wielki
15:30 -Wyścig rowerowy o Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego
- "Łowienie rybki"- zawody w łowieniu rybki na wędkę
- Konkursy i zabawy
- Wręczenie wyróżnień dla gosp. rybackich i agroturystycznych
- Degustacja karpia w różnych postaciach (wędzony, pieczony, smażony, zupa rybna)
miejscowi rybacy ufundowali 200 kg karpia dla uczestników tej imprezy.
NIKOGO NIE WYPUŚCIMY BEZ POCZĘSTUNKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
17:00 - Występ zespołu "Cliver" znany zespół Disco Polo
18:30 -Występ zespołu "Master Fox" - muzyka dla wszystkich
20:00 -Występ zespołu "Simon" z Lublina - festynik do późnych godzin nocnych
24:00 -Koniec obchodów uroczystości "Święta Karpia"
Patronat nad uroczystościami Marszałek Województwa Lubelskiego

Temat: opozycjoniści
First News! First News! First News!

Janow Lubelski wziety na "Portalu Samorzadowym" (http://www.gmina.pl/glosow/wyniki2.php)!!! Jednym moim sprytnym uderzeniem myszki zwalilem Janow Lubelski (miasto) na 60. pozycje z 1311 punktami. Ustka (miasto) dalej na 59. pozycji z 1312 punktami. Do wziecia nastepny jest Radom (miasto) z 1332 punktami.
Walke o Ustke rozpoczalem 10 kwietnia 2005 roku, kiedy Ustka byla na 68. miejscu z 1034 punktami = glosami. Nie bylo latwo. Wlasciwie samotnie (nikt z Ustczan nie wspomaga mnie w tej rywalizacji) podnosze Ustke w ogolnej klasyfikacji. Co to znaczy determinacja, upor, cel i wizja! Zaiste godna wlodarza tego przepieknego nadmorskiego miasteczka
Ze slonecznego 20-stopniowego Toronto pozdrawia Lewed + Ustczanie nie stac nas przescignac Radom?! + Diet Coke ze slomki + dzisiaj na moim blogu "Dzicz slomozbutna" - ciagle rozwijajacy sie watek.Temat: Zalew w mieście Kraśnik
Nasz kraśnicki zalew do tej pory kosztował NAS (mieszkańców Kraśnika=podatników) sporo ponad 10 mln zł, a końca tej inwestycji nie widać i aż strach myśleć o kwocie jaka zostanie tam jeszcze zaiwestowana. Natomiast taki niewielki Janów Lubelski potrafi wyszukać na swoje inwestycje różne zewnętrzne źródła finansowania, aby finanse miasta miały się cały czas jak najlepiej. Tam zapewne nikt nie myśli o braniu komercyjnych kredytów na taką inwestycję.
Oto atrykuł z dzisiejszego "Dziennika Wschodniego":

"Znów ruszyły prace przy największej tegorocznej inwestycji w Janowie Lubelskim - budowie basenu.
Prace na kilka tygodni zostały przerwane, bo trzeba było zrobić badania geologiczne gruntów. W tym czasie władze gminy i Starostwa zdobyły dodatkowo 1 mln złotych z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Kryta pływalnia ma być gotowa na wiosnę 2008 roku. Oprócz 50 metrowego basenu, będą tam sauna, kręgielnia, kawiarnia, siłownię i pomieszczenia do ćwiczeń fitness. Cała inwestycja to koszt prawie 15 mln złotych. Finansowana jest w 80 proc. z funduszy unijnych. Inwestycje realizuje konsorcjum firm Stalprzem ze Stalowej Woli i BCJ z Tarnobrzega. "Temat: Czy to koniec Czubińskiego !?

Kompetentni i mili urzędnicy,wszyscy po studiach,ciągłe dokształcanie kadr aby praca dla nas była jeszcze bardziej efektywna.Oprócz was są też inni specjaliści (nie amatorzy)którzy ocenili wysoko pracę urzędu ,czego dowodem jest prestiżowy certyfikat jakości ISO przyznawany tylko najlepszym.


No trzeba przyznać, że kompetentnych ludzi w Urzędzie Miasta mamy pod dostatkiem a świadczy o tym chociażby to, ż Kraśnik jest w "czołówce" jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy unijnych Widocznie ci kompetentni (według jakuba1) urzędnicy są mniej kompetentni niż urzędnicy z wspomnianego wyżej Janowa Lubelskiego. Jeśli chodzi o certyfikat jakości to w pewnej mierze jest z nim tak samo jak z tytułem "Gmina fair-play" tzn: zapłacisz=masz. Tytuł "Gmina fair-play" też podobno jest dla najlepszych, ale jak się popatrzy na zasady tego konkursu, to wartałoby napisać: najlepszych płatników. Dla mnie rozwój tego miasta jest o wiele ważniejszy niż certyfikaty, tytuły itp, a to dlatego że TUTAJ mieszkam!
I proszę nie wyjeżdżać z tekstami, że jak nam się tu nie podoba (i mamy czelność narzekać na marnotrawstwo, brak logicznego myślenia itp) to możemy wyjechać do tegoż Janowa, bo to pokazuje tylko MIERNOTĘ osób piszących to!Temat: Ulewne deszcze powodują powodzie
Ulewne deszcze powodują powodzie

Ulewne deszcze są przyczyną powodzi w części Podkarpacia. Z brzegów wystąpiła też Biała Tarnowska koło Ciężkowic w Małopolsce, a na Lubelszczyźnie zostało zalanych wiele gospodarstw w gminie Modliborzyce.

Na Podkarpaciu alarmy przeciwpowodziowe obowiązują na terenie powiatów jasielskiego, dębickiego i ropczycko-sędziszowskiego. W powiecie mieleckim wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Najgorsza sytuacja panuje w rejonie Jasła. Przez miasto przechodzi fala kulminacyjna na Wisłoce. Z zalanej dzielnicy Gądki ewakuowano mieszkańców, ale część odmówiła opuszczenia domów. Rano zamknięto ujęcie wody dla miasta. W Niegłowicach koło Jasła Wisłoka zalała kościół i kilkadziesiąt zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. Kilkanaście odcinków dróg w regionie jest nieprzejezdnych, w tym droga krajowa numer 73 w Kołaczycach. Na Podkarpaciu wciąż pada i, zdaniem służb wojewody, może dojść do kolejnych podtopień.

Na Lubelszczyźnie woda zalała prawie 30 gospodarstw w gminie Modliborzyce koło Janowa Lubelskiego. To efekt padającego od kilkunastu godzin w regionie deszczu. Woda wprawdzie ustępuje, ale meteorolodzy spodziewają się dalszych opadów.
Temat: komunikacja
Nikita, jestesmy tego samego zdania co ty, ale weź to wytłumacz potencjalnym przewoźnikom Dla nich liczy się tylko to czy się opłaca (wiadomo, paliwo kosztuje i to też trzeba zrozumieć). Każdy wie, że ponad 50 % mieszkańców Gminy Szastarka leczy się w Janowie Lubelskim, sporo tez się uczy. Sa dni kiedy dużo ludzi jedzie do Janowa, ale wiekszość jest takich gdzie nikt nie jeździ, i co wtedy?? Koncesja kosztuje, przystanki kosztują, paliwo kosztuje a przychodów nie ma. Każdy by chciał, żeby z Janowem było dobre połączenie i Twoje racje są jak najbardziej uzasadnione, szkoda tylko, że tak cięzko to bedzie zrealizować.Temat: Najnowsze wiadomości o pozyskiwaniu środków unijnych
Dzisiejsza Gazeta Prawna opublikowała ranking gmin wiejskich, miejsko-wiejskich oraz miast dotyczący pozyskiwania środków unijnych. Zachęcam wszystkich do lektury. Natomiast władzom proponuję, aby wybrali sie do Krasnegostawu ( lider), Janowa Lubelskiego itd. w celu zdobycia wiedzy jak to sie robi. Oczywiście naszej gminy tam nie ma . Ale, jestem optymistą i sadzę, że w nowym okresie programowania będą jednak namacalne efekty w postaci "góry pieniędzy". Pozdrawiam.Temat: Wyciąg narciarski i skocznia w Batorzu
Zwracam się do Was z zapytaniem, czy wiecie coś na ten temat? W najbliższą niedzielę ma być otwarty wyciąg narciarski w Batorzu. Słyszałem o tym już od kilku osób (m.in. od takich, co to zostali poinformowani przez swoją rodzinę w Batorzu właśnie zamieszkującą), z oficjalnych źródeł żadnych takich informacji doszukać się nie można: szukałem i na stronie internetowej gminy Batorz i na stronie powiatu Janów Lubelski. Jeżeli to prawda, prosiłbym o podanie godziny otwarcia owego wyciągu. Od niektórych osób słyszałem także, że ma tam być skocznia narciarska (pewnie jakaś niewielka, ale zawsze!). Prosiłbym o potwierdzenie tej informacji. Wysyłałem wczoraj rano maila z podobnym zapytaniem do gminy Batorz, ale do dzisiaj odpowiedzi brak.Temat: Wyciąg narciarski i skocznia w Batorzu

Zwracam się do Was z zapytaniem, czy wiecie coś na ten temat? W najbliższą niedzielę ma być otwarty wyciąg narciarski w Batorzu. Słyszałem o tym już od kilku osób (m.in. od takich, co to zostali poinformowani przez swoją rodzinę w Batorzu właśnie zamieszkującą), z oficjalnych źródeł żadnych takich informacji doszukać się nie można: szukałem i na stronie internetowej gminy Batorz i na stronie powiatu Janów Lubelski. Jeżeli to prawda, prosiłbym o podanie godziny otwarcia owego wyciągu. Od niektórych osób słyszałem także, że ma tam być skocznia narciarska (pewnie jakaś niewielka, ale zawsze!). Prosiłbym o potwierdzenie tej informacji. Wysyłałem wczoraj rano maila z podobnym zapytaniem do gminy Batorz, ale do dzisiaj odpowiedzi brak.
nie jestem pewien ale w Batorzu to chyba moj wujek otwiera wyciag i ma zamiar w niedlugim czasie zrobic maly kurorcik, ale o skoczni nic nie slyszalem.
.: entees o godzinie 15:01 dodał(a):

ps. o ile sie nie myle to juz jest czynne, albo ma byc w niedlugom czasie.Temat: Bp Wielgus współpracował z SB

daru,

Co do Janowa Lubelskiego to on się tam urodził.
i stąd mój błąd bo ostatnio nie przywiązywałem wagi gdzie był bp.
gdzieś się obiło mi o ucho i nie sprawdzałem informacji
A ja nie przywiązywałem wagi skąd on pochodzi odszukałem że urodził się w Wierzchowiskach zdaje się pow. Janów, ale pewny nie jestem, obok najsłynniejszej antyunijnej gminy w Polsce - Godziszowa.Temat: Propozycja do naśladowania.
W dniu 12 marca 2008 roku w Lublinie Burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś odebrał wyróżnienie – ‼Europejska Gmina – Europejskie Miasto”.

Ten prestiżowy tytuł otrzymują samorządy mogące się pochwalić największymi osiągnięciami w przyciąganiu środków unijnych.

Ranking został przeprowadzony przez Gazetę Prawną pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz firmą doradczą Ernst&Young. Brane tu były pod uwagę wszystkie projekty unijne realizowane nie tylko przez władze samorządowe, ale również przez lokalnych przedsiębiorców i rolników, więc wyróżnienie obejmuje także społeczności lokalne gmin.Temat: Gminna Liga Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Modliborzyce
Witam
Termin rozpoczęcia Ligi na 99% 08.05.05r
Jak narazie zgłoszenia dokonały drużyny:
LZS Wierzchowiska, Lute, Wolica, GKS Modliborzyce, "Technik" Janów Lubelski, Otrocz.
Nadal szukamy obsady sędziowskiej na okres rozgrywek Ligi oczywiście za wynagrodzeniem.

Towarzyskie spotkania Wierzchowisk i Otrocza w najbliższą niedzielę o godzinie 15.00, natomiast Modliborzyc i Wolicy o godzinie 13.00

PozdrawiamTemat: Zgłoszenia - Powiatowa Liga Piłki Siatkowej w Modliborzycach
Witam
Powiatowa Liga Piłki Siatkowej w Modliborzycach o Puchar Auto-Service Andrzej Wojtan.
- Start: 02.02.2008r
- Zgłoszenia do 30.01.2008r : na forum, na tel. nr 601698086

Sponsorzy:
- Auto-Service Andrzej Wojtan,
- Urząd Gminy Modliborzyce,
- Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ZapraszamTemat: Naganiacz utonął na polowaniu
"Potok Wielki, powiat Janów Lubelski. 34-letni mężczyzna wynajęty przez myśliwych jako naganiacz utonął wczoraj w stawie.
Andrzej W. był uczestnikiem polowania na kaczki. Myśliwi z koła łowieckiego z Tarnobrzega polowali w rejonie stawu rybnego „Duży Witold”, w gminie Potok Wielki. Andrzej W. wszedł do stawu. Był zanurzony po szyję w wodzie. Nagle zniknął pod lustrem wody.
- Jego koledzy pośpieszyli mu z pomocą – mówi Renata Laszczka-Rusek, z biura prasowego KWP w Lublinie. - Wyciągnęli go na brzeg, podjęli reanimację, która była kontynuowana przez pogotowie ratunkowe. Niestety mężczyzna zmarł."
http://www.dziennikwschodni.plTemat: Zalew w mieście Kraśnik
7.11.2006
na zalew slyszalem ze unia jednak dała 7 mln zł. Slyszałem to od pana który dobrze działa w sprawie zalewu


Wiele osób po tym poście zarzucało że to nieprawda, a wielu w to zapewne uwierzyło, że Kraśnik ma pieniądze z zewnątrz, że władze intensywnie działają w tym zakresie. Dziś w Dzienniku Wschodnim ukazał się ranking gmin lubelszczyzny. Zawarte są tam różne wskaźniki m.in. "pozyskane środki zewnętrzne inwestycyjne na jednego mieszkańca w latach 2003 -2006 i w Kraśniku ten wskażnik (skala od 0 do 10) wynosi 0,00 !! Proszę więc niech się wypowiedzą w tej kwestii ci, którzy twierdzili że Kraśnik otrzymywał fundusze unijne. To jest wskaźnik za kilka lat więc widać prawdziwe zaangażowanie władz w rozwój miasta. A tak na marginesie to Janów Lubelski ma tutaj wskaźnik 10.Temat: Zaginione miasto Goraj


Po prostu w trakcie badań powierzchniowych jakieś dwa lata temu trafiłem
na
to pole i zacząłem się zastanawiać co właściwie znalazłem:) Singer chyba
pisał o innym Goraju.
Pozdr.
Krzysztof


Serwus,

Singer pisal o miasteczku Goraj w pow. bilgorajskim (Lubelskie),
znajdujacego sie tuz obok Janowa Lubelskeigo.
W literaturze angielskojezycznej opisujacej zydowskie miasteczka wystepuje
on rowniez jako: Gorai oraz Goray. Spotkalem sie sie rowniez z nazwa Goraj
Lubelski dla odroznienia chyba od innych Gorajow.

Ostatnia wzmianka o poszukiwanym przez ciebie Goraju, jaka znalazlem,
znajduje sie w opisie miedzywojennym gminy Grabow w powiecie leczyckim
(Lodzkie).

Pan Edward Jezierski jest podany jako wlasciciel ziemski o powierzchni 750
morgow ziemi obejmujacych  Byszow, Goraj oraz Goszczedze.

Wspomniane Byszew (Byszo'w) i Goszczedze mozna znalesc na mapach okolic
Grabowa jako znajdujacych sie na polnoc od rzeki Ner, ale  o Goraju to
raczej glucho.

Pozdrawiam,

Temat: Styczniowe bociany żerują na łąkach
Międzyleś (pow. bialski)>>>Styczniowe bociany żerują na łąkach

W kilku miejscowościach gminy Tuczna można od tygodni spotkać parę bocianów. Od pewnego czasu boćki przesiadują na gnieździe znajdującym się na słupie energetycznym przy drodze Międzyleś-Sławatycze. Emerytowana nauczycielka Janina Litwiniuk z Międzylesia powiedziała nam, że niedawno widziała te ptaki żerujące na łące. Jeden z nich ma opuszczone skrzydło. Być może złamane. Daje jednak radę polecieć na gniazdo.
Wczoraj sygnał o parze bocianów i towarzyszącym jej... łabędziu trafił do bialskiego Starostwa Powiatowego i Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Janusz Szostakiewicz, starszy inspektor wojewódzki do spraw ochrony przyrody w LUW zapewnił nas, że wybierze się do Międzylesia, aby poznać warunki bytowania tych ptaków. Uważa, że na razie nie należy zakłócać bocianom żerowania na łąkach. W przypadku pogorszenia pogody ptaki zostaną zabrane do Parku Krajobrazowego Nadbużański Przełom Bugu w Janowie Podlaskim. (PIM)

ŹRÓDŁOTemat: 1
Wczoraj w Janowie Podlaskim widziałem nad Bugiem klucz gęsi, ok110szt. przelot na S. Województwo Lubelskie. powiet bialski, gmina Janów podlaski.Temat: Jednak można...
Polecam wszystkim, mieszkańcom jak i władzom naszego pięknego miasta (jeszcze chyba miasta, czyż nie ?)

NAJWIĘKSZA INWESTYCJA

W Janowie Lubelskim rozpoczęto budowę krytej pływalni.

Janów Lubelski należy do najprężniej rozwijających się miast Lubelszczyzny. Mieszkańców przestało już dziwić, że ciągle się tu inwestuje. Władze miasta potrafią robić bardzo dużo, przede wszystkim potrafią zdobywać pieniądze z różnych źródeł, w tym najwięcej z Unii Europejskiej. Teraz, po wielu latach oczekiwań, spełniły się marzenia mieszkańców oraz władz samorządowych Janowa Lubelskiego odnośnie budowy krytej pływalni. 11 kwietnia została podpisana umowa z wykonawcą, przedsiębiorstwem STALPRZEM ze Stalowej Woli, na wykonanie obiektu.

Podpisanie umowy miało bardzo uroczysty charakter, gdyż jest to największa inwestycja realizowana kiedykolwiek w tym mieście. Budowany obiekt będzie należał do najbardziej nowoczesnych w południowo-wschodniej Polsce.

- Obiekt będzie miał powierzchnię 3826 metrów kwadratowych i znajdą się w nim: basen sportowy, dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych, basen rekreacyjny z hydromasażem do zabiegów rehabilitacyjnych, brodzik dla dzieci, zjeżdżalnia rurowa o długości 60 m, sauny, zaplecze szatniowo - natryskowe, widownia, sala do ćwiczeń z zapleczem socjalnym, kręgielnia oraz sala konsumpcyjna - wyjaśnia burmistrz Krzysztof Kołtyś.

Szacunkowy koszt inwestycji wynosi prawie 15 milionów złotych. Najwięcej środków finansowych - 72,9% pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach zintegrowanego programu operacyjnego rozwoju regionalnego. Jest to dokładnie 10 871 729 zł. Równo po 13,55% kosztów inwestycji pokryją gmina oraz powiat Janów Lubelski.

- Kryta pływalnia będzie pełniła wiele funkcji. Przede wszystkim będzie służyła prowadzeniu zajęć szkolnych, jak również pełniła funkcję sportowo-rekreacyjną dla mieszkańców gminy i powiatu oraz coraz liczniej odwiedzających nas turystów - uzupełnia burmistrz Kołtyś.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu unijnego pod nazwą: Rozwój produktu turystycznego gminy Janów Lubelski i powiatu janowskiego poprzez budowę krytej pływalni w Janowie Lubelskim. Umowa została podpisana ze strony inwestora przez burmistrza Krzysztofa Kołtysia i skarbnika budżetu Bogumiłę Szewc, a ze strony wykonawcy przez prezesa Mariana Dejwóra i główną księgową Agnieszkę Konopkę.

Zakończenie prac przewidziano w lipcu 2008 roku.

Andrzej Wojtan

więcej o basenie na stronie :

http://www.janowlubelski.pl/news/n_060514.htmTemat: Zalew


Ruszyła budowa zbiornika retencyjnego na osiedlu Podwolina w Nisku

Lustro wody po zakończeniu pierwszego etapu będzie miało 5 hektarów powierzchni a wykopana ziemia trafi na niżańskie wysypisko. Inwestycje została dofinansowana przez Unię Europejską.

Nisko już od kilku lat boryka się z rekultywacją zamkniętego wysypiska śmieci. Przesuwanie kolejny raz terminu jego rekultywacji okazało się niemożliwe i gmina będąca właścicielem wysypiska musi do końca roku zakończyć ten proces. Oczywiście najbardziej kosztochłonne miało być nawiezienie ziemi jednak znalazł się na to sposób.

Przyjemne z pożytecznym

Aby niżańska gmina nie musiała kupować ziemi do zasypania śmieci zapadła decyzja o połączeniu inwestycji rekultywacji wysypiska oraz budowy zbiornika retencyjnego. Dodatkowo gmina na budowę zbiornika uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej.

- Wykorzystaliśmy moment do połączenia inwestycji i złożyliśmy wniosek na budowę zbiornika małej retencji na co dodaliśmy dofinansowania około 3 milionów złotych- mówi Julian Ozimek, burmistrz Miasta i Gminy Nisko. - Jest to pierwszy etap podczas którego zostanie wybudowany zbiornik wodny o powierzchni 5 arów zaś docelowo powierzchnia lustra wody będzie wynosiła 15 hektarów. Teraz zastanawiamy się nad jego zagospodarowaniem. Prawdopodobnie będzie to dzierżawa a najemca będzie musiał dbać o porządek oraz bezpieczeństwo oraz płacić gminie dzierżawę. Zbiornik jest w pięknej okolicy, więc nie będzie problemu ze znalezieniem chętnych.

Głębokość zbiornika na osiedlu Podwolina w Nisku będzie wynosiła około 3 metrów.

Tysiące metrów ziemi

Przetarg na połączone inwestycje rekultywacji wysypiska oraz budowę zbiornika wygrało Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe "EKOMEL" z Janowa Lubelskiego.

- Mamy duże doświadczenie w budowie tego typu zbiorników- zapewnia Edmund Sydor z firmy Ekomel z Janowa Lubelskiego. - W ciągu ostatnich pięciu lat jest to druga tego typu inwestycja. Wcześniej wykonywaliśmy między innymi zalew w Kraśniku, który ma powierzchnię około 40 hektarów oraz modernizowaliśmy zalew w Janowie Lubelskim.

Do końca tego roku na niżańskie wysypisko śmieci wywieziemy z tego zbiornika 27 tysięcy metrów sześciennych ziemi które przykryją śmiecie. W sumie do wydobycia mamy 145 tysięcy metrów sześciennych ziemi. Część z niej zostanie użyta do podniesienia gruntów na osiedlu Podwolina a reszta zostanie zabezpieczona i w przyszłości będzie można ten piasek wykorzystać do budowy dróg.


no i proszę - da się i w Nisku coś zrobićTemat: Zainteresowania i pasje braci leśnej
Po długiej przerwie dziś zapraszam na wędrówkę po cmentarzach na Lubelszczyźnie. Do dnia dzisiejszego zachowało się ich 101.
Działania wojenne na tym obszarze rozpoczęły się już w drugiej połowie sierpnia 1914 r. 25 sierpnia armia austro – węgierska zajęła Kraśnik. Walki toczyły się też w rejonie Frampola i Janowa Lubelskiego. Jednak już we wrześniu Austriacy zmuszeni zostali do odwrotu. Podobnie było z Niemcami pod Dęblinem, którzy w początkach października zarządzili totalny odwrót, a pod koniec miesiąca wycofali się z całego zajętego wcześniej terenu.
Dopiero w wyniku ofensywy gorlickiej w maju 1915 front na powrót zawitał na ziemie lubelską. Chrzest bojowy pod Jastkowem przeszedł 4 pułk legionów.
W wyniku tych walk poległo na omawianym terenie ok. 60 tysięcy żołnierzy, trzech armii.
Opiszę trzy cmentarze.
Pierwszy to cmentarz w Jastkowie. Zlokalizowany jest przy drodze krajowej nr 17 w centrum wsi, przy szkole. Otoczony jest metalowym płotem na podmurówce. Pierwotnie pochowano tu 120 legionistów, 108 Austriaków i 23 Rosjan. W 1930 roku ekshumowano Austriaków i Rosjan, postanawiając uczynić z tego obiektu cmentarz legionistów. Obecnie pochowanych jest tu 128 żołnierzy głównie 4 pułku piechoty legionów. W tylnej części cmentarza usypano duży, prostokątny kopiec, na którym wzniesiono kamienny pomnik w formie 17 metrowej kolumny zwieńczonej legionowym orłem. Za kolumną znajduje się płyta z nazwiskami pochowanych tu legionistów. Na mogiłach stoją betonowe krzyże (w tym jedna macewa).
Cmentarz w Janowie Lubelskim znajduje się na północno – wschodnich przedmieściach miasta wśród pól. Otoczony ziemnym wałem. W części centralnej ustawiony ok. 5 metrowy krzyż, pod nim polny kamień z granitową tablicą inskrypcyjną informującą, że pochowano tu żołnierzy austriackich. Mogiły zbiorowe, ziemne, słabo widoczne. Brak danych o ilości pochowanych tu żołnierzy. W północnej części cmentarz rozkopany prawdopodobnie przez pozyskiwaczy piachu.
Jadąc z Frampola do Zamościa pomiędzy wsiami Wola Kątecka i Smoryniem po prawej stronie znajduje się mały cmentarzyk. Pochowano na nim żołnierzy trzech armii poległych w drugiej połowie lipca 1915 roku. Cmentarz ogrodzony jest siatką. Mogiły ziemne, na nich współczesne metalowe krzyże z białymi także metalowymi tabliczkami z nazwiskami pochowanych tu żołnierzy. Cmentarz znajduje się pod opieką Urzędu Gminy we Frampolu. Mimo iż zatracono w trakcie remontu jego pierwotny wystrój, ważne jest, że gmina znalazła środki na remont i konserwację.Temat: TURNIEJ GMIN RDCIV WAKACYJNY TURNIEJ GMIN RADIA DLA CIEBIE

WYBIERAMY EKOLOGICZNĄ GMINĘ 2007

FINAŁOWA "10" GMIN - gminy, które uzyskały największą liczbę głosów od naszych Słuchaczy i im własnie należą sie pierwsze gratulacje!!!!:

1. WIŚNIEW, pow. siedlecki, woj. mazowieckie

2. BRUDZEŃ DUŻY, pow. płocki, woj. mazowieckie

3. PRZESMYKI, pow. siedlecki, woj. mazowieckie

4. JEDWABNO, pow. szczycieński, woj. warmińsko-mazurskie

5. JANÓW PODLASKI, pow. bialsko-podlaski, woj. lubelskie

6. ZBUCZYN, pow. siedlecki, woj. mazowieckie

7. DŁUGOSIODŁO, pow. wyszkowski, woj. mazowieckie

8. SARNAKI, pow. łosicki, woj. mazowieckie

9. RACIĄŻ, pow. płoński, woj. mazowieckie

10. STARE BABICE, pow. warszawsko-zachodni, woj. mazowieckie

Prezentacje gmin z finałowej "10" w naszym programie, jak zazwyczaj, w godz. 12-13.

Skrót prezentacji w programie "Radioexpress" godz. 18-19., możliwość głosowania aż do godz. 19.

Wyślij sms, wiadomość e-mail lub zatelefonuj!

GŁOSUJ NA SWOJĄ ULUBIONĄ GMINĘ!

Drodzy Słuchacze, Szanowni Mieszkańcy i Samorządowcy!

We wtorek 31 lipca zakończylismy pierwszą prezentację gmin w ramach Turnieju EKOLOGICZNA GMINA 2007. O swoich gminach mogli Państwo posłuchać w naszym programie w godz. 12-13. Każdego dnia zaprezentowaliśmy po 2 gminy, a Państwo głosowali na swoją ulubioną gminę. Do następnego etapu przeszło 10 gmin (lista powyżej). Państwo, nasi Słuchacze z tej 10 do ścisłego Finału wybiorą 3 finalistki, a spośród nich tę jedną, która otrzyma tytuł "EKOLOGICZNA GMINA 2007".

Jednocześnie pragniemy poinformować, że głosy oddane dotychczas, jak i te, które nadejdą po 2 sierpnia, nie przepadną. Będziemy je skrupulatnie dopisywać do poszczególnych gmin z owej 10 finalistek. Reasumując - tytuł EKOLOGICZNA GMINA 2007 otrzyma ta gmina, która w całym Turnieju otrzyma największą liczbę głosów. Sposoby głosowania są niezmienne i zamieszczamy je poniżej.

Sposoby głosowania:

1). Telefonicznie, dzwoniąc do studia: (22) 645-90-90;

2). SMS, wysyłając wiadomość tekstową, nr 7037 (koszt 61 groszy z VAT). W treści należy wpisać: rdc spacja gmina07 nazwa gminy i wysłać;

3). E-mail, adres: turniejgmin@www.rdc.pl - z tym, że z jednego adresu mogą być wysłane tylko 4 głosy.

KONKURS DLA SŁUCHACZY:

Po prezentacji każdej gminy (spośród 10 finalistek) zadajemy 1 pytanie konkursowe. Spośród Słuchaczy głosujących na gminy oraz spośród biorących udział w konkursie na koniec Turnieju rozlosujemy atrakcyjne nagrody.

Temat: Zalew w mieście Kraśnik

Wiele osób po tym poście zarzucało że to nieprawda, a wielu w to zapewne uwierzyło, że Kraśnik ma pieniądze z zewnątrz, że władze intensywnie działają w tym zakresie. Dziś w Dzienniku Wschodnim ukazał się ranking gmin lubelszczyzny. Zawarte są tam różne wskaźniki m.in. "pozyskane środki zewnętrzne inwestycyjne na jednego mieszkańca w latach 2003 -2006 i w Kraśniku ten wskażnik (skala od 0 do 10) wynosi 0,00 !! Proszę więc niech się wypowiedzą w tej kwestii ci, którzy twierdzili że Kraśnik otrzymywał fundusze unijne. To jest wskaźnik za kilka lat więc widać prawdziwe zaangażowanie władz w rozwój miasta. A tak na marginesie to Janów Lubelski ma tutaj wskaźnik 10.


Nie chce mi się pisać na tematy które były juz opisana przeze mnie lub przez innych forumowiczów.Ale powiem tylko tyle ,że w rankingu ogólnopolskim jako jedyne miasto nie pozyskaliśmy kompletnie żadnych dotacji ze środków unijnych.Na 2436 miast zajeliśmy ostanie miejsce.
Jest to ranking nieoficjalny ale prawdziwy.

Jeśli ktoś powie tu o tej jałomużnie przyznanej obligatoryjnie dla Kraśnika przez wojewode to niech wie ,ze dostał ją każdy niezależnie czy chciał czy nie i nie miało tu znczenia staranie miast.

Natomiast jeśli chodzi o pozyskiwanie płatnych certyfikatów w postaci ISO,Gmina Fair Play,Miasto coś tam itp. mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć ,że w porównaniu z miastami o liczbie mieszkańców do 50.000 zajmujemy zdecydowanie I miejsce.Nikt nie wpadł by na pomysł wydania ponad 120 tysięcu złotych na certyfikowanie ISO wszystkich instytucji zależnych od burmistrza.

Dodam ,że certyfikat ISO,i jego wdrożenie polega na nawinięciu makaronu na uszy osobom pracującym w instytucji ubiegajacej się o ten certyfikat i stworzenie punktu obsługi klienta.Następnie należy wpłacić od kilkudziesięciu do kilkunastu tysięcy złotych na dwa lata.I już ma się ten stempel.

Dodam tutaj,ze te certyfikaty są przyznawane przez prywatne firmy i trzeba za nie zapłacić.Nie posiadamy kompletnie żadnej nagrody czy też certyfikatu jakości przyznawanego dla gmin które są darmowe (tłumacz zasłużone).

Jeśli chodzi o Janów to nie mozemy porównywać się do niego.Jak wszyscy wiemy mamy zaprzyjaźnione miasta do których nasz burmistrz ochoczo się pcha.

Zejdźmy na ziemię i zacznijmy porównywać się do miasta które równiez nie pozyskało zadnych środków unijnych .A nie pozyskało nie ze względu na idiotów zasiadających we władzach a dlatego ,ze nie należą do unii.Mowa jest oczywiście o mieście do którego jeźdźą nasze władze a nazywa się Żółkiew na Ukrainie.Uważam ,że z nimi możemy konkurować.
Nie wspomne tu o Łucku bo jest kilka razy większy.Temat: Zapomniane miasteczka (A)
Moze zaczne alfabetycznie.
Ilosc mieszkancow misteczek jest z reguly podawana w oparciu o spis
powszechny 1921 r., czasami zas zrodla podaja liczby oparte o drugi
spis powszechny z 1931 r.

ANDRZEJOW

http://www.jewishgen.org/Yizkor/pinkas_poland/pol1_00058.html

Dosc skapa informacja o letniskowym miasteczku w pow. Nowosolna w
lodzkim na trasie kolejowej Lodz - Koluszki zaczerpnieta z Instytutu
Pamieci Yad vaShem w Jerozolimie. Miejscowosc jest obecnie podawana
jako Andrespol. W tlumaczeniu wystapil blad - ilosc mieszkancow
powinna byc podawana w r. 1921 nie 1821.

Zupelny brak informacji o ilosci i losie mieszkancow z pobliskich
Andrzejowie miasteczku Galgowek-Kolonia

AUGUSTOW
http://www.jewishgen.org/Yizkor/Augustow/Augustow.html

Czesciowo przetlumaczona Ksiega Pamieci Augustowa i okolic z r. 1966.
Podane sa nazwiska bylych mieszkancow i nazwiska oraz imiona
Zameczonych krewnych.

To sa tylko dwa miasteczka w Polsce zaczynajace sie na litere A, o
ktorych pozostaly jakies slady w formie pisemnej.

Nie znalazlem zadnych sladow monografii o nastepujacych zaginionych
miasteczkach (w nawiasie ilosc ogolna mieszkancow miasteczka/ilosc
zydowskich mieszkancow

ADAMOW, pow. Lukow, Lubelskie: 1,034/664
ALEKSANDROW KUJAWSKI,pow, Nieszawa: 8,193/977
AlEKSANDROW LODZKI, 2,635 zydowskich mieszkancow
ALEKSANDROW, gmina Domaczewo, Polesie, 57
ALWERNIA, pow Chrzanow, 421/70
ANDRYCHOW, pow.Wadowice,: 4,171/409
ANDRYJANKI, gm. Katy, pow Bielsk, Bialystok ?
ANDRZEJEWO, pow Suwalki: 277
ANNOPOL, pow. Janow, Lubelskie: 1,714/1,251
ANNOPOL (Poznan)?
ANNOPOL (Bialystok)?
ANTONIN Stary i Nowy, Lubelskie?
ANTONIOW, Lubelskie, 77

Temat: Wyciąg narciarski i skocznia w Batorzu
Właśnie otrzymałem maila z Urzędu Gminy Batorz. Oto jego treść:


Wyciag się znajduje w okolicy cpn-u w Batorzu Pierwszym (jest tylko 1 cpn) z Batorza Pierwszego trzeba jechać na Wólkę Batorską. Jak Pan jedzie z Kraśnika to prawdopodobnie przez Polichnę, Szastarkę, Błażek i jest główne skrzyzowanie w Batorzu obok którego jest Urząd Gminy i Szkoła w Batorzu i z tej krzyzówki mozna jechac w 3 kierunkach
1. na Kraśnik
2. na Zdziłowice - Janów Lubelski
3. na Wólkę Batorską - Lublin ( w strone wyciagu trzeba jechac właśnie tą
droga na Lublin i w odległości około 500m od Urzedu Gminy jest cpn a wyciag znajduje sie kilkanaście lub kilkadziesiad metrów za cpenem po prawej stronie jadąc z Batorza na lublin wyciag jest widoczny z drogi.


Sprostuję jedynie, że w Polichnie nie ma sensu kierować się na Szastarkę (wtedy nadrabiamy drogi). Można pojechać wprost przez Brzozówkę: po skręceniu na Polichnę z krajowej "19", jedziemy cały czas prosto. Po minięciu kościoła w Polichnie, natrafimy na skrzyżowanie, na którym skręcając w lewo pojedziemy właśnie na Szastarkę (jest to droga nadrzędna w stosunku do drogi prowadzącej prosto). Lepiej jest jednak pojechać prosto. Dosłownie 200 metrów dalej jest kolejne skrzyżowanie: w prawo na Wojciechów, a w lewo - na Brzozówkę. Kierujemy się w lewo właśnie. Po drodze natrafimy na możliwość skrętu na Majdan (droga w prawo; skrzyżowanie chyba nieoznakowane, kapliczka na rozdrożu). Ignorujemy tę możliwość, wybierając drogę w lewo. Niedługo potem dojedziemy do kolejnego skrzyżowania: w lewo - na Brzozówkę, w prawo - na Błażek/Batorz. Wiadomo, którą opcję wybieramy. Następnie jedziemy długo prosto, nie zważając na możliwość skrętu, kolejno: na Moczydła w lewo i na Majdan w prawo. Wjeżdżamy w Błażek. Tam będzie z górki i zaraz pod górkę. Jadąc pod górkę jednocześnie możemy natrafić wzrokiem na kościół (po lewej ręce). U szczytu wzniesienia skręcamy w prawo (na Batorz. Znaków informujących o tym nie szukajcie, bo nie ma), a dalej długo prosto, aż w końcu dojedziemy do skrzyżowania w Batorzu. (Po drodze, gdy ledwie opuścimy Błażek, tuż za masarnią, przy lesie czaić się będzie asfaltowa droga w prawo - omińmy ją czym prędzej). W Batorzu skręcamy w lewo (na Lublin), pokonujemy krótkie, acz dosyć mocne wzniesienie, po czym dostrzegamy ową jedyną w Batorzu stację CPN. Stok jest bezpośrednio za tą stacją.Temat: zrezygnujmy z Fortecy Szczypy
Na Białorusi walczą, to walczcie i Wy mieszkańcy Kazimierza. Jeżeli uważacie, że Pan Szczypa za długo rządzi, ze jest już niewydolny to walczcie o swoje a więc strzepnijcie się z zaścianka i z takich wypowiedzi jaką usłyszałam od jednego z mieszkańców Kazimierza( będę głosował na Szczypę bo przyjdzie nowy i wiadomo co to będzie?, przynajmniej Szczypa nie będzie kazał mi płotu przemalowywać najlepiej nic nie zmieniać )Na zebraniu wyborczym w Dąbrówce Burmistrz był zdenerwowany jak zobaczył kontrkandydatów Wacławskiego i Dunię, chciał opuścić zebranie. Wypowiadał się w sprawie swojej fortecy tj. basenów. Słuchałam i nie wierzyłam jak oszukiwał wyborców.
Twierdził, że ma już czterech inwestorów na budowę swojej fortecy......
Panie burmistrzu, jest to inwestycja powyzej 60 000 Euro a więc gmina musi przeprowadzic przetarg ze wszystkimi procedurami, ustalić warunki specyfikacji istotnych warunków zamówienia , zgłosić do biuletynu zamówień publicznych itd. A Pan podobno wysłał ogłoszenie do gazety i czeka na oferty. Jakimi kryteriamii będzie się Pan kierował przy wyborze oferenta? Wyboru powinna dokonać komisja przetargowa a nie Pan - nie ma Pan umocowań prawnych ......chyba, ze rzeczywiście w tej inwestycji chodzi o zarobienie kasy. Czy ogłosił Pan przetarg? Jeżeli tak to jakie kryteria w siwz są przedstawione. Mieszkańcy Kazimierza powinni się dowiedzieć, to nie Pana prywatny folwark, bo ta inwestycja jest rzeczywiście kontrowersyjną inwestycją. Po co psioczyć na burmistrza wystarczy wybrać się do Janowa Lubelskiego gdzie Burmistrz w ostatnich 3 latach zdobył tyle środków unijnych , że jest jedynym kandydatem na nastepną kadencję- nikt z nim nawet nie śmie konkurować, a miasto wyglada przecudownie.Temat: Park Etnograficzny w Tokarni

Muzeum Wsi Kieleckiej walczy o pieniądze z Unii
Monika Rosmanowska
2009-02-22, ostatnia aktualizacja 2009-02-22 19:47

Muzeum Wsi Kieleckiej nie ustaje w walce o unijne wsparcie na rozbudowę Mauzoleum w Michniowie. Dyrekcja zaprotestowała przeciwko odrzuceniu pomysłu przez ministra kultury.

O pieniądze - 18 mln zł - na rozbudowę Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie muzealnicy starali się z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Na początku lutego minister kultury wybrał inwestycje, które dostaną wsparcie. Muzeum Wsi Kieleckiej nie znalazło się w tej grupie, trafiło na listę rezerwową.

W piątek dyrektor muzeum wysłał do resortu kultury protest, w którym zakwestionował część sporządzonej przez specjalistów oceny projektu. Muzealnicy uznali, że dostali za mało punktów w pięciu jej elementach, a to zadecydowało o tym, że zamiast na podstawowej znaleźli się na liście rezerwowej. Chodzi m.in. o kwestie związane z ochroną środowiska. - Przedstawiliśmy w projekcie opinię konserwatora przyrody, w której ten wykazał, że inwestycja w żaden sposób nie zagraża środowisku. Mimo to minister nie uznał tej opinii za wystarczającą i obniżył nam punktację - mówi Janusz Karpiński, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.

Muzeum chce przyznania maksymalnej punktacji w zakwestionowanych elementach. Jeśli tak się stanie, projekt przesunie się na listę podstawową lub w najgorszym razie na pierwsze miejsce listy rezerwowej.

Do protestu muzealnicy dołączyli deklarację, że do sierpnia opracowana zostanie dokumentacja budowlana projektu, co podniesie stopień zaawansowania inwestycji i powinno zwiększyć szanse na unijne wsparcie.

Oprócz tego dołączyli też szereg rekomendacji i gestów poparcia dla rozbudowy mauzoleum. Inwestycję wsparły m.in. władze województwa, gminy z całego kraju, m.in. Janowa Lubelskiego, Burzenina w województwie łódzkim, Wiśniowa w małopolskim czy Jarocina w podkarpackim, a także dyrekcja podobnego muzeum w Niemczech oraz biskup kielecki. - Projekt ma olbrzymie poparcie społeczne nie tylko w regionie, ale też w kraju i za granicą. Ocena projektu przez ministra jest zaniżona w niektórych punktach. Musimy powalczyć, bo sprawa jest ważna nie tylko dla województwa, ale dla wielu wsi z całego kraju, które zostały spacyfikowane przez Niemców podczas II wojny światowej - nie ma wątpliwości Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu promocji, edukacji, kultury, sportu i turystyki urzędu marszałkowskiego.

Źródło: http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,6306260,Muzeum_Wsi_Kieleckiej_walczy_o_pieniadze_z_Unii.html
Temat: Burmistrz, Urząd Miasta

dobry wniosek to jedynie 10 % sukcesu ( wiem z doświadczenia)
a to można zlecić zewnętrznej firmie
liczy sie projekt i jego wykonalność, kwestia to posiadanie wkładu własnego i zabezpieczenia całości inwestycji, a to nie jest już takie proste, bowiem pamiętajcie ze Burmistrz jest jedynie władza wykonawcza, czyli całość inwestycji musi zaakceptować rada
następnie w analizie finansowej trzeba podać beneficjenta który będzie pokrywał koszty utrzymania, a z tym jest już następny problem. Tak jak mówiłem wcześniej wyjściem w tej sytuacji może być inwestycja publiczno - prywatna, bowiem nasza gmina niestety jest za biedna na tego typu atrakcje, tym bardziej, iz przecież nie tak dawno uchwalono realizacje centrum rekreacyjnego w Racławicach, więc trzeba być konsekwentnym, a co do firm jeżeli basen byłby aż tak opłacalny już dawno pojawiłby się inwestor....
A Janów Lubelski, Nowa Sarzyna itp. miejscowości są bogate niby? Na inwestycję publiczno-prywatną za bardzo nie ma co czekać, bo się można nie doczekać. Uważam także, że tego typu inwestycjami rachunek ekonomiczny nie może być najważniejszym. Co ze zdrowiem mieszkańców? W ciągu dnia przecież szkoły dałyby pełne obłożenie (w LO jest chyba nawet plasa sportowa, więc oni sami by kilka razy w tygodniu chodzili), mogłyby także korzystać szpitale itp. w celach rehabilitacyjnych a popołudniami napewno też sporo chętnych by się znalazło.
Chciałbym nawiązać jeszcze do centrum rekreacyjnego w Racławicach. Piszesz, że musimy być konsekwentni a ja napiszę, że skoro budujemy przy szkołąch boiska ze sztuczną nawierzchnią, to już to centrum rekreacyjne takie potrzebne nie jest. Takie boisko jest na 1000-lecia, jest na Warchołach, ma powstać przy "jedynce" i "dwójce". Pytam się kto będzie korzystał z takiego centrm w Racławicach skoro będzie miał blisko domu funkcjonalne i nowoczesne boiska? Czy już nie lepiej te środki przeznaczyć na budowę basenu?
Aha i jeszcze jedna kwestia. Teren naprzeciw Biedronki na Sandomierskiej jest teraz własnością prywatną a to tam właśnie były plany budowy basenu. Przecież to kiedyś była nieruchomość zdaje się spółdzielni, która miała być przeznaczona na przedszkole. Jak można było dopuścić do zbycia takeij nieruchomości?Temat: Podsumowanie X edycji
X Edycja
Powiatowej Ligi Piłki Siatkowej Modliborzyce 2009
o Puchar Auto-Service Andrzej Wojtan

15.03.2009r , zakończyły się rozgrywki kolejnej edycji Powiatowej Ligi Piłki Siatkowej w Modliborzycach organizowanej już od dziesięciu lat przez GKS Modliborzyce. Podczas tego okresu udział w Lidze brały drużyny z terenu Modliborzyc, Wierzchowisk, Janowa Lubelskiego, Godziszowa, Kawęczyna, Kraśnika, Zaklikowa, Biłgoraja, co daje obraz dużego zainteresowania tą dyscypliną sportu. Przedział wiekowy zawodników wahał się od 15 do 58 lat, natomiast wieku zawodniczek nie będziemy podawać. Poziom gry poszczególnych uczestników był zróżnicowany, od średniego do profesjonalnego, czego dowodem może być przykład drużyny z Kraśnika, która po trzech latach udziału w naszej Lidze postanowiła spróbować swoich sił rozgrywkach zawodowych o mistrzostwo III Ligi.

Do X Edycji udział zgłosiło siedem zespołów, które grały systemem „każdy z każdym”, mecze odbywały się w soboty i niedziele, a miejscem gier, wyjątkowo, była (chwalona przez wszystkich) Hala Sportowa w Potoczku.
Już podczas rozgrzewki drużyn było widać, iż w obecnych rozgrywkach będą duże emocje, czego najlepszym przykładem było spotkanie Megtech – Yellowstone, bardzo dobra technika własna, swoboda w rozgrywaniu, tzw. "gwoździe wbijane” w podłoże...
Pierwszy set wyrównany do wyniku w okolicach 20 pkt, jednak późniejsza lepsza gra Megtechu na siatce i w kontrach przyniosły wygraną, drugi set bardzo podobny, dużo fajnych akcji, trudnych zagrywek, walki w obronie i w ataku, to jest to. Minimalna wygrana Megtechu.

Klasyfikacja końcowa:
Miejsce I – MEGTECH - Janów Lubelski
Miejsce II – Yellowstone - Kraśnik
Miejsce III – Galaxia - Godziszów
Miejsce IV – Wierzchowiska
Miejsce V - Potoczek
Miejsce VI - GKS Modliborzyce
Miejsce VII - Old Superboys - Janów Lubelski

Sędziowie – Grzegorz Nieborak, Piotr Jaskowski, Nikodem Kiełbowicz

Podczas uroczystego zakończenia Ligi zostały wręczone puchary dla każdej drużyny, dyplomy i koszulki z logo Ligi dla każdego uczestnika, zawodnicy drużyny zwycięskiej oraz najmłodszy uczestnik rozgrywek otrzymali dodatkowo wysokiej klasy piłki siatkowe.
Wręczenia nagród dokonali sponsorzy Ligi:
- Auto-Service Andrzej Wojtan z Janowa Lubelskiego – należy zaznaczyć fakt, iż firma ta jest
obecna od początku istnienia Ligi, tym razem reprezentował ją Michał Wojtan,
- Powiat Janowski, który również od wielu lat patronuje tej imprezie, reprezentowany przez
v-ce Starostę Pana Piotra Górę,
- Urząd Gminy Modliborzyce, reprezentowany przez Wójta Pana Witolda Kowalika, który od
kilkunastu lat wspiera sport i rekreację na terenie Gminy Modliborzyce.
Dziękuję sponsorom, zawodnikom, sędziom i kibicom za pomoc i udział w X Edycji Powiatowej Ligi Piłki Siatkowej w Modliborzycach.

Prezes GUKS ModliborzyceTemat: zrezygnujmy z Fortecy Szczypy
Burmistrz Janowa: Trzeba mieć wizję
Rozmawiał Wojciech Andrusiewicz2006-11-07, ostatnia aktualizacja 2006-11-07 21:37
Burmistrzem Janowa Lubelskiego od dwóch kadencji jest Krzysztof Kołtyś. Teraz ubiega się o reelekcję. Jest tak popularny, że nikt nie odważył się stanąć z nim w wyborcze szranki
Janów Lubelski to przykład sprawnie zarządzanego samorządu. Znajduje się w czołówkach wielu ogólnopolskich rankingów. Przez ekspertów jest doceniany jako gmina, która bardzo dobrze gospodaruje pieniędzmi. W ostatnich latach miasto zostało kompleksowo zmodernizowane i odnowione.

Rozmowa z Krzysztofem Kołtysiem

Wojciech Andrusiewicz: Jaki powinien być dobry burmistrz, wójt czy prezydent?

Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego, bezpartyjny, w wyborach popierany przez PiS: Musi to być człowiek o jasno sprecyzowanej wizji rozwoju gminy. Musi mieć sprawną administrację, która tę wizję będzie w stanie realizować. Dobry burmistrz to człowiek otwarty i potrafiący zdobywać społeczną akceptację. Jednak przede wszystkim powinien być bardzo dobrym menedżerem. Gmina bowiem to specyficzny rodzaj przedsiębiorstwa, które musi być dobrze zarządzane.

A Pan uważa się za dobrego burmistrza?

- Nie mogę powiedzieć, że jestem zły, bo po co w takim razie miałbym się ubiegać o kolejną kadencję. Wydaje mi się, że w tym, co robię, jestem niezły. Szczególnie ostatnia, upływająca właśnie kadencja była bardzo dobra dla miasta. Zostaliśmy sklasyfikowani w czołówce polskich gmin pod względem pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej i wydatków na inwestycje. W tym drugim rankingu jako pierwszy samorząd z Lubelszczyzny znaleźliśmy się aż na dziewiątym miejscu.

Co z upływającej właśnie kadencji zaliczy Pan do swoich największych sukcesów?

- Przede wszystkim uruchomienie nowej strefy gospodarczej, pod którą wykupiliśmy i uzbroiliśmy 25 ha gruntów. Do strefy ściągnęliśmy trzy firmy, które zaoferowały stworzenie 200 dodatkowych miejsc pracy. Dużym osiągnięciem jest też opracowanie koncepcji rozwoju terenów wokół naszego zalewu. Wybudowaliśmy zakład utylizacji i unieszkodliwiania odpadów komunalnych oraz kanalizację deszczową. Przebudowaliśmy wiele ulic. Odnowiliśmy centrum miasta.

Skąd na to wszystko wzięliście pieniądze?

- Między innymi z Unii Europejskiej. Przez ostatnie cztery lata pozyskaliśmy z Brukseli 30 mln zł. Biorąc pod uwagę średni roczny budżet miasta w wysokości ok. 23 mln zł, jest to bardzo duża kwota.

Jaki ma Pan przepis na sukces?

- Wizja, konsekwencja, determinacja i dobry zespół ludzi. Oczywiście, zawsze przyda się też trochę szczęścia.

Jakie ma Pan plany na kolejną kadencję?

- Przede wszystkim zwiększenie liczby nowych miejsc pracy. Temu zaś może pomóc powołanie w Janowie podstrefy specjalnej strefy ekonomicznej. W planach mam również budowę parku rekreacji nad zalewem i jednej z najnowocześniejszych krytych pływalni w Polsce południowo-wchodniej.Temat: "Ekspresem na wschód" / Obwodnica
Znalazłem to na stronie GDDKiA Lublin

Strona główna - Oddziały - GDDKiA Lublin - Inwestycje drogowe - Planowane inwestycje

Zamierzenia inwestycyjne na lata 2007-2013

1. W oparciu o Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007-2013:
? w ramach Priorytetu IX ?Infrastruktura drogowa w Polsce Wschodniej? - budowę drogi ekspresowej S17 na odc. gr. woj. mazowieckiego ? Kurów ? Lublin - Piaski o długości ok.101,4 km,
? w ramach Priorytetu VIII ?Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe? ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego planowana jest realizacja przebudowy drogi krajowej nr 19 do parametrów drogi ekspresowej S19 na całym odcinku w granicach województwa lubelskiego o długości ok.183,1 km.

2. Ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013 na drodze krajowej nr 74 przewiduje się budowę trzech obwodnic: Frampola dł. 3,1 km, Gorajca dł. 6,4 km oraz Hrubieszowa dł. 8,1 km.

3. W ramach tzw. programu budowy 25 obwodnic przewidywana jest budowa obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu drogi ekspresowej S17 o dł. 8,9 km oraz budowa obwodnicy Kraśnika w ciągu drogi krajowej nr 74 o dł. 5,5 km.

4. Ze względu na organizację przez Polskę i Ukrainę Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012 zaproponowane zostało włączenie do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2007-2015 dwóch istotnych zadań:
? Budowa drogi ekspresowej S12 na odcinku Piaski-Chełm-Dorohusk o długości ok.68,4 km wraz z budową obwodnicy Chełma o dł. 18,4 km ,
? Budowa drogi ekspresowej S17 Piaski-Zamość-Hrebenne-gr.państwa o długości 112,6 km (dł. z wyłączeniem obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego).
Zadania zostały zakwalifikowane jako rezerwowe, ich realizacja miałaby się zakończyć w 2011 roku

5. Jako zadanie rezerwowe przewidywana jest do realizacji w 2011 roku budowa II etapu obwodnicy Puław o dł. ok. 12,3 km w ciągu drogi ekspresowej S12 wraz z dobudową drugiej jezdni na odcinku za mostem na rz.Wisła (dł. ok. 1,2 km)

Plany perspektywiczne

W dalszej perspektywie przewidywana jest realizacja następujących zadań:

? budowa autostrady A-2
? przebudowa dróg krajowych do parametrów klasy GP
? dostosowanie konstrukcji nawierzchni dróg do przenoszenia nacisków 11,5 t
? budowa obwodnic miejscowości
? otwarcie dla ruchu ciężarowego przejść granicznych w Sławatyczach (DK nr 63) i (Zosinie DK nr 74)
? utworzenie nowych przejść granicznych we Włodawie i Dołhobyczowie
? budowa drogi ekspresowej S46 tzw. ?Szlak Staropolski?


Strona główna - Oddziały - GDDKiA Lublin - Inwestycje drogowe - Nabywanie gruntów

1. Obwodnica miasta Lublina:

? węzeł Dąbrowica - węzeł Lubartów: trwa nabywanie w drodze wykupu notarialnego,
? węzeł Lubartów - węzeł Witosa: nabywanie w drodze wykupu notarialnego
- trwają prace przygotowawcze do przeprowadzenia wykupu,
? węzeł Dąbrowica ? granica gminy Konopnica: trwa nabywanie w drodze wykupu notarialnego,
? granica gminy Konopnica ? węzeł Konopnica: nabywanie nierozpoczęte ze względu na toczące się postępowanie sądowe odnośnie ostatecznej decyzji lokalizacyjnej.

2. Łącznik:

? węzeł Lubartów ? granica miasta Lublin: trwa nabywanie w drodze wykupu notarialnego.

3. węzeł Bogucic ? węzeł Dąbrowica: trawa nabywanie w drodze wykupu notarialnego.

4. Obwodnica m. Janowa Lubelskiego: trwa nabywanie w drodze wykupu notarialnego oraz nabywanie w drodze wywłaszczenia nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.

5. Obwodnica m. Kraśnika: trwają prace przygotowawcze do przeprowadzenia nabycia w oparciu o przepisy Rozdziału 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz.U., Nr 80, poz. 721, z późn. zm.).

6. Obwodnica Białej Podlaskiej: grunty nabyte na podstawie przepisów Rozdziału 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz.U., Nr 80, poz. 721, z późn. zm.) ? trwa postępowanie odszkodowawcze.

źródło: www.gddkia.gov.plTemat: W Pionkach chcą odtworzyć kolej wąskotorową
http://www1.gazeta.pl/radom/1,35219,1770202.html
<cytat

 Renata Metzger 11-11-2003, ostatnia aktualizacja 11-11-2003 14:29

Czy w Puszczy Kozienickiej znów będzie jeździć wąskotorówka? Odtworzenia
linii chce Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych i władze miasteczka. -
To byłaby najpiękniejsza trasa na świecie - zapewnia członek Fundacji
Zbigniew Belowski  

19 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach ma się odbyć
spotkanie w sprawie reaktywacji kolejki. - Popierają nas władze miasta,
leśnicy. Liczy, że przyłączą się także okoliczne gminy. One przecież
również skorzystałyby na kolejce - mówi Zbigniew Belowski z Fundacji
Polskich Kolei Wąskotorowych, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury.
Zaproszono również przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki i
infrastruktury oraz marszałka województwa.

Wąskotorówka wożąca drewno liczyła kiedyś ponad 120 km, miała kilka
linii i można nią było dotrzeć aż pod Jedlińsk. W latach 80. została
zdewastowana, rozkradziona i jedynym śladem po niej jest nasyp. Podobno
przetrwał w całkiem niezłym stanie i można by go wykorzystać przy
powtórnym układaniu torów. Na początek kolejka jeździłaby między
Pionkami a leśniczówką Kociołki, czyli na trasie liczącej około pięciu
kilometrów, ostatecznie przemierzałaby 20 km i docierała do Garbatki.
Szacunkowy koszt przedsięwzięcia to 4 mln zł. Fundacja liczy, że gminy
złożą się na tzw. wkład własny i dzięki temu będzie się można starać o
dofinansowanie z Unii.

Wiele zostało już zrobione. Przy wsparciu zagranicznym leśnicy wznieśli
w okolicy leśniczówki Kociołki platformę widokową, mostki nad bagnami i
żeremiami bobrów. W bazie kolejki za zakładami Steffena stoi już kilka
wagoników, nawet XIX-wieczne okazy. - To byłaby najpiękniejsza trasa
kolejki na świecie, wiodłaby przez puszczę, trzy rezerwaty przyrody -
rozmarza się Belowski.

Trzeci ze wspomnianych rezerwatów ma dopiero powstać, a przy nim Park
Dzikich Zwierząt. Na ogrodzonym terenie żyłyby dziki, łosie, jelenie i
inne zwierzaki występujące w Puszczy Kozienieckiej.

Belowski zwraca uwagę na jeszcze jeden fakt wiążący się z odnową
wąskotorówki - powstanie nowych tzw. zielonych, czyli związanych z
ekologią miejsc pracy. Restauracja kolejki nie jest sprawą łatwą, ale
miłośnicy wąskotorówki liczą, że się uda i przywołują słowa Goethego:
"Bądźcie śmiali, a Wszechmogący Wam pomoże."

Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych powstała w 1999 r. Działa jako
organizacja pozarządowa typu non profit, a jej jedynym celem jest
ochrona zabytków kolejnictwa wąskotorowego. W zbiorach fundacji jest
obecnie kilkadziesiąt wagonów, kilka lokomotyw spalinowych oraz parowóz.
W 2000 r. dokonano restauracji taboru Skansenu Kolei Leśnej w Janowie
Lubelskim, a kilka tygodni temu, dzięki staraniom fundacji, znów zaczęła
działać Rogowska Kolei Wąskotorowa koło Rawy Mazowieckiej. Być może już
w przyszłym roku uda się uruchomić linię Strachowice - Iłża.

</cytat

Słuchajcie, pomysł jest w dechę, ale jakoś mi tak trąci SF. Istniejące
kolejki w najlepszym razie wegetują, a tu planuje się budowę nowej.

BR

Temat: I Ogólnopolski Bieg im. "Dymitra Gorajskiego" 14
REGULAMIN

I OGOLNOPOLSKI BIEG INTEGRACYJNY
im. „DYMITRA GORAJSKIEGO”

Honorowy Patronat nad imprezą sprawuje Bolesław Gzik
Starosta Powiatu Janowskiego

Dzwola – Goraj, 14 maja 2006 r.
Początek imprezy godz. 11:00

1. Cel imprezy:

o Kultywowanie pamięci Dymitra Gorajskiego - Marszałka Koronnego Państwa Polskiego w latach 1388 - 1400;
o Propagowanie biegania jako czynnej formy wypoczynku, profilaktyki zdrowotnej oraz krzewienie ducha sportu, tolerancji, przyjaźni i integrowania się z osobami niepełnosprawnymi.
o Promocja walorów turystycznych Powiatu Janowskiego i Biłgorajskiego;

2. Organizator:

o Komitet Organizacyjny Biegu im. „Dymitra Gorajskiego”
(koordynator biegu Ewelina Góra)

Współorganizatorzy:

o Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim
o Urząd Gminy w Dzwoli
o Gminny Ośrodek Kultury w Kocudzy
o KS „TARPAN”
o Sponsorzy

3. Zgłoszenia:

o elektronicznie do dnia 12 maja 2006r. – biuro zawodów
o bezpośrednio w biurze zawodów 14.05.2006r. na Rynku w Goraju
w godz. od 8:30 – 11:00

4. Klasyfikacje:

o Biegu na 5 i 10 km
- generalna kobiet i mężczyzn
- 16/29, 30/39, 40/49, 50/59, 60 i starsi
o Biegów dziecięcych i młodzieżowych
- do lat 6, 7/9, 10/12, 13/15, 16/19
o Młodzieży i osób niepełnosprawnych
- legitymująca się orzeczeniem o niepełnosprawności bez względu na stopień,
o Drużynowa

5. Plan imprezy:

godz. 11.00 – Uroczyste powitanie uczestników wraz z otwarciem imprezy;
godz. 11.20 – Honorowy Start im. „Dymitra Gorajskiego” – Rynek w Goraju;
godz. 11.30 – Start do biegów dziecięcych i młodzieżowych na Rynku w Goraju;
godz. 12.00 – Start do biegu na 5 km z Kocudzy Górnej do Goraja;
godz. 12.15 – Start do biegu na 10 km z Dzwoli do Goraja;
godz. 13.00 – Dekoracja zwycięzców w biegach dziecięcych i młodzieżowych;
godz. 14.30 – Dekoracja biegu na 5 i 10 km i losowanie nagród;
godz. 15.00 – Uroczyste zakończenie imprezy;

6. Postanowienie końcowe:

o Organizator nie pobiera wpisowego oraz zapewnia opiekę medyczną i przed medyczną na trasie i mecie biegu;
o Uczestników biegu obowiązuje estetyczny ubiór, obuwie sportowe, przepisy ruchu drogowego i regulaminu zawodów;
o Wszystkich startujących obowiązują aktualne badania lekarskie lub w razie ich braku podpisanie oświadczenia o starcie na własną odpowiedzialność;
o Osoby niepełnoletnie bezwzględnie muszą posiadać zgodę rodziców bądź prawnych opiekunów;
o Bieg odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne, przy ograniczonym ruchu kołowym;
o Ostateczna interpretacja regulaminu należy od organizatora biegu;

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH

KOMITET ORGANIZACYJNY
Temat: Festiwal w Bełżycach
Polski Festiwal Koni Bełżyce Bełżyce 17/19 czerwca 2005

Bełżyce zaprasza wszystkich na Polski Festiwal Koni, który w br. roku ma się odbyć 17/19 czerwca. Organizatorzy Burmistrz wraz z Radą Miejską, Bełżycką Izbą Gospodarczą, przy wsparciu gospodarza Centrum Kultury Fizycznej i Sportu zapewniają podnoszenie poziomu imprezy. Patronat nad Polskim Festiwalem Koni sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, patronaty honorowe objęli Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Lubelski, Starosta Opolski. Pieczę naukową pełni Akademia Rolnicza z Lublina. Zeszłoroczna inauguracja przedsięwzięcia przyniosła jak widać pozytywny wynik.
Idea obejmuje trzy dni festiwalowe, tj. I - Dzień koni użytkowych, II – Dzień sportów konnych, III – Dzień koni arabskich. Jak objaśnia logo przedsięwzięcia Artur Rumiński, Burmistrz Bełżyc, „Wykonany przez artystę plastyka Rafała Walendowskiego symbol Polskiego Festiwalu Koni ma bogate znaczenie. Znak jest zastrzeżony, właścicielem jest Gmina Bełżyce. Centralny punkt przedstawia trzy głowy końskie co ma symbolizować trzy dni festiwalu, tj. I – ciężki koń użytkowy, II – koń krwi angielskiej utożsamiany z typowym koniem sportowym, III – koń czystek krwi arabskiej, symbol czempionatów. Swoje głębokie znaczenie mają również barwy użyte w znaku graficznym, gdyż błękit i złoto zostały zaczerpnięte z elementów heraldyki wpisanych w emblemat Bełżyc – błękit z tarczy, złoto godła. Zieleń odzwierciedla charakter rolniczy naszej gminy.” Dzięki zachowaniu triady udało się uchwycić zmiany w funkcji oraz współczesnym znaczeniu zwierząt.
„Trzymamy się przyjętej w ubiegłym roku trzydniowej formuły Festiwalu. Piątek będzie obejmował pokaz koni użytkowych. W porównaniu z poprzednią prezentacją planujemy zwiększyć jego atrakcyjność przedstawiając nowe gatunki i rasy koni. Drugi dzień upłynie pod znakiem sportów konnych. Konkurs skoków zostanie prawdopodobnie rozszerzony o kategorię „pony”, w której wykażą się młodzi adepci skakania. Natomiast w godzinach popołudniowych chcemy rozpocząć pierwszą część czempionatu koni arabskich, afiliowanego przez ECAHO. Druga część „arabskiego show” będzie miała miejsce w niedzielę. Spośród poszczególnych grup wiekowych zgłoszonych do konkursu sędziowie wybiorą czempiony i czempionki. Niedzielny pokaz uświetni również wybór najlepszego konia pokazu. Oczywiście Festiwal to nie tylko konie, to również imprezy towarzyszące i liczne atrakcje ubogacające całą imprezę.” – informuje Ryszard Góra, dyr. CKFIS w Bełżycach. Oprawą artystyczną i sztuką ma zająć się dyr. Miejskiego Domu Kultury Ewa Jabłońska. W zeszłym roku wystąpili Seven B, Blues Mobil z Krakowa, białoruski Mojo Blues, lubelscy Bracia Cugowscy. Bluesowo – cantrowe nuty grał zespół „Teksas”. Nad typowo końskimi szczegółami czuwa z kolei pan Andrzej Wojtowicz, właściciel jednej z największych prywatnych stadnin w Polsce, trener a przede wszystkim pasjonat tych zwierząt – „Jestem koniarzem. Interesują mnie przede wszystkim konie. W zeszłym roku udało zgromadzić się ich 80 jednak cena każdego wynosiła 100-200 tys. dolarów. Przyjechały reprezentacje największych stadnin w Polsce – z Michałowa, Białki, Janowa Podlaskiego. Za najpiękniejszego araba I Polskiego Festiwalu Koni w Bełżycach uznano 9-letnią klacz Palmirę z Michałowa. Dodam, iż sędziowali wówczas Eliza Chat z Austrii, Benny Freme ze Szwecji, Izabela Pawlec-Zawadzka oraz Władysław Guziuk.”
Podejmowane działania organizatorów jest jednoznaczne. Polski Festiwal Koni jest platformą wszystkich środowisk: hodowców, hobbystów, miłośników sportowych emocji, nauki i Rozrywki. Festiwalowy klimat trzeba poczuć koniecznie na miejscu, w czerwcu, w Bełżycach…

Urszula Węgiel

http://www.voltahorse.pl/articles.php?id=662Temat: Przegląd prasy
Ważą się losy Motoru

Samorząd województwa lubelskiego, na którego czele stoi marszałek Jarosław Zdrojkowski, przyznał Motorowi nagrody za awans do II ligi.

Piłkarze otrzymają po 2 tys. zł. Wczoraj nie było więcej dobrych wiadomości dla zawodników, patrzących z niepokojem na rozwój wydarzeń w klubie.

- Jeżeli do piątku nie wyjaśnią się sprawy związane z naszymi zaległymi wypłatami i nie będzie perspektyw dla zespołu, wówczas kilku z nas da sobie spokój z Motorem - stwierdził jeden z piłkarzy. - Mówię to z ciężkim sercem, ponieważ wszyscy walczyliśmy o drugą ligę nie po to, aby po awansie tułać się po kraju.
Drużyna miała wczoraj rozpocząć pierwsze zgrupowanie, w Janowie, jednak nie doszło do wyjazdu i zawodnicy na razie będą trenowali w Lublinie. A pobyt na obozie miał być także okazją do rozmów na temat nowych kontraktów. Trudno jednak pertraktować, skoro działacze jeszcze nie wywiązali się ze starych zobowiązań. Małą część problemów mają rozwiązać pieniądze z miasta (150 tys. zł w ratach), które powinny wpłynąć do końca miesiąca, lub na początku lipca. Z kolei marszałek województwa dodatkowo ma przekazać małe środki na zakup strojów. Prowadzi też rozmowy ze sponsorami. Ale wciąż brakuje konkretów i dziś trudno powiedzieć, jakie będą efekty tych negocjacji.
Piłkarze i kibice czekają również na dzisiejszą sesję Rady Miasta, która ma zająć się m.in. projektem utworzenia spółki akcyjnej. Wiele gmin już od dawna wspiera, w różnej formie, sport kwalifikowany, dlatego idea spółki nie jest czymś wyjątkowym. Ale radni nie są jednomyślni, o czym mogliśmy się przekonać podczas obrad 6-osobowej Komisji do Spraw Sportu. Trzy osoby, wśród nich Sabina Włodek (piłkarka ręczna Safo ICom), nie poparły przygotowanego projektu, twierdząc, że jest w nim wiele niejasności (brak szczegółów funkcjonowania spółki). Czy dzisiejsze obrady rozwieją wątpliwości? Oby tak było, ponieważ spółka może być niepowtarzalną szansą stworzenia solidnego klubu, na początek piłkarskiego. A futbol jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej medialnych dyscyplin, czy to się nam podoba, czy też nie. Dlatego może pociągnąć za sobą inne. Ważny jest ten pierwszy krok włodarzy miasta, który byłby wyraźnym sygnałem dla inwestorów, również dla Lubzelu. Odsunięcie od siebie problemu w przyszłości może zaszkodzić wszystkim.
Marszałek Jarosław Zdrojkowski otrzymał przed tygodniem koszulkę Motoru, a piłkarze dostali nagrody za awans do II ligi (Fot.: ARTUR TORUŃ)

Dzisiejsza sesja Rady Miasta rozpocznie się o godz. 9. Radę tworzą przedstawiciele PiS (13 osób), PO (11), SLD (6) i jeden radny niezależny. Aby uzyskać większość, potrzeba 16 głosów.

http://www.dziennikwschod...SPORTS/70627033Temat: Autostrada rowerowa

Polska Wschodnia oplątana siecią

Dwa tysiące kilometrów pachnących nowością ścieżek, łączących pięć województw, biegnących przez 400 lokalnych atrakcji. To nie sen niepoprawnego marzyciela rowerzysty, ale projekt, który będzie realizowany za unijne pieniądze
Przyzwyczailiśmy się już, że eurocenty unijnej pomocy są wykorzystywane na budowę oczyszczalni ścieków czy dróg. Ale że można za nie wybudować ścieżki rowerowe?

- Pomysłodawcą projektu była minister Grażyna Gęsicka - przypomina senator Władysław Ortyl, w rządzie PiS-u wiceminister rozwoju regionalnego.
To w tym resorcie powstał pomysł stworzenia unijnego programu skierowanego do pięciu najsłabszych polskich regionów: podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego - programu Rozwój Polski Wschodniej. - Pomiędzy tymi regionami nie ma spójności gospodarczej, społecznej, infrastrukturalnej. Dlatego chcieliśmy umieścić tu kilka projektów, które pomogłyby w stworzeniu tej spójności. Poszukiwaliśmy wspólnych sieciowych projektów. Jest takich kilka: internet szerokopasmowy, wspólna promocja i właśnie ścieżki rowerowe biegnące przez pięć województw i łączące się ze sobą - dodaje senator Ortyl.

Na jakim etapie jest projekt dotyczący ścieżek? Poszczególne województwa przedstawiły już ministerstwu i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (agencja rządowa, która realizuje program RPW) swoje propozycje przebiegu trasy. W ostatni piątek na specjalnej konferencji rozpoczęły się konsultacje społeczne w tej sprawie.

- Bardzo ważnym elementem tego projektu jest to, by dobrze zostały wybrane miejsca styku na granicach pomiędzy poszczególnymi województwami - wskazuje Monika Karwat-Bury, rzeczniczka prasowa PARP.

- Konsultacje społeczne będą trwały do końca listopada. Zainteresowane podmioty, głównie gminy i organizacje zrzeszające rowerzystów, mogą zgłaszać na piśmie swoje uwagi do przebiegu trasy. My przez cały grudzień będziemy te uwagi analizować - mówi Maciej Berliński, dyrektor zespołu projektów infrastrukturalnych PARP.

Budowa ścieżek nie będzie trwała zbyt długo, ale szmat czasu upłynie, zanim powstanie cała dokumentacja związana z tym projektem. - W przyszłym roku zostanie sporządzone studium wykonalności. Do wakacji 2011 roku gotowa będzie dokumentacja techniczna. Ścieżki zaś będą wykonane do kwietnia 2012 roku - na otwarcie sezonu - wylicza dyrektor Berliński.

Cała sieć ścieżek będzie liczyła 2 tys. kilometrów. Inwestycja ma kosztować 50 mln euro. Projekt obejmuje budowę i oznakowanie utwardzonych ścieżek rowerowych, które połączą atrakcje turystyczne, dworce kolejowe i autobusowe, parkingi. W ramach projektu powstaną też wiaty postojowe i widokowe, stojaki rowerowe i przechowalnie. Trasa obejmie ponad czterysta lokalnych atrakcji. Wśród nich są: pałac biskupi we Fromborku, prawosławne sanktuarium w Świętej Górze Grabarce, stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim, ratusz i zamek w Sandomierzu i rezydencja magnacka w Łańcucie.

Autorzy programu założyli, że trasy rowerowe poprowadzone zostaną przez wartościowe przyrodniczo i kulturowo tereny. Mają przyczynić się do rozwoju turystyki, stymulować rozbudowę lokalnej bazy turystycznej, wpłynąć na rozwój małej przedsiębiorczości, zwłaszcza agroturystyki.

- Wszyscy w ministerstwie byliśmy świadomi atrakcji turystycznych tych województw i tego, że są one ekologicznie czyste. Pomyśleliśmy o projekcie, który będzie to pokazywał, a jednocześnie nie naruszy tego piękna. Wydaje się, że projekt ścieżek rowerowych doskonale oddaje tę ideę. W sprawie podkarpackiego przebiegu trasy mam tylko jedną uwagę: ścieżki moim zdaniem powinny głębiej wejść w Bieszczady - mówi senator Ortyl.

Na Podkarpaciu ścieżki będą biegły przez: Gorzyce, Radomyśl nad Sanem, Pysznicę, Stalową Wolę, Nisko, Ulanów, Rudnik, Nową Sarzynę, Leżajsk, Rakszawę, Łańcut, Rzeszów, Boguchwałę, Lubenię, Błażową, Dynów, Nozdrzec, Ulucz, Krasiczyn, Przemyśl, Stubno, Wielkie Oczy, Budomierz, Horyniec, Narol.

RAMKA

Czekamy na Twoją opinię

Czy trasa na Podkarpaciu została dobrze wybrana? Czy - tak jak zauważa senator Ortyl - powinna głębiej wejść w Bieszczady? Piszcie na adres listy@rzeszow.agora.pl, dyskutujcie na forum.gazeta.pl.

Formularz zgłaszania uwag do przebiegu trasy jest zamieszczony na stronie internetowej PARP: www.parp.gov.pl.

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów


http://miasta.gazeta.pl/r...ana_siecia.htmlTemat: Kraśnik 1914
Trudno powiedzieć czy to jest tylko ciekawostka. Udział IBrygady Legionów w walkach pod Urzędowem był powszechnie znany. Pozwolę sobie zacytować Wita Szymanka

Walki pod Urzędowem 1915 r.

W bitwie o Urzędów wzięła udział I Brygada Legionów Polskich pod dowództwem komendanta Józefa Piłsudskiego Pierwsza Brygada włączyła się do walki z cofającą się armią rosyjską. Między innymi stoczyła ciężką walkę pod Konarami (od 16 do 23 maja 1915 roku) i Kozinkiem. Sławą zapisał się w tych walkach 3 batalion dowodzony przez kpt. Scaevolę-Wieczorkiewicza. W dniu 4 lipca 1915 roku po moście pontonowym pod Annopolem I Brygada przeprawiła się na druga stronę rzeki. Weszła na teren ówczesnego powiatu janowskiego.

W dniu 6 lipca osiągnęła wieś Popów. W dniach 7 i 8 lipca w ciągłych walkach z Rosjanami pierwsza Brygada poszła poprzez Swieciechów, Natalin, Stefanówkę i weszła do Dzierzkowic. Pod datą 8 lipca 1915 roku żołnierz I Brygady tak pisze: ?szliśmy w kurzu tak gęstym, że tylko od czasu do czasu otwieraliśmy zaczerwienione oczy, aby zobaczyć, co się dzieje na bożym świecie. Trwał wczoraj marsz do godziny piątej rano. Przechodziliśmy przez spalone wioski i o godz. 11-tej w nocy doszliśmy do Dzierzkowic. Wieś ciągnęła się na 10 km i była doszczętnie spalona?

Jak już wyżej wspomniano, od pierwszych dni lipca 1915 roku trwały ciężkie watki w rejonie Wyżlica-Dzierzkowice-Urzędów. Nie jest dokładnie wiadome, w którym dniu I Brygada wzięła bezpośredni udział w walce o Urzędów. Podawana jest data 12 i 14 lipca tego roku. Pan Nowaczyński w swojej relacji podaje, że jednostka ta wkroczyła do Urzędowa 15 lipca 1915 roku Została tu rzucona dla zapełnienia luki we froncie austriackim, spowodowanej kontratakiem Rosjan. W wyniku tej operacji oddziały Brygady wyszły od strony Wyżnianki na tyły rosyjskich wojsk okopanych w lesie dzierzkowickim. Pozycje stron walczących przebiegały od Moniak do Lesz czyny i dalej na południowy wschód.

Z dokumentów archiwalnych wynika, że w walkach o Urzędów wziął udział 5 Pułk Piechoty z I Brygady (dowódca kpt. Leon Berbecki). Jego macierzysty 5 batalion (kpt. Józef Olszyna-Wilczyński) prowadził ciężkie walki wzdłuż szosy Dzierzkowice-Urzędów. Wspomagała działania artyleria I Brygady mjr. Ottokara Brzozy-Brzeziny. Do walki o Urzędów włączył się także 4 Pułk Piechoty Legionów (płk Bolesław Roja) W bitwie pod Urzędowem bohatersko szturmował okupy rosyjskie i mocno skrwawił się w tych walkach.

W rejonie osady, a także na terenie ówczesnej gminy urzędowskiej zacięte walki trwały nadal (m.in. Moniaki, Boby, Wierzbica), podobnie było w rejonie gminy Witkołaz. W czasie walk o Urzędów pomiędzy liniami okopów austriacko-rosyjskich znalazły się wsie: Boby, Chruślina, Moniaki i Owczarnia. Rosjanie stawiali zacięty opór, często dochodziło do walki na bagnety. W walkach tych niejednokrotnie całe pułki rosyjskie i austriackie wzajemnie się wycinały. Przesilenie na korzyść Austriaków nastąpiło w drugiej połowie lipca 1915 roku.

Przez cały czas obecny był komendant Józef Piłsudski. Kwaterował w domu Aleksandra Golińskiego w Urzędowie (na ul. Wodnej w pobliżu cmentarza). Do Urzędowa przybył także Sztab Komendy Legionów. W swoich wspomnieniach pod datą 18 lipca 1915 adiutant Komendy hr. August Krasicki podaje, że Komendę Legionów zastał w Księżomierzy, skąd natychmiast ruszyła ona do Urzędowa. ?. . .Zajeżdżamy - pisze 19 lipca - przed pozostały dom (p. A. Golińskiego p.m.), gdzie jest już brygadier Piłsudski ze sztabem. Wchodzimy tam - por. Kleeberg i ja (hr. A. Krasicki p.m.), Dzwonkowski, Drewnowski i inni. Ze znajomych z I Brygady byli: Piłsudski, Sosnkowski, Zmigrodzki i Fabrycy?.

Walki o Urzędów zakończyły się 19 lipca 1915 roku. Osada zajęta została przez wojska 10 Korpusu (gen. Martiny). Austriacy wzięli do niewoli około 20 tysięcy jeńców. Z rejonu Urzędowa natarcie poszło na Chodem ? Ludwinów - Borzechów. Rosjanie cofnęli się na dobrze przygotowane pozycje, ciągnące się od rzeczki Chodel do Niedrzwicy. Kryzys walki na tym odcinku przełamany został w dniach 29-30 lipca 1915 roku. Korpusy austriackie: 8 (gen. Schechenstuhl) i 9 (gen. Kralicek) na południe od Lublina przełamały obronę rosyjską. 30 lipca zdobyty został Lublin. Do miasta pierwszy wszedł patrol ułanów płk. Beliny-Prażmowskiego, a za nim 106 Austriacka Dywizja Piechoty gen. Klettnera. Dowództwo austriackie przywiązywało wielką wagę do działań na kierunku Kraśnik ? Urzędów - Lublin. W folwarku w Godziszowie k. Janowa Lubelskiego (dzierżawca Rachowski) znajdowała się Polowa Kwatera Grupy Operacyjnej. Przebywał tu dowódca 4 Armii Austro-Węgierskiej arcyksiążę Ferdynand Salwator i członkowie jego sztabu.

W walkach o Urzędów piękną kartę zapisali mieszkańcy osady i okolicy. Zgłaszali się ochotniczo do oddziału Józefa Piłsudskiego. W walkach w szeregach Legionów w latach 1915-1918 wzięło udział 28 mieszkańców Urzędowa i gminy. Byli to: Ignacy Bekier, Kazimierz Bekier, Stefan Bieńkowski, Aleksander Borowicz, Ludwik Dąbrowski, Franciszek Dzikowski, Apoloniusz Gajewski, Julian Gozdal, Michał Gozdalski, Aleksander Gruchalski, Jan Gruchalski, Aleksander Jacniacki, Roman Jacniacki, Roman Jagiełło, Stefan Kochański, Feliks Kowalewski, Antoni Michota, Franciszek Motyka, Mikołaj Pajdowski, Wiktor Pajdowski, Tymoteusz Pajdowski, Tadeusz Paszkowski, Konstanty Pożyciński, Jan Puacz, Julian Pyz, Tadeusz Węgliński, Zygmunt Wojtuszkiewicz i Stanisław Ziemniak. Wielu z nich zapisało się chlubnie w służbie II Rzeczypospolitej na różnych odcinkach działalności społecznej i państwowej.

W okresie okupacji austro-wegierskiej (1915-1918) mieszkańcy Urzędowa wzięli czynny udział w konspiracji niepodległościowej w szeregach Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). Sformowany urzędowski oddział POW (mobilizacja 6 listopada 1918 roku) wyjechał do Lublina. Włączony został w skład batalionu płk. Scaevoli-Wieczorkiewicza. Wziął następnie czynny udział w walce z Ukraińcami o Lwów (1?20 listopada 1918 roku).
screen.width-300)this.width = (screen.width-300)
screen.width-300)this.width = (screen.width-300)

Zwróćcie uwagę na wiek
Strona 1 z 2 • Znaleźliśmy 40 rezultatów • 1, 2