Wyświetlono wiadomości wyszukane dla hasła: Gmina Starogard Gdański

Temat: Franciszek Biernacki (1896-1985)-pisarz-Starog.Gd./Kociewice
Franciszek Biernacki (1896-1985) - pisarz - Starogard Gdański/Kociewice

Między innymi napisał legendy o węgorzach i jesiotrach, które niegdyś często występowały w Wierzycy. Jest autorem opowiadania o danielach hodowanych przez klasztor cystersów w Pelplinie. Wreszcie opracował cztery opasłe tomy Legend i opowiadań [1982, stron 176] i Wspomnienia życiowe [1983, stron 49].

Część swych zbiorów udostępnił Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Gdańsku.
Biernacki dobrze zasłużył się kulturze Kociewia, a jego patriotyczna działalność okupacyjna wymaga upamiętnienia, na przykład w urzędzie pracy w Starogardzie przy ul. Świerczewskiego 15.

Historia życia Franciszka Biernackiego


Temat: Fragmenty drzew genealogicznych
Biernaccy na Pomorzu

FRANCISZEK BIERNACKI

Franciszek Biernacki urodził się 4.09.1896 roku [zm. W 1985 r.] w Starogardzie Gdańskim w rodzinie mistrza krawieckiego Wincentego i Heleny z domu Marczyńskiej, od dawna zasiedziałych na ziemi pomorskiej. Dziadek wspomnianego, Marcin, urodził się w Dubielnie kLasowiec, gdzie ok. 1772 r. jego pradziadek Franciszek posiadał dworek i karczmę. W roku 1902 Franciszek rozpoczął naukę elementarną w szkole powszechnej w Starogardzie, w tej samej, do której uczęszczała jego matka. Szkoła ta mieściła się w zabytkowym budynku z 1880 r. przy dzisiejszej ul. Sobieskiego 6, który zachował się do dziś jako wschodnie starsze skrzydło obecnego gmachu Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Źródło


Temat: Niestrzęp głogowiec
Ja w tym roku widziałem delikwenta pierwszy raz!

Były w grupie, na dużej łące otoczonej lasem. Być może niedawno się wylęgły - siedziały na źdźbłach trawy i zachowywały się bardzo anemicznie; odwłoka nie trzymały prosto, tylko wywinięty w stronę nóg.

Miejsce: Pomorskie, okolice Starogardu Gdańskiego, gmina Czarna Woda (przy Borach Tucholskich)
Ilość: co najmiej 7, w jednum miejscu, w trawie
Czas: koło 23 maja 2009; wieczór, 20:00Temat: Przemysł i handel w Starogardzie Gdańskim
Zainteresowanych historią przemysłu i handlu w Starogardzie Gdańskim opartego m.in. o kapitał żydowski odsyłam do bardzo interesującej pozycji wydawniczej, a mianowicie do artykułu autorstwa M. Wojciechowskiego, Żydowska gmina wyznaniowa w Starogardzie w okresie międzywojennym, W: Żydowskie gminy wyznaniowe. Studia z dziejów kultury żydowskiej w Polsce, t. 1, Wrocław 1995. Tu znaleźć można m.in. dość obszerne dzieje 2 rodzin przemysłowców starogardzkich - Kauffmannów, których dawną fabrykę obuwia założoną w 1851 roku prezentuję i Goldfarbów.Temat: Zebranie !!!!!!!!
Wybacz Zuziu, ze zapomniałam Ci przekazać tą kartkę! W zamian wszystkie informacje:

Miejsce:
Jezioro Płaczewo
miejscowość Koteże
(53N, 18E)
83-200 Starogard Gdański (<-gmina)
powiat-> starogardzki

Termin:

12 lipca-2 sierpnia 2007

Odwiedziny rodziców:
21 lipca - sobota

Koszt
500 zł

Wpłaty do dróżynowych:

1.wpłata (150zł ) + karta kwalifikacyjna -> do 4 czerwca
2. wpłata (350zł) -> do 25 czerwca

Kontakt:
Komendantka - Anna Matkowska 695 400 950
Kwatermistrzyni- Katarzyna Proniewicz 692 844 705

Dojazd:

Wyjazd z Poznania:
- droga krajowa nr 11 (przez Chodzież, Piłę)
- zjazd w prawo na drogę krajową nr 22
- w miejscowości Zbolewo - zjazd z drogi 22 na drogę 214 (w prawo)
-w miejscowości Lubichowo- zjazd w lewo (w stornę Starogardu Gdańskiego)
-po ok. 7km zjazd w prawo (do lasu)- od tego momentu pojawia się znaki prowadzace na miejsce obozowe

To wszystko co było na tych kartkach
Temat: Gdzie są najtańsze, jednorazowe bilety KM w Polsce?
ZKM Gdynia, MZK Wejherowo - (ulgowy na linię zwykłą* na obszarze
jednej gminy - jeden rodzaj);

ZKM Elbląg - 1,00 zł (ulgowy, w karnecie: 0,90 zł)

ZKM Veolia Tczew - 0,95 (ulgowy - jeden rodzaj);

MZK Starogard Gdański - 1,60 (pełnopłatny), 0,80 zł (ulgowy);

Pruszcz Gdański (gmina) - I strefa - 1,40 (pełnopłatny), 0,70 zł
(ulgowy); przewoźnicy: Jurex-Bus, PKS Gdańsk, Salewski, Salewski i
ktoś jeszcze. :)

GK

* także ulgowy na linię pospieszną w m. Żukowo, Rumia, Sopot, Reda z
Wejherowem oraz g. Wejherowo (sieć ZKM Gdynia).

Temat: Gdzie są najtańsze, jednorazowe bilety KM w Polsce?
ZKM Elbląg - 1,00 zł (ulgowy, w karnecie: 0,90 zł)

ZKM Veolia Tczew - 0,95 (ulgowy - jeden rodzaj);

MZK Starogard Gdański - 1,60 (pełnopłatny), 0,80 zł (ulgowy);

Pruszcz Gdański (gmina) - I strefa - 1,40 (pełnopłatny), 0,70 zł
(ulgowy); przewoźnicy: Jurex-Bus, PKS Gdańsk, Salewski, Salewski i
ktoś jeszcze. :)

Nie wiem czy jest sens podawać bilety ulgowe. Porównanie powinno dotyczyć
tylko biletów pełnopłatnych.

Pozdrawiam | mario.

Temat: POMOCY !!! do jutra muszę podjąć decyzję w sprawie kupna
witam wszystkich
prosze o wyrozumiałość ze względu na brak czasu na podjęcie decyzji - czytałem ile się dało ale nie do końca temat jest jasny.
rodzinnie jestem powiązany w 100% z lasem (niestety "główny leśniczy" odszedł i nie mogę juz go zapytać o rozwiązanie problemu.

opis sytuacji:
2 działki obok siebie w miejscowości Osiek koło Starogardu Gdańskiego - rolne ale prawddopodobnie jest w części wpisana jako las (nie wiem czy jest ls może jutro będę już wiedział) każda działka ma 1500m2 z czego około 1000m2 to las,
byli właściciele mieli nakaz obsadzenia nieużytku sosną przez nadleśnictwo i to zrobili.

Gmina wyda mi warunki zabudowy i docelowo pozwolenie na budowę ? tylko co z tym lasem wtedy nie zależy mi na wycince całkowitej ale na zrobieniu ewentualnej polanki z otuliną drzew. Działki nie przylegają do innego lasu stanowia wyspę.
gmina ogólnie planuje ten teren na budowlany i tak ma byc ujęte w planach - podobno

do jutra muszę podjąć decyzję czy kupować te działki czy nie - zależy mi na możliwości budowy domku - gmina jest na tak, a leśniczy powiedział obecnej właścicielce że może wyciąć samosiejki a reszty nie - przenigdy?? co o tym mysleć może jak sam z nim pogadam jak syn lesniczego z leśnikiem to coś się załatwi na plus dla mnie

proszę o pomoc - działki idą teraz za szybko a ta mi się bb podoba, z góry dziękuję

i pozdrawiam forumowiczów, czekam na pomocTemat: [Dębica]To i owo z mojego miasta
Dębica w rankingu samorządów

Miasto Dębica zajęło pierwsze miejsce wśród miast województwa podkarpackiego w grupie gmin miejskich i miejsko wiejskich w rankingu samorządów przygotowanym przez Rzeczpospolitą.

Gmina Miasto Dębica zajęła 40 miejsce w ogólnej klasyfikacji pokonując takie miasta jak: Radomsko, Starogard Gdański czy Kolbuszową. Ranking dotyczył danych z 2007 roku i uwzględniono w nim sto miejscowości.
W klasyfikacji zostały wykorzystane informacje, które pozwoliły wskazać samorządy dbające o rozwój lokalny i starające się podnosić poziom życia mieszkańców. Nad wyborem czuwała Kapituła, w której zasiedli przedstawiciele związków samorządowych, instytucji zajmujących się rozwojem lokalnym, Ministerstwa Finansów i Banku Gospodarstwa Krajowego. Kapitule przewodniczył poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek.
Pierwszy etap rankingu został przeprowadzony w oparciu o dane finansowe za lata 2004-2007. Natomiast w drugim uwzględniono m.in. nakłady na gospodarkę mieszkaniową poniesioną przez miasto, średnią liczbę punktów z testu szóstoklasistów oraz z testu gimnazjalnego oraz ilość podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na terenie miasta w 2007 roku.
Kapituła konkursu w ustalaniu miejsca na liście rankingowej uwzględniła także pozyskane przez miasto środki unijne, a także liczbę podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na terenie miasta w wybranym okresie.

www.debica.plTemat: Remont dworca PKS
Miasto Kielce kupi PKS?

Kielecki Ratusz zamierza przejąć miejscowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej. Ma to być dobry interes, zarówno dla pracowników firmy jak i samorządu. Zapewnienia składają prezydent Wojciech Lubawski i prezes spółki Grzegorz Kowalczyk.

Charakterystyczna kopuła w kształcie spodka to niekwestionowany, choć nie zawsze elegancki symbol Kielc. Za kilka lat, to miejsce może być prawdziwą wizytówką. Miasto ma przejąć 85 proc. akcji spółki. To umożliwiłoby gminie zagospodarowanie blisko 4 ha, w centrum Kielc, należących do PKS.

Dyrektor kieleckiego PKS liczy, że nowy inwestor gwarantowałby dalszy rozwój spółki. Ale nie tylko kielecki samorząd ma ochotę na zakup miejscowego PKS. Pomysł już realizuje starostwo w Starogardzie Gdańskim. Tamtejszy starosta ma już wieloletnie plany.

http://ww6.tvp.pl/1494,20080507710711.strona
Temat: Spływy kajakowe.
W czwartek z Mylofu w gminie Czersk wyruszył 44 Międzynarodowy Zimowy Spływ Kajakowy na Brdzie im. Jerzego Korka - największa i najstarsza tego typu impreza w Polsce.

Wśród 150 uczestników są mieszkańcy m.in. Gdyni, Chojnic, Człuchowa, Ustki i Starogardu Gdańskiego. Spływ zakończy się w sobotę po 57 kilometrach pływan

http://pomorze.naszemiasto.pl/wydarzenia/964089.htmlTemat: chory pies
wiesz przy tak drogiej operacji warto się popytać, tam można dojechać pociągiem lub autobusem... wiem że np. jak klienci jechali z psami na kastrację to różnica czasem wynosiła 100 zł. bo w Gdańsku chcieli 200-250, a Ela brała ok 100zł. dając dobre środki na wybudzenie. To jest taki weterynarz co potrafi psa z ulicy zgarnąć i za darmo go zooperować a potem z gipsem odstawić do schroniska mówiąc że biegał po ulicy w Starogardzie, bo gminy nie miały umowy podpisanej.Temat: Szpęgawsk - kaplica cmentarna w lesie
Osobliwym zbiegiem okoliczności byłem tam jakiś miesiąc temu i nawet mam już zdjęcia na stronie (http://www.dzebrowska.user.icpnet.pl/westpreussen/spengawsken.html). Jest to dawny cmentarz ewangelicki, z grobowcem rodziny von Palleske. Tu informacja ze strony parafii katolickiej w Starogardzie Gdańskim (http://www.parafia-swkatarzyny.pl/index_2.html):
"W zasięgu oddziaływania starogardzkiej gminy ewangelickiej zachowały się do dziś dość liczne, lecz na ogół niewielkie i mocno zniszczone cmentarze poewangelickie, urządzone w zasadzie w XIX w. Ku wygodzie osadników niemieckich. Miały one też nadawać krajobrazowi obcy, germański charakter. Znajdują się one m. in. w Nowej Wsi Rzecznej, a wzgórze zalesione, na którym kiedyś chowano "panów", do dziś nosi charakterystyczną nazwę "Puka" (tj. nocą straszy). Podobne cmentarze, choć położenie nie na wzgórzach, przy drogach, są w Linowcu, Trzcińsku i Brzeźnie Wielkim. Do największych z nich należy cmentarz w Szpęgawsku, położonym w lesie przy torze kolejowym, założony w 1816 r. Na nim zniszczony, neoromański grobowiec familii Palleske. Niektórzy bogaci ewangelicy kazali chować się poza cmentarzami, na uroczych, zacisznych ustroniach, jak np. Herzberg w lesie pod Owidzem czy Karol Muller w parku przydworskim w Miradowie."
Zwracam uwagę na słowa: "Miały one [cmentarze poewangelickie] też nadawać krajobrazowi obcy, germański charakter." Teraz już wiemy, czemu je dewastowano - żeby przywrócić krajobrazowi rodzimy, słowiański charakter, oczywiście.Temat: NASZE WSPÓLNE WĘDROWANIE
no przychodzcie bo fajnie jest...halo...słyszycie... fajnie:)......... planujemy biwaczek... jak prawie cały program finansowany będzie ze środków Gminy Miejskiej Starogard Gdański.....ah a jak o biwaku mowa to może znacie jakąś fają bazę...nie musi być bardzo tania...Temat: Koncert Wokalistów Integracja 2007 w Starogardzie Gdańskim
Starogard Gdański jest malowniczym miastem leżącym nad brzegami bardzo ciekawie - rzec by można "jak wstążeczka" - wijącej się w tym rejonie Wierzycy - średniowiecznym, gotyckim grodem o niezwykle interesującej historii, kulturze i ludowych tradycjach. W Starogardzie i w jego okolicach urodziło się i wychowało wielu znakomitych Polaków, którzy w większości przypadków zdobyli uznanie, poważanie, a nawet rozgłos i sławę w głębi kraju, a także daleko poza jego granicami. Etnicznie obszar, na którym leży nasze miasto Starogard, jest spokrewnione z Mazowszem i Mazurami - świadczy o tym gwara, niestety coraz rzadziej używana i przez to prawie wcale nie pielęgnowana, chociaż często w licznych, raczej humorystycznych wypowiedziach parafrazowana i zniekształcana. To pokrewieństwo etniczne, o którym wspomniałem, świadczy o pradawnym, prasłowiańskim i rdzennie polskim pochodzeniu tych ziem, na których kultura i gospodarka niemiecka, a być może także i skandynawska zrobiły wiele dobrego. To tu właśnie, niewątpliwie pod wpływem Europy Zachodniej, przyjęły się nowoczesne w każdej epoce dziejów rozwiązania technologiczne i architektoniczne. Powstały szlaki handlowe, przemysł, rzemiosło i usługi, a także szkolnictwo na wielu poziomach i instytucje kulturalne - kluby, świetlice, kawiarnie i kina. I dziś można z całą stanowczością i pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że wszelkie inicjatywy podejmowane i realizowane czy to w Krakowie, czy w Warszawie, czyli w tak zwanej makro skali, są przedmiotem zainteresowania i troski władz i animatorów kultury aktywnie działających na terenie Starogardu, gminy i powiatu starogardzkiego - Kociewia. Dobrym przykładem takiego szlachetnego i bardzo potrzebnego przedsięwzięcia społeczno-kulturalnego był Koncert Wokalistów Integracja 2007, który w ostatnią niedzielę sierpnia odbył się już po raz 13 w Starogardzie Gdańskim (Organizatorzy pominęli z wiadomych względów
"13" i wprowadzili "14"). Impreza ta zgodnie z jej tytułem i przesłaniem zintegrowała nie tylko osoby pełnosprawne z artystami niepełnosprawnymi, którzy mimo swej niepełnosprawności wystąpili na scenie i w bardzo interesujący sposób się zaprezentowali, lecz także zbliżyła do siebie i sobą zainteresowała dwa narody - polski i rosyjski, ponieważ w Koncercie Integracja 2007 w Starogardzie wystąpili także, oprócz polskich wykonawców, liczni artyści z Poleska - rosyjskiego miasta, z którym Starogard bardzo aktywnie i niezwykle dynamicznie współpracuje jako miasto partnerskie.

Marek BiegalskiTemat: KIM SĄ?
Po raz kolejny spotkałam się z zarzutem wobec "Liderów", że nic nie robią w hufcu. Jest to oczywiście błędne przekonanie.
Dla tych, którzy kompletnie nie wiedzą, co robią uczestnicy projektu "Nasze wspólne wędrowanie" przedstawiam jego cele i założenia.
Głównym celem (pierwotnym) projektu było wyselekcjonowanie i przygotowanie harcerzy starszych do pracy (w charakterze liderów młodzieżowych ) profilaktycznej z dziećmi z rodzin z problemem alkoholowym.
Skoro mamy już liderów z I i II edycji, w III oni sami pracują. A co robią? Oto zadania i cele, które zrealizowaliśmy w tym roku:
ZADANIA:
1. prowadzenie zajęć warsztatowych z zakresu profilaktyki uzależnień dla harcerzy z wszystkich drużyn hufca Starogard Gdański oraz uczniów wybranych szkół z terenu Gminy Miejskiej Starogard Gdański,
2. organizacja zajęć doradczo- wspierających dla grupy liderów młodzieżowych,
3. organizacja zajęć dla dzieci i młodzieży z PLU.

CELE:
 poszerzenie wiedzy harcerzy hufca Starogard oraz uczniów wybranych szkół z terenu Gminy Miejskiej Starogard Gdański z zakresu profilaktyki uzależnień,
 wykorzystanie umiejętności i wiedzy zdobytej przez harcerzy uczestniczących w I i II edycji projektu do pracy z dziećmi i młodzieżą z PLU oraz uczniami wybranych szkół z terenu Gminy Miejskiej Starogard Gdański ,
 organizowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży z PLU,
 wyposażenie młodzieży w wiedzę i umiejętności umożliwiające szerzenie zdrowego stylu życia oraz propagowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego,
 poszerzenie samoświadomości i doskonalenie umiejętności harcerzy pozwalających na skuteczną aktywizację środowiska rówieśniczego,
 podnoszenie odpowiedzialności za aktywne współtworzenie zdrowego środowiska wychowawczego,
 kształtowanie samodzielnych, odpowiedzialnych jednostek,
 wykorzystywanie umiejętności porozumiewania się i współpracy z rówieśnikami,
 wspieranie harcerzy w pełnieniu funkcji młodzieżowego lidera ds. profilaktyki uzależnień.
Spotkania liderów odbywają się średnio raz na 2 tygodnie, przeważnie częściej. Wymagają perfekcyjnego przygotowania merytorycznego do zajęć. Poza tym oczywiście nie jest tak, że "liderzy" nie kalają się ciężką pracą fizyczną. To kolejny mit. Zapraszam plotkarzy do bezpośredniej konfrontacji. A no i do przyszłej edycji "Naszego wspólnego wędrowania". Zawsze potrzebni są ludzie chcący pomóc potrzebującym.
Temat: Kórnik wśród najlepszych gmin w Polsce

Poznań po raz trzeci najlepszą gminą

Poznań zdeklasował inne miasta zwyciężając o 4 punkty w rankingu samorządów „Rz”. Wśród gmin miejskich najlepsze są Kąty Wrocławskie,
a z gmin wiejskich - Kobylanka w Zachodniopomorskiem

- 27 lat temu w gdańskiej Hali Oliwii odbył się pierwszy zjazd Solidarności pod hasłem Samorządna Rzeczpospolita. Łatwiej było wywalczyć wolność niż zrealizować idee samorządności – mówił przewodniczący kapituły prof. Jerzy Buzek.

Pod względem oferty e-urzędu dla mieszkańców i działań na rzecz dostępności internetu najlepiej wypadają Poznań i Starogard Gdański.

W pierwszym etapie konkursu o zwycięstwie decydowała sytuacja finansowa i nakłady inwestycyjne. W drugim kapituła konkursu oceniała dynamikę rozwoju, wielkość zadłużenia (zbyt małe świadczyło o słabej aktywności), wydatki na infrastrukturę i ochronę środowiska, a także, np. wyniki testu szóstoklasistów i gimnazjalistów.

Oceniano także jakość zarządzania gminą. Nie decydowała liczba mieszkańców. Choć kapituła brała pod uwagę sytuację z ostatnich kilku lat najwięcej punktów można było dostać za pozytywne zmiany w ostatnim roku – gdy po wyborach samorządowych w gminach pojawiły się nowe władze.

W kapitule naszego rankingu są m. in. były premier Jerzy Buzek, Michał Kulesza, twórca reformy samorządowej i Elżbieta Suchocka-Roguska, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. W jej skład wchodzą także przedstawiciele instytucji i środowisk od lat współpracujący z samorządami.

Czołówka polskich miast: Poznań, Sopot, Gdynia, Koszalin, Łódź, Zielona Góra, Toruń, Gdańsk, Kraków, Żory, Częstochowa, Rzeszów

Najlepsze gminy miejskie: Kąty Wrocławskie, Goleniów, Puszczykowo, Dzierżoniów, Kórnik, Jarocin, Święta Katarzyna, Lubliniec, Józefów, Żmigród, Ustroń, Grodzisk Mazowiecki

Najlepsze gminy wiejskie: Kobylanka, Osielsko, Kobierzyce, Lesznowola, Mszana Dolna, Zielonki, Zabierzów, Świdnica, Sulików, Konopiska, Podgórzyn, Łapanów

Laureaci poprzednich rankingów samorządów "Rz":

2007:
Poznań, Polkowice (dolnośląskie), Zielonki (małopolskie)

2006:
Rybnik, Międzyrzec (lubuskie), Andrespol (łódzkie)

2005:
Poznań, Choroszcz (podlaskie), Krośnienko Wyżne (podkarpackie)


Źródło : Rzeczpospolita Online

Tak poza tym to nie wiem dlaczego znaleźliśmy się w gronie gmin miejskich.Temat: 2000 km Alfą 147
Dla tych, którzy nie wiedzą POŁOŻENIE
Gmina Trąbki Wielkie położona jest na Wyżynie Gdańskiej w południowej części Powiatu
Gdańskiego, przy drodze wiodącej z Gdańska do Starogardu Gd. Zajmuje obszar 16 262 ha, z czego użytki rolne stanowią prawie 10 000 ha, a lasy 5 000 ha. Warunki przyrodnicze oraz dominacja gleb średniej i dobrej jakości przesądzają o rolniczym charakterze gminy. Wśród upraw dominują zboża oraz ziemniaki. Gmina należy do największych w Powiecie Gdańskim zamieszkuje ja prawie 10 000
mieszkańców, z tego w Sobowidzu ok. 1500 a w Trąbkach Wielkich ok. 1200.
Oprócz rolnictwa w gminie bardzo dynamicznie rozwija sie rzemiosło i usługi. Ze względu na walory geograficzne i klimatyczne, piękne położenie, bogate w grzyby lasy i czyste jeziora w gminie pojawiła sie szansa przekwalifikowania niektórych gospodarstw rolnych w gospodarstwa agroturystyczne.
RYS HISTORYCZNY WSI TRĄBKI WIELKIE
Na początku wieku XIII pojawiają sie pierwsze wzmianki o miejscowości Trąbki Wielkie, choć najprawdopodobniej pod nieco inna nazwa. W początkach swego istnienia wieś
należała do klasztoru benedyktynów z Mogilna. W roku 1305 zostaje sprzedana przez opata Mikołaja cystersom z Ladu. W roku 1331 jako własność krzyżacka otrzymuje przywilej osadniczy. Natomiast po roku 1454, ale już jako własność królewska jest oddawana w zastaw. Po pierwszej wojnie światowej Trąbki Wielkie wraz z okolicznymi miejscowościami znalazły sie w granicach Wolnego Miasta Gdańska.
Najcenniejszym zabytkiem na terenie gminy jest ceglany kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Trąbkach Wielkich należący do jednej z najstarszych parafii na Pomorzu i od kilkuset lat będący miejscem szczególnego kultu maryjnego. Historia kościoła zaczyna sie już w 1236 roku, kult maryjny i ruch pielgrzymkowy nasila sie od 1720 roku. W 1730 r. wojewodzina pomorska Konstancja Czapska wyjednała
w Rzymie specjalne odpusty dla pielgrzymów przybywających do Trąbek Wielkich.

Nono...Prezesie..bez dwóch zdań piękne miejsceTemat: Model Informacyjny Gminy

|Skoro Basia postawila sprawe podatkow to mam pytanie do Marka,
|czy i jakie problemy wynikaly we wdrozeniu systemu podatkowego
|w samorzadach w zwiazku z rozna interpretacja przepisow.
Trudno mi Januszu dokladnie odpowiedziec na to pytanie. Nie zajmuje sie podsystemami podatkowymi tylko mozliwosciami wiazania RATUSZA z GIS-em. Genaralnie w RATUSZ-u jest pare podsystemow do nalicznia podatkow  i podsystem do naliczania oplat lokalnych (ktore kazde miasto sobie definiuje w slownikach). Windykacja zajmuje sie odrebny podsystem. Po szczegoly prosze spojrzec na strone firmy OTAGO.  "Pieski" to nic innego jak oplaty lokalne definiowane w slowniku przez uzytkownika (z odpowiednimi uprawnieniami). Ogolnie system jest bardzo elastyczny i mozna go dostosowac do potrzeb klienta.

|Pozostaje kwestia dla jakiego rodzaju podmiotow samorzadowych jest
|on adresowany, bo inne sa wymogi miasta 100 tysiecznego a inne
|malej 5 tysiecznej gminy wiejskiej.

RATUSZ obsluguje zarowno miasta wielkosci KRAKOWA jak i mniejsze wielkosci Starogardu Gdanskiego. Mozna zastosowac ten system do zarzadzania powiatem.

|Wydaje mi sie ze produkt OTAGO jest adresowany bardziej do wiekszych
|jednostek, swiadczy o tym technologia zastosowana w ich produktach:
|bazy w ORACLE a systemy operacujne to HP UNIX, SCO UNIX,
|SUN SOLARIS, AIX. Malych gmin na to nie stac, nie tylko na
|zakup ale i na eksploatacje i serwis.
Tak, platforma jest Oracle.  Mozna go postawic rowniez na NT ( male sieci, a nawet Linux'ie).
A malych, a raczej biednych gmin nie stac na nic, a tym bardziej na ladownie pieniedzy w "mape w komputerze" (mapa zasadnicza czy ewidencja gruntow o ile sie nie myle nie leza w kompetwncji gminy, tylko powiatu).
Poza tym sadze, ze jesli jednostki administracyjnej nie stac na  system w rodzaju  RATUSZ'a,  to i nie bedzie stac na GIS.

pozdrawiam

Temat: Mistrzostwa Geografów w Sportach Nietypowych (kwiecień 2009)
AKTUALNE !!

Dwubój:

Mistrzostwa Geografów w Sportach Nietypowych

W terminie 24-25 kwietnia 2009 przeprowadzone zostaną na terenie Sopotu oraz Gminy Kolbudy "Mistrzostwa Geografów w Sportach Nietypowych".

Plan zawodów

24.04 [piątek] WYŚCIGI DREZYN RĘCZNYCH

dojazd do Kolbud (autobusy odjeżdżają z dworca PKS w Gdańsku - ul. 3 maja 12):

PKS Gdańsk - linie:

854/855/856 - do Buszkowych/Lisewca/Łapina - odjazd z Gdańska: 13: 10,25,40;
14: 00,40,55, 15: 10,25,40,50

851/852/860 - do Piekła Dolnego/Egiertowa/Kościerzyny - 13:50, 14:15, 14:40, 15:00, 15:15 , 15:35

Cena za bilecik: 3,50zł; Czas jazdy: ok 30 minut.

PKS Starogard Gdański - linia Gdańsk - Kościerzyna - odjazd ze stanowiska 5. - godz:

15.00 - START- Kolbudy: Mistrzostwa zespołów 3-osobowych w Wyścigach Drezyn Ręcznych (zasady zostaną podane na miejscu). Do około 15.30 będą przejazdy próbne.

po 17tej : przejazd drezynami do st. Łapino-Most (łąka, ognisko, Radunia, kampasa, śpiewy), w przygotowaniu jeszcze jedno konkursiwo na miejscu

ok. 21: zakończenie imprez - w Kolbudach

25.04 [sobota] SCORE-DRINK'O-LAUF

plan dojazdu:

Autobus linii 143 ZTM Gdańsk -

Sopot PKP - 12.06
Sopot - Uniwersytet Gdański - 12.10
Sopot - Sanatorium "Leśnik" - 12.15

przejście piesze według planu "dojściówki" - ok 400m12.00-12.30 zapisy do imprezy Score-drink'o-lauf w bazie imprezy (Wielka Gwiazda, Sopot) -

12.30 START Score-drink'o-lauf (Sopot) - mapa,kompas,las ...
Impreza na Orientację - uczestnicy otrzymują mapę z
zaznaczonymi punktami kontrolnymi - w tych miejscach
ukryte jest piwo (zasady zostaną podane na miejscu)

12.40 START OSTRY - po wyjaśnieniu zasad zawodów i rozdaniu map

ok 14.30 zakończenie konkursu

ZAINTERESOWANI WYJŚCIEM NA MECZ DERBOWY LECHIA GDAŃSK - ARKA GDYNIA SPOKOJNIE ZDĄŻĄ !

20.00 zakończenie imprezy w Klubie "Korund" w Domu Studenckim UG nr 2Temat: Ceny biletów mpk-ku rozwadze
Prawie kompletna lista cen biletów 30 dniowych na wszystkie linie w obrębie strefy miejskiej.Wymaga komentarza?

1. Szczecin 138,00 (84,00 wszystkie dzienne bez pospiesznych)
2. Płock 134,00
3. Rzeszów 114,00
4. Tczew 113,60
5. Poznań 112,00
6. Kielce 104,00
7. Toruń 104,00
8. Żywiec 102,00
9. Leszno 100,00
10. Głogów 99,00
11. Cieszyn 98,00
12. Gdańsk 98,00
13. Olsztyn 98,00
14. Przemyśl 98,00
15. Kraków 94,00
16. Tarnów 94,00
17. Ostrowiec Świętokrzyski 93,30
18. Kalisz 92,00
19. Legnica 90,00
20. Nysa 90,00 (99 przejazdów miesięcznie)
21. Włocławek 90,00
22. Częstochowa 89,00
23. GOP 88,00 (jedna gmina) 104 (2 lub więcej gmin)
24. Łódź 88,00
25. Opole 88,00
26. Ostrołęka 88,00 (na okaziciela)
27. Ostrów Wielkopolski 88,00
28. Radomsko 88,00
29. Tarnowskie Góry 88,00
30. Gdynia 86,00
31. Chełm 85,80
32. Bielsko-Biała 84,00
33. Jastrzębie-Zdrój 84,00
34. Lublin 84,00
35. Zamość 84,00
36. Stalowa Wola 82,00
37. Wałbrzych 81,00
38. Bełchatów 80,00
39. Ciechanów 80,00
40. Dębica 80.00 (na 2 linie miejskie)
41. Elbląg 80,00
42. Gorzów Wielkopolski 80,00
43. Kędzierzyn-Koźle 80,00
44. Kutno 80,00
45. Łomianki 80,00
46. Mielec 80,00
47. Wrocław 80,00
48. Szczecinek 79,00
49. Konin 78,00
50. Racibórz 78,00
51. Tychy 78,00
52. Warszawa 78,00
53. Gniezno 77,00
54. Pabianice 77,00
55. Łomża 76,00
56. Rybnik 76,00 (28 dni)
57. Tarnobrzeg 76,00 (po Sandomierzu 60,00)
58. Wejherowo 76,00
59. Czechowice-Dziedzice74,00
60. Puławy 72,00
61. Radom 72,00
62. Stargard Szczeciński 72,00
63. Grudziądz 70,00
64. Krosno 70,00
65. Piła 70,00
66. Siedlce 70,00
67. Starachowice 70,00
68. Starogard Gdański 70,00
69. Świdnica 70,00
70. Zgierz 70,00
71. Malbork 68,00
72. Sieradz 68,00
73. Słupsk 68,00
74. Zielona Góra 68,00
75. Jarosław 67,00
76. Zawiercie 67,00
77. Biała Podlaska 66,00
78. Suwałki 65,00
79. Białystok 64,00
80. Bolesławiec 64,00
81. Ełk 64,50
82. Jelenia Góra 63,20
83. Oświęcim 62,00
84. Chojnice 60,00
85. Iława 60,00
86. Kęty 60,00
87. Skierniewice 60,00
88. Tomaszów Mazowiecki 60,00
89. Nowy Sącz 59,00
90. Piotrków Trybunalski 58,00
91. Zduńska Wola 55,00
92. Żagań 54,00
93. Olkusz 52,00
94. Jaworzno 50,00
95. Kraśnik 50,00
96. Swarzędz 30,00Temat: Oceńmy naszych samorządowców pod koniec kadencji
Może nie znajde miejscowości o tej samej wlk jako przykłady
ale czest podrużuje w kierunku zachodnim po drodze 222 czyli berlinką i sa róznice pomiędzy BRaniewem a tymi miastami
np. Malbork ale cóz ono ma około 40 tys ludzi dalej Tczew ale zaraz ono ma przecież ok55tys Starogard Gd kiedyś dziura a teraz rozbuduwuje sie ale tam troche tego przemysłu jest
Czersk, CHojnice,
zaraz będzie że wymyslam iitp
wiem ze duzym minusem dla Braniewa jest lokazlizacja która mam nadzieje po przebudowie berlinki moze sie zmieni na plus

nie bede tu pisał o stanie dróg w naszym regionie bo kazdy wie jak jest

wspomnialem tu tez o basenie-
byłem w niemczech w miasteczku które ma 26 tyś mieszkanców i 2 baseny szkolne i jeden miejski i coz tu pisac ale nie mozemy sie porónywac do tej potęgi gospodarczej
poki nasza gospodarka nie wiedjzie na wysokie obroty a odpowiedni ludzie beda na odpowiednich stołkach
zaczynajać od urzędu miasta,gminy,powiatu, województwa az na sama gore
to nie mamy na co liczyc

ale widać jak nasze miast się promuje ze nawet ja juz nie mam ochoty wchodzic na ich strone (UM)
bo aktualnienieniu to chyba juz zapomnieli
ale i takze
burmistrz naszego miast jest bo jest
bo jak był reportaz w btv na temat stanu dróg w naszym miesice to mówił
drogi gminne
chyba cos nie tak
cos mu sie pomyliło

zamało dynamiki i akcji w tym naszym UM
promować to nasze miasto w sposób profesjonalny
i ściagać tu kapitał tak bardzo .nam potrzebny

a nie tylko
słychać o Braniewie
ze złej strony
tej kryminalnej strony
czyż nie......
wszystko można....................
..........................tylko chciećTemat: Urząd Miasta Mysłowice
MISTRZOSTWA POLSKI PRACOWNIKÓW SAMORZĄDOWYCH

Udany debiut Mysłowic w Mistrzostwach Polski Pracowników Samorządowych w piłce siatkowej.

W dniach 17 – 20 kwietnia 2008 r. odbyły się XII Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w piłce siatkowej. W tegorocznej edycji wzięły udział również Mysłowice. Nasze miasto reprezentowała 8 – osobowa drużyna w składzie: Joanna Królczyk, Joanna Łoś, Irmina Stopa, Ireneusz Lasok, Maciek Jarosławiecki, Artur Kosiór, Miłosz Kulczyński, Marcin Prusaczyk.

Organizatorem corocznej imprezy był Urząd Miejski w Redzie oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Redzie. W Mistrzostwach uczestniczyli przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, w tym przedstawiciele wysokich władz lokalnych.
W tym roku udział w imprezie wzięło ponad 350 zawodników, 31 reprezentacje jednostek samorządu terytorialnego. Zasadą generalną Mistrzostw jest obowiązek występowania na boisku 3 kobiet, co zdecydowanie uatrakcyjnia rywalizację. W tegorocznej edycji organizatorzy wprowadzili nową kategorię wiekową +45, w której występowali zawodnicy powyżej 45 roku życia. Nasza reprezentacja wystąpiła w kategorii OPEN, w której udział zgłosiło 26 drużyn.

Pierwszego i drugiego dnia Mistrzostw odbyły się mecze fazy grupowej. Nasza drużyna trafiła do „grupy śmierci”, z zeszłorocznym Mistrzem Polski – Miliczem, mocnymi Gliwicami, Bielskiem Podlaskim i Sokółką. W każdym meczu nasi zawodnicy byli bardzo skoncentrowani i dzielnie walczyli o każdy punkt. Wszystkie rozegrane w fazie grupowej spotkania kończyły się wynikiem 2:1. Po wyrównanej walce, Mysłowice odniosły dwa cenne zwycięstwa, zapewniając sobie grę w pierwszej 16 Mistrzostw i walkę o najważniejsze miejsca.

Trzeciego dnia Mistrzostw rozgrywki weszły w decydującą fazę. W walce o medale nasz zespół zwyciężył reprezentację gminy Luzino i Zabrza. Będąc w najlepszej czwórce Mistrzostw ponownie spotkał się z drużyną Gliwic. Po zaciętej walce punkt za punkt, nasz zespół przegrał 2:1. W walce o brązowy medal uległ drużynie ze Starogardu Gdańskiego, zajmując tym samym 4 miejsce Mistrzostw Polski Pracowników Samorządowych.

Wieczorem odbyło się uroczyste zakończenie Mistrzostw. Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, medale i podziękowania. Dodatkowym wyróżnieniem dla Mysłowic był wybór Joanny Łoś na Miss Mistrzostw Polski. Joasia z rąk Dyrektora MOKSiR w Redzie, J. Conradiego odebrała pamiątkowego pluszowego misia.
Mistrzostwa na pewno długo pozostaną w pamięci naszych reprezentantów, nie tylko ze względu na osiągnięty wynik, ale również ze względu na profesjonalną organizację imprezy oraz jej niesamowitą atmosferę.Temat: Likwidacja PTNKM &#8222;TROBUS&#8221; w Gdyni
Uchwałą Rady Miasta Gdynia z dnia 22.01.2003 zostanie zlikwidowane
Przedsiębiorstwo Naprawy Taboru Komunikacji Miejskiej &#8222;TROBUS&#8221; sp. z o.o. w
Gdyni. Firma będąca w 100% własnością Gminy Gdynia była niedochodowa, przez
co miasto nie chce dalej utrzymać deficytowego zakładu. Z wypowiedzi
wiceprezydenta Bogusława Stasiaka wynika, że proces likwidacji potrwa nawet
kilkanaście miesięcy. Według radnych nie ma potrzeby utrzymywania dalej tej
firmy, ponieważ nowoczesny tabor posiadany przez gdyńskie spółki transportowe
nie wymaga podobno większych remontów... PNTKM &#8222;TROBUS&#8221; było także jedyną w
Polsce, niezależną, homologowaną firmą-producentem trolejbusów dla PKT Gdynia
i TLT Tychy. Miejsce pracy straci ponad 50 osób. 20 przejdzie do innych firm
transportowych, m.in. PKT przejęło część kadry związanej z remontami i
produkcją trolejbusów. Wg wypowiedzi ww. prezydenta, &#8221;jeżeli zajdzie
potrzeba&#8221; PKT będzie w stanie samodzielnie przeprowadzać naprawy główne
trolejbusów, a także &#8222;realizować&#8221; nowe pojazdy. Pozostali pracownicy znajdą
zatrudnienie w firmie zarządzającej gdyńskim Parkiem Naukowo-Technologicznym,
a także w miejscu Trobusa ma ewentualnie powstać spółka pracownicza zajmująca
się podobną działalnością do PNTKM, jednak już w znacznie okrojonej formie.
----
Przypomnę, że PNTKM powstało w 1994 roku po wydzieleniu warsztatów
remontowych z MZK Gdynia. Przez 8 lat firma zbudowała łącznie 54 trolejbusy,
w tym 2 dla Kowna, 1 dla Wilna, 9 dla Tychów i 42 dla Gdyni. Prowadzono także
współpracę przy produkcji jednego trolejbusu dla Opawy. Ponadto wyremontowano
16 trolejbusów, 14 dla PKT Gdynia, jeden dla TLT Tychy i zabytkowego Saurera.
Obecnie na stanie spółki znajduje się kilka trolejbusów: 3 Saurery + 2
przyczepy.
Firma przez te kilka lat istnienia przeprowadzała także szereg NG autobusów,
w szczególności dla MZK Wejherowo, PKS Wejherowo, MZK Starogard Gd., MZK
Chojnice, PKS Chojnice, dla Piaseczna, autobusy Marynarki Wojennej itd...
----
Pozdrawiam,
Marcin Połom
Temat: zawody w Starogardzie :)
Propozycja zawodów Ogólnopolskich i Regionalnych w Skokach przez przeszkody w Starogardzie Gdańskim

  Zgłoszenia: termin do 3.09.2007r. na adres KJ Stado Ogierów, ul. Mickiewicza 13A,
  83-200 Starogard Gdański, tel. 0-58 562 40 01, fax.: 0-58 562 78 39, e-mail: stado@pestar.com.pl
  Miejsce zawodów: hipodrom trawiasty Stada Ogierów w Starogardzie Gdańskim.
  Organizator zawodów: Klub Jeździecki Stado Ogierów, Stado Ogierów w Łącku Sp. z o.o., Stado w Starogardzie Gdańskim.
  Obowiązkowa aktualna dokumentacja zawodników i koni zgodna z przepisami PZJ.

  Kierownik zawodów: Przemysław Boleski,
  Osoby oficjalne:
  Sędzia Główny Janusz Michalski
  Sędzia PZJ Marta Głuchowska
  Sędzia Zbigniew Witkowski
  Gospodarz toru Marcin Pacyński
  Asystent budowniczego toru Janusz Weyer
  Komisarz Zofia Nowakowska
  Powiatowy lekarz weterynarii Tomasz Ołtarzewski
  Lekarz weterynarii Janusz Babiński
  Biuro zawodów Wiesław Herman

  Zebranie techniczne odbędzie się dnia 06.09.2007 o godz. 2000 na terenie hipodromu Stada Ogierów.
  Organizatorzy zezwalają zawodnikom na umieszczenie reklam swoich sponsorów wg przepisów PZJ.

  PROGRAM ZAWODÓW OGÓLNOPOLSKICH (klasa C – CC1)
  i REGIONALNYCH (klasa P, N) :

  07.09.2007 (piątek) godzina 900
  konkurs nr 1P* – zwykły
  konkurs nr 2 N* – zwykły
  konkurs nr 3 C – dwufazowy
  konkurs nr 4 CC – zwykły z rozgrywką

  08.09.2007 (sobota) godzina 900
  konkurs nr 5 P* – dokładności z rozgrywką
  konkurs nr 6 N* – dwufazowy
  konkurs nr 7 C – zwykły
  konkurs nr 8 CC – dwufazowy
  konkurs nr 9 sponsorski z niespodzianką

  09.09.2007 (niedziela) godzina 900
  konkurs nr 10 P* – dwufazowy
  konkurs nr 11 N* – zwykły
  konkurs Grand Prix CC1/CC1 dwunawrotowy
  konkurs nr 12 C – o wzrastającym stopniu trudności z jokerem

  * konkursy w ramach zawodów regionalnych

  Tabela nagród:
  Łączna pula – ponad 25.000 zł

  konkurs Miejsce I Miejsce II Miejsce III Miejsce IV Miejsce V Razem
  P 250,- 150,- 100,- 70,- 50,- 1.860,-
  N 350,- 250,- 170,- 120,- 100,- 2.970,-
  C 750,- 550,- 350,- 250,- 150,- 6.150,-
  CC 950- 850,- 650,- 450,- 350,- 6.500,-
  GP 3.000,- 2.000,- 1.500,- 1.000,- 500,- 8.000,-

  Nagrody sponsorowane mogą ulec zwiększeniu w zależności od uznania sponsora.
  Sponsorami imprezy są: „Sobieski Jumping Team”, Starosta Starogardzki, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Starogard Gdański, Gmina Miejska Starogard Gdański, Firma „Stopa”, „Gillmet”.
  Polski Związek Jeździecki prosi osoby zaangażowane w jakikolwiek sposób w sporty konne o przestrzeganie kodeksu oraz zasady, że dobro konia jest najważniejsze.
Temat: Biegi Uliczne
Tutaj sugieruję pisać wszystko co dotyczy tegorocznych biegów ulicznych: plany startowe, wyniki, relacje, zdjęcia itd. Na początek regulamin 23 Biegu Szpęgawskiego:

BIEG SZPĘGAWSKI - 1 kwietnia 2006 r.

Szlakiem Martyrologii Ludności Pomorza Szpęgawsk - Starogard Gd.
Trasa ok. 6 km - droga nr 22 Tczew Chojnice. Profil trasy łagodny z jednym podbiegiem na 5 km od startu.
Bieg odbywa się przy ruchu częściowo ograniczonym prawostronnym.
Start z drogi nr 22 - meta na Rynku w Starogardzie Gd.

Organizator:
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gd.
Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji -Jarosław Sarzało
Kierownik biegu - Maria Malinowska

Współorganizatorzy:
Urząd Miejski w Starogardzie Gdańskim
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gd.
Komenda Powiatowa Policji w Starogardzie Gd.
Straż Miejska w Starogardzie Gd.
Starogardzkie Centrum Kultury

Biuro zawodów:
Ośrodek Sportu i Rekreacji
Ul. Olimpijczyków Starogardzkich 1
Stadion im .Kazimierza Deyny
tel./fax (058)56 221 20
www.osir.com.pl mail: osir@osir.com.pl
czynne:
31.03.06. godz. 8.00- 19.00
01.04.06. godz. 7.00-11.00

Zgłoszenia:
Indywidualne tylko na kartach zgłoszeniowych lub e-mail: osir@osir.com.pl
Zbiorowe na listach zgłoszeniowych do dnia 31.03.2006 r.

Opłata startowa:
Dorośli - 8 zł Młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści - 4 zł.
Mieszkańcy miasta i gminy Starogard startują bezpłatnie!

Starogardzkie szkoły pobierają numery startowe wg list zgłoszeniowych
w dniu 31.03.2006 r. do godz. 19.00 w biurze zawodów.

Kategorie wiekowe
kobiety: do 15 lat,16-19, 20-29, 30-39, 40 lat i powyżej
mężczyźni: do 15 lat, 16-19, 20-29, 30-39, 40-49, 50-59, 60-69, 70 lat i powyżej
Klasyfikacja strażaków
Kategorie wiekowe do 34 lat, 35-44 lat, 45 lat i więcej.
Wymagana legitymacja Państwowej Straży Pożarnej.

Nagrody
pieniężne:I -X miejsce w kat. mężczyzn I-VI miejsca w kat. kobiet
rzeczowe w kat. wiekowych od I do III miejsca
Nagrody nie dublują się.
Dla uczestników biegu głównego - medal. Dla wszystkich uczestników - znaczek okolicznościowy.

Program
7.00 - 11.00 przyjmowanie zgłoszeń i wydawanie numerów startowych na bieg główny - stadion
9.30 - 11.30 biegi towarzyszące-zapisy i start na stadionie
11.10 wyjazd ze stadionu do Szpęgawska na miejsce startu
11.30 rozgrzewka
11.35 złożenie kwiatów przez delegację zawodników pod pomnikiem w Szpęgawsku
12.00 START z drogi nr 22
13.00 wręczenie nagród
13.45 zakończenie imprezy

Zwyciezcy biegów:
1995 r. Małgorzata Birbach 25:52 Piotr Pobłocki 21:24 - 784 uczestników
1996 r. Danuta Marczak 23:42 Piotr Pobłocki 20:37 - 1229 uczestników
1997 r. Joanna Karpińska 24:16 Dariusz Kruczkowski 20:43 - 1839 uczestników
1998 r. Krystyna Pieczulis Dariusz Kruczkowski 21:03 - 1145 uczestników
1999 r. Krystyna Pieczulis 18:18 Dariusz Kruczkowski 15:48 - 2736 uczestników
2000 r. Karina Szymańska 18:21 Piotr Drwal 15:31 - 2042 uczestników
2001 r. Krystyna Piczulis 18:10 Michał Bartoszak 15:31 - 1676 uczestników
2002 r. Karina Szymańska 18:09 Michał Bartoszak 15:35 - 2492 uczestników
2003 r. Karina Szymańska 17:59 Jakub Czaja 15:34 - 2063 uczestników
2004 r. Justyna Lesman 17:57 Jakub Czaja 15:30
2005 r. Marzena Kłuczyńska 18:41 Leszek Zblewski 15:50 - 1411 uczestników
Temat: Owidz - grodzisko wczesnośredniowieczne
Chyba muszę tam skoczyć:

http://starogardgdanski.n...ia/1017694.html

Za 3 lata pokażą grodzisko w Owidzu 29.06.2009
Gminie Starogard udało się pozyskać pieniądze z Unii na rekonstrukcję średniowiecznego grodu.

Są pieniądze na zrekonstruowanie grodziska średniowiecznego w Owidzu. Unijne dofinansowanie pozyskała w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 gmina Starogard Gd.
Na terenie wzgórza w Owidzu archeolodzy przeprowadzali kilkakrotnie badania. Narodził się pomysł, aby wykorzystać ich wyniki i podjąć próbę zrekonstruowania dawnego grodziska, tworząc w ten sposób jedyne w swoim rodzaju na terenie powiatu miejsce o charakterze turystyczno-rekreacyjnym i edukacyjnym. W projekt włączyły się miasto i gmina Starogard, a powiat podjął się przekazania gruntów na ten cel.

Niestety, pierwsze podejście o dofinansowanie unijne z puli na lata 2007-2013 nie udało się (projekt trafił na listę rezerwową). Wówczas to starano się o pieniądze na cały projekt o wartości 8 mln zł. Potem jednak złożono ponownie wniosek, ale na realizację projektu w okrojonej do blisko 4 mln zł wersji i osiągnięto cel. Dofinansowanie otrzymano w wysokości 85 proc. Pozostałe 15 proc. to wkład - po 290 tys. zł - miasta i gminy.
- Pozwoli to zrekonstruować grodzisko w oparciu o wyniki badań archeologicznych oraz zbudować budynek wystawienniczo-konferencyjny - mówi Magdalena Forc-Cherek, naczelnik Wydziału Rozwoju Urzędu Gminy Stargard Gd. - Powstanie droga łącząca grodzisko z budynkiem i zostanie wykonane zagospodarowanie terenu.

W tym roku zostaną załatwione formalności związane z budową obiektów, a inwestycja ruszy w 2010 roku. Grodzisko będzie udostępnione za 2-3 lata. Wzgórze, na którym znajdowało się grodzisko, można zobaczyć po lewej stronie drogi, którą wjeżdża się do Owidza od Starogardu. Grodzisko powstało prawdopodobnie pod koniec X wieku i przypuszczalnie przestało ostatecznie funkcjonować z nieznanych bliżej przyczyn w XIII wieku. Miało ok. 120 m długości i szerokość ok. 50 m.
Koncepcję grodziska i podgrodzia zleciła wykonać Lokalna Grupa Działania "Chata Kociewia". To organizacja pozarządową, która łączy podmioty gospodarcze, instytucje, samorządy we wspólnym działaniu na rzecz rozwoju gmin.

Pokaz walk rycerzy przy dziewięciu chatach

Koncepcja zakłada nie tylko odtworzenie samego grodu, ale także dodatkowe elementy mające uatrakcyjnić ten teren. Na terenie wzgórza zaplanowano budowę grodzisko otoczonego drewnianą palisadą, z wieżą bramną, mieszkalną i strażniczą. Wewnątrz ma być plac, a także palenisko oraz 9 chat, bo tylu ślady obecności odkryli archeolodzy. Na terenie grodu będzie można się dowiedzieć jak on funkcjonował, co i jak wyrabiali dawni rzemieślnicy na Kociewiu, jakiej broni używali rycerze. Przewidziano też prezentacje multimedialne czy pokazy walk rycerskich.

Maciej Jędrzyński - POLSKA Dziennik BałtyckiTemat: w dniu dzisiejszym 23 pazdziernika-wypadek i dramat dzieci
Szkolny bus zderzył się z cieżarówką-cysterną

Szesnaścioro dzieci trafiło do szpitali w Gdańsku i Starogardzie Gdańskim. To tragiczny bilans wypadku, do którego doszło w Strudze, gmina Stara Kiszewana trasie nr 214 Zblewo - Kościerzyna.
Kierowca busa przewożący dzieci z Nowego Dworu Gdańskiego, chcąc uniknąć zderzenia z cysterną wjechał do rowu. Z wstępnych i nieoficjalnych ustaleń policji wynika, że kierowca cysterny na łuku drogi zjechał na przeciwny pas ruchu.

– Około południa otrzymaliśmy informację o wypadku z udziałem dzieci, który miał miejsce w Strudze – mówi Krzysztof Lipski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. – Natychmiast na miejsce zdarzenia udali się nasi funkcjonariusze. Okazało się, że w busie znajdowało się szesnaścioro dzieci, opiekunka i kierowca.
Jak się dowiedzieliśmy, dzieci miały wziąć udział w zajęciach na terenie zielonej szkoły w Wygoninie. Nikt nie przypuszczał, że ten wyjazd może zakończyć się tak tragicznie.
– Trasa, na której doszło do wypadku, jest jedną z najniebezpieczniejszych na terenie powiatu kościerskiego – dodaje Krzysztof Lipski. – Każdego roku dochodzi tutaj do wielu tragicznych zdarzeń. Na tym odcinku znajduje się mnóstwo niebezpiecznych zakrętów.
Jak przyznają świadkowie zdarzenia, na miejscu rozgrywał się prawdziwy dramat. W ostatniej chwili lekarze uczestniczący w akcji podjęli decyzję o przewiezieniu wszystkich dzieci do szpitala na obserwację.
– Do naszej placówki trafiło czternaścioro dzieci, dwoje natomiast bezpośrednio z miejsca wypadku przetransportowano do Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku – mówi Beata Ładyszewska, pełniąca obowiązki dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Starogardzie Gdańskim. – Na miejscu zdecydowaliśmy także o przewiezieniu kolejnego dziecka w stanie cięższym do szpitala w Gdańsku. Stan około dziesięciu młodych pasażerów był na tyle dobry, że po badaniu lekarskim mogli opuścić szpital.

Dowiedzieliśmy się, że busem jechały dzieci w wieku od 7 do 12 lat wraz z dwoma opiekunami. Organizatorem wyjazdu do zielonej szkoły w Wygonienie był Urząd Miejski w Nowym Dworze Gdańskim.
– To był wyjazd na turnus terapeutyczno-profilaktyczny – powiedział nam Tadeusz Studziński, burmistrz nowego Dworu Gdańskiego. – Bus, którym były przewożone dzieci był odpowiednio przystosowany do tego rodzaju wycieczek. Znajduje się w nim 19 miejsc i pochodził z taboru Ochotniczej Straży Pożarnej. Kiedy otrzymaliśmy informacje o tym wydarzeniu, natychmiast podjęliśmy odpowiednie działania. Byliśmy w stałym kontakcie z lekarzami. Poinformowaliśmy także rodziców. Na miejsce zdarzenia wysłaliśmy również dodatkowe dwa busy, który miały przywieźć dzieci do domu, ponieważ nie wyraziły one chęci dalszej jazdy do Wygonnina.
– Wszyscy jesteśmy zszokowani tym wypadkiem – mówi Andrzej Szala, dyrektor Domu Wczasów Dziecięcych w Wygonienie. – Do tej pory, takie zdarzenie nie miało miejsca, a każdego roku przez naszą placówkę przewija się około 2 tysięcy dzieci.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że podczas wstępnych przesłuchań kierowca samochodu ciężarowego przyznał się do przekroczenia osi jezdni i tym samym spowodowania wypadku. Oba pojazdy przewieziono do Kościerzyny, gdzie zostanie szczegółowo sprawdzony ich stan techniczny. Obaj kierowcy byli trzeźwi. dnia Czw 17:54, 23 Paź 2008, w całości zmieniany 1 razTemat: Z Letnicy do gminy Skarszewy

Informacja Burmistrza Skarszew

http://www.skarszewy.pl/i...id=526&Itemid=1

Szanowni mieszkańcy miasta i gminy Skarszewy. W ostatnim czasie na terenie naszej gminy miał miejsce wzmożony ruch dużych samochodów ciężarowych wożących ziemię spod budowy stadionu narodowego w Gdańsku. Wzbudziło to zrozumiałe zaniepokojenie części społeczeństwa. Zachodziły obawy, że dowożona ziemia może być zanieczyszczona lub wręcz skażona. Władze gminy zareagowały natychmiast. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Skarszewach pojechali na miejsce składowania ziemi, wyrobisko po żwirowni w Wolnym Dworze. Została wykonana dokumentacja zdjęciowa, powiadomiono Urząd Marszałkowski w Gdańsku oraz Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim. Policja wszczęła w tej sprawie dochodzenie.
Chciałbym Państwa uspokoić i zapewnić, że zdrowiu i życiu mieszkańców naszej gminy nic nie grozi. Nie ma również zagrożenia dla środowiska.
W dniu, w którym odbywała się Sesja Rady Miejskiej wziąłem udział w spotkaniu zorganizowanym w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Pan Ryszard Trykosko – Prezes spółki BIEG 2012 nadzorującej budowę stadionu, Pan Krzysztof Golmento - przedstawiciel firmy WAKOZ wykonawcy robót ziemnych i transportowych, przedstawiciele Prezydenta Gdańska i Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego a także burmistrzowie i wójtowie gmin, do których transportowano ziemię. Pragnę Państwa poinformować, że wspólnie wyraziliśmy swoją dezaprobatę dla działań inwestora, który nie powiadomił wcześniej władz gminnych o zamiarze transportu i składowania ziemi na ich terenie. Jednocześnie otrzymaliśmy zapewnienie zarówno od inwestora jak i wykonawcy robót o tym, że ziemia z wykopów pod stadion jest glebą organiczną bez jakichkolwiek zanieczyszczeń. Zostało to potwierdzone wynikami badań laboratoryjnych przedstawionych przez Pana Krzysztofa Golmento. Ponadto, służby Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego pobrały dodatkowo próbki ziemi m.in. z Wolnego Dworu. Niezwłocznie po otrzymaniu tych wyników zostaną one podane do publicznej wiadomości.

Dariusz Skalski


I jak tu nie wierzyć w tak solenne zapewnienia. Wielu mieszkańców gminy Skarszewy wyraża jednak ubolewanie, że pozbawionym jakichkolwiek zanieczyszczeń torfem i czarnoziemem zasypuje się wyrobiska żwiru aż na Kociewiu, zamiast użyźnić najsłabszej klasy pola.

Poniżej cytat z artykułu: Ruszyła budowa Baltic Areny http://www.trojmiasto.pl/...s=30859&vop=std


- Torf wywieziemy do żwirowni pod Gdańskiem. Odpady niebezpieczne najprawdopodobniej do zakładu utylizacyjnego w Koninie... - tłumaczył Andrzej Mastalerz, odpowiedzialny w Wakozie za prace w Letnicy.

Nie wszystkich mieszkańców gminy przekonała Informacja Burmistrza Skarszew. Niektórzy mówią: "Dziwicie się, że potajemnie wozili ziemię aż na Kociewie? Co tu się dziwić, przecież to znacznie bliżej niż do Konina...".Temat: Z Letnicy do gminy Skarszewy


GMINA SKARSZEWY: Zamiast dziury będzie pole
http://starogardgdanski.n...nia/970781.html

Mieszkańcy prowadzą swoje śledztwo. Chcą wiedzieć kto przewoził ziemię i czy miał na to zgodę.

Do żwirowni w Wolnym Dworze przyjechało 90 ciężarówek.

- To trwało trzy dni, na początku tygodnia, ale nikt o tym nic nie wie - mówi jeden z mieszkańców. - Podobno wieźli czarnoziem, ale może to była szlaka. Boimy się, że to jakieś odpady. Przecież niedaleko jest obszar chroniony doliny Wietcisy.

Na miejsce została wezwana policja, która obecnie prowadzi dochodzenie.

- W czasie interwencji samochody już nie przewoziły ziemi. Z tego, co ustalili funkcjonariusze wynika, że ciężarówki jeździły z terenu budowy stadionu narodowego w Gdańsku - potwierdza st. sierż. Marcin Kunka, rzecznik prasowy starogardzkiej policji.

Sprawą zajęły się władze gminy.

- Powołaliśmy specjalną komisję, która wykonała dokumentację - mówi Ryszard Muchowski, naczelnik Wydziału Głównego Inżyniera i Ochrony Środowiska w skarszewskim UM. - Wszystko przekazaliśmy starostwu.

Zygmunt Wiecki, wiceburmistrz Skarszew, przyznaje, że inwestor niczego nie uzgadniał z samorządem, a powinien.
Jeśli ziemia była przewożona w ramach projektu rekultywacji wyrobiska po byłej żwirowni, to potrzebne jest zezwolenie z wydziału ochrony środowiska starostwa.

- Nikt się do nas nie zgłosił - mówi naczelnik Janusz Urban. - Była wydana przez wojewodę decyzja rekultywacyjna, ale jest ona nieprawomocna, bo nie ma dokumentacji. Mają tu powstać zbiorniki wodne i pola.

Mieszkańcy chcą wiedzieć, skąd jest ta ziemia i kto ją przewozi. W końcu zagadkę udało się rozwikłać w Biurze Inwestycji Euro Gdańsk 2012.

- W oparciu o stosowną dokumentację i pozwolenia na rekultywację ziemia spod budowy stadionu jest wywożona do gminy Skarszewy przez firmę Wakoz - potwierdza Michał Kruszyński z BIEG. - Nie jest możliwe, aby coś odbywało się niezgodnie z prawem.

Obecnie jednak transport ziemi jest wstrzymany. - Mamy wszystkie potrzebne pozwolenia ze starostwa, ale czekamy na zezwolenie na przejazd mostem, którego obciążenie wynosi 20 ton - przyznaje Andrzej Nosowski, jeden z właścicieli żwirowni.

Ważne liczby
90 aut
- tyle ciężarówek przyjechało do Wolnego Dworu

3 dni
- w takim czasie odbywał się transport ziemi

20 ton
- takie obciążenie ma most na trasie do żwirowni

Ewa Macholla - POLSKA Dziennik Bałtycki


Z artykułu Michała Stąporka, Baltic Arena: praca przez sześć i pół dnia w tygodniu: http://euro2012.trojmiast...=30688&strona=5


Rolą firmy będzie niwelacja terenu, wykonanie melioracji i wywiezienie torfu, który zajmuje większą część gruntu w Letnicy oraz pozbycie się górotworu z odpadów niebezpiecznych, których według badań jest 46 tys. ton (30 tys. m sześc.).

Zamiast dziury będzie pole, optymistycznie głosi tytuł artykułu w Polska Dziennik Bałtycki. Miejmy nadzieję, że to tytułowe pole, usytuowane na skraju Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Wietcisy nie powstanie z odpadów niebezpiecznych, w tym skażonych substancjami ropopochodnymi, których pozbywa się Gdańsk. Jeżeli dotychczas przywożono nocą ziemię aż na Kociewie, bez wiedzy i jakiejkolwiek kontroli ze strony Urzędu Miasta i Gminy w Skarszewach i bez zezwolenia Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, to niepokój mieszkańców gminy Skarszewy jest w pełni uzasadniony.Temat: Gospodarka - Polska
SAMORZĄDY Ranking GfK siły nabywczej

Grójec wyprzedził Konstancin

Mieszkańcy Warszawy, Grójca i Konstancina-Jeziorny mogą najwięcej kupić za swoje zarobki - wynika z najnowszego badania GfK Polonia o sile nabywczej Polaków

Przeciętny warszawiak może sobie co roku pozwolić na dwukrotnie większe zakupy towarów i usług niż na przykład mieszkańcy Starogardu Gdańskiego czy Skierniewic. W porównaniu ze średnią dla całej Polski, która wynosi 4,1 tys. euro (15,6 tys. zł) rocznie, siła nabywcza mieszkańców stolicy jest o 61 proc. wyższa.

Na drugiej pozycji znalazł się podwarszawski Grójec, wyprzedzając Konstancin-Jeziornę. Mieszkańcy pierwszego z miast dysponują siłą nabywczą o ponad 54 proc. wyższą od przeciętnej, a drugiego - o 53 proc. wyższą.

- W ubiegłym roku Grójec był piąty. Ten awans oznacza, że albo zamieszkało w Grójcu więcej osób, które pracują w Warszawie, albo mieszkańcy zaczęli więcej zarabiać. Prawdopodobnie oba czynniki odegrały rolę - mówi Grzegorz Adamczyk z GfK Polonia.

Pierwszą piątkę zamykają Piaseczno (siła nabywcza wyższa od przeciętnej o ponad 51 proc.) oraz podwarszawskie Łomianki (o 47,4 proc.). Co ciekawe, w porównaniu z ubiegłym rokiem wyparły one Katowice i Lubin, które w najnowszym rankingu znalazły się na siódmym i 19. miejscu. Do pierwszej dziesiątki miast/gmin z najwyższą siłą nabywczą należą również Mszczonów, Raszyn, Pruszków oraz Michałowice.

Na drugim biegunie znaleźli się m.in. mieszkańcy gminy Brzeźno w woj. zachodniopomorskim. Siła nabywcza przeciętnego mieszkańca tej gminy jest prawie o połowę mniejsza od średniej dla Polski. W piątce gmin z najniższą siłą nabywczą znalazły się Sieniawa (woj. podkarpackie), Izbica Kujawska (woj. kujawsko-pomorskie), Kock (woj. lubelskie) oraz Kowal (woj. kujawsko-pomorskie).

Podobnie jak w 2006 r. w tegorocznym rankingu uderza polaryzacja siły nabywczej Polaków. Po jednej stronie znajdują się 64 gminy z siłą nabywczą ich mieszkańców wyższą od przeciętnej o przynajmniej 20 proc. Po drugiej stronie plasują się 1484 gminy, których ludność charakteryzuje się mniejszą siłą o przynajmniej jedną piątą od średniej.

Aż jedna czwarta ze 100 gmin z najsłabszą siłą nabywczą mieszkańców znajduje się w woj. lubelskim, a 19 w woj. podkarpackim. Powyższą koncentrację obszarów z najniższymi wskaźnikami siły nabywczej potwierdza ranking województw i powiatów. Po Lubelskiem i Podkarpackiem najsłabszą siłą nabywczą dysponują mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Po przeciwnej stronie rankingu znajdują się województwa: mazowieckie, śląskie i dolnośląskie i pomorskie, oraz miasta na prawach powiatu takie jak: Warszawa, Katowice i Sopot.

W tegorocznym rankingu najwyższy wzrost siły nabywczej widać w województwach opolskim i podlaskim, natomiast najwyższe spadki - w woj. śląskim, łódzkim i świętokrzyskim.

Katarzyna Ostrowska

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wyd ... a_a_3.htmlTemat: Autostrada A1
Chciałbym rozpocząć dość kontrowersyjny dziś temat mianowicie autostrady.Na pierwszy ogień pójdzie jak w temacie A1.Podam troszkę informacji:

Autostrada A1, czyli europejska droga E75, jest częścią Trans-Europejskiego Korytarza Transportowego Północ-Południe łączącego Skandynawię z krajami leżącymi nad Morzem Śródziemnym. Korytarz biegnący od Morza Bałtyckiego przez terytorium Czech i Słowacji, aż do Austrii stanowić będzie nowoczesne połączenie komunikacyjne pomiędzy Gdańskiem i Wiedniem.

Korytarz Autostrady A1 na terytorium Polski, o całkowitej długości 582 kilometrów, rozpoczyna się w okolicach Gdańska, biegnie przez Toruń, Łódź, Częstochowę i Katowice, aż do granicy państwa w Gorzyczkach.

Trasa Etapu 1 północnego wycinka Autostrady A1, o długości 90 kilometrów, zaczyna się w Rusocinie koło Pruszcza Gdańskiego na południe od Gdańska, a kończy w Nowych Marzach koło Grudziądza. Na tym odcinku korytarz autostrady biegnie przez dwa województwa ? pomorskie i kujawsko-pomorskie. W województwie pomorskim trasa (66 km) prowadzi przez gminy Pruszcz Gdański, Trąbki Wielkie, Pszczółki, Tczew, Subkowy, Starogard Gdański, Pelplin, Morzeszczyn, Skórcz i Smętowo Graniczne. W województwie kujawsko-pomorskim (24 km) przez gminy Nowe, Warlubie, Jeżewo i Dragacz.

Warunki techniczne budowanego odcinka autostrady będą odpowiadać parametrom dróg europejskich. Jest to bardzo ważna zapowiedź, gdyż właśnie brak szlaków komunikacyjnych o właściwym standardzie stanowi poważną barierę w rozwoju kraju. W Polsce długość dróg mogących przenieść obciążenie 115 kN/oś, co jest podstawowym standardem w Europie, wynosi zaledwie 670 kilometrów. Projekt inwestycji z pewnością spełni wszystkie oczekiwania polskich użytkowników dróg

Koncesyjny odcinek Autostrady A1 jest realizowany dwuetapowo. Aktualnie trwa realizacja pierwszego etapu inwestycji.

Budowa pasa autostrady z Rusocina do Nowych Marz koło Grudziądza rozpoczęła się jesienią 2005 roku i jest prowadzona zgodnie z harmonogramem. Wszystko wskazuje na to, że termin jego uruchomienia, zaplanowany na koniec 2008 roku, będzie dotrzymany. Zgodnie z planem, ten 90 kilometrowy odcinek zostanie wykonany w ciągu 43 miesięcy. Oznacza to, że budowa każdego kilometra drogi zajmie nam przeciętnie 15 dni.

Tak szybkie tempo inwestycji wymaga stałych i skoordynowanych dostaw sprzętu, materiałów, kruszyw i półfabrykatów. W trakcie realizacji, w sumie, przetransportowanych zostanie ponad 16 milionów ton ziemi, torfu i żwiru. Przełożonych lub przebudowanych zostanie około 48 kilometrów linii telefonicznych, sieci wodno-kanalizacyjnych i gazowych oraz instalacji elektrycznych pozostających w kolizji z pasem budowanej drogi. W trakcie prac nawierzchniowych, oprócz 175 tysięcy ton cementu i 100 tysięcy metrów sześciennych betonu, ułożonych zostanie 1,6 miliona ton asfaltu. Realizacja projektu jest niemałym wyzwaniem.

Prace budowlane prowadzone są na całym odcinku pierwszego etapu planowanej autostrady. Zakończono projektowanie i uzyskiwanie pozwoleń dla wszystkich sekcji. Trwają bardzo zaawansowane roboty ziemne, budowane są obiekty mostowe, a niedawno rozpoczęto prace nawierzchniowe. Przy pracach ziemnych pracuje blisko 400 jednostek maszyn i sprzętu specjalistycznego. W niektórych z nich został zainstalowany system naprowadzania 3D wspomagany przez GPS. Pozwala on na prowadzenie prac z dokładnością do 1 cm! Razem z flotą ponad 450 samochodów ciężarowych używanych do transportu mas ziemnych i materiałów, sprzęt zgrupowany na budowie Autostrady A1 jest największym parkiem maszynowym w Polsce.

Rozpoczęcie realizacji drugiego etapu inwestycji, tj. 62-kilometrowego odcinka Nowe Marzy?Toruń, planowane jest na drugą połowę 2007 roku. Bardzo prawdopodobne, że z powodu wstrzymanych negocjacji ze stroną rządową, początek prac przesunie się w czasie. Jeżeli umowa zostanie podpisana do końca 2006 roku, wciąż istnieje szansa, że ten fragment autostrady zostanie udostępniony do ruchu pod koniec roku 2010.Zródło http://2012uefa.eu

Miejmy nadzieję że dożyję 2010 roku i przejadę się A1 w CzęstochowieTemat: Budżet Czeladzi na 2009 r.

Środki nie mogą być rozdzielane równo, ale czy powinny być dzielone na podstawie strategii ustalanych arbitralnie (bo przecież nie w dyskusji społecznej). Jeśli tak nie jest pokaż mi chociaż jedną ankietę w której lokalna społeczność mogłaby wypowiedzieć się odnośnie proporcji podziału środków na inwestycje w kolenych 10 latach (strategia jak sam podajesz obejmuje lata 2005-2015) dla których okres spłaty zadłużenia potrwa kilka lat dłużej.

Masz 105 mln zł dochodu, subwencji, wolnych środków, nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych i kredyty. W trybie konsultacji społecznej pytam się Ciebie: jak rozdzielisz te środki ? To było prostsze pytanie. Teraz przewidując jakie będą dochody do 2015 roku napisz Strategię Miasta Czeladź zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju ?

Nie pisałem tego złośliwie . Odnoszę się wyłącznie do Twojego stwierdzenia, że obecna Strategia Rozwoju Miasta po zerknięciu na poszczególne wydatki w każdym programie jest niezgodna z zrównoważonym rozwojem. Sprawdziłeś to, policzyłeś? Czy tylko Ci się tak wydaje?

Strategię Rozwoju Miasta Czeladź tworzyła firma, która również tworzy dokumenty strategiczne dla:

Gminy i miasta na prawach powiatu:
Augustów, Barwice, Będzin, Biała Piska, Biała Podlaska, Brzesko, Chodzież, Choszczno, Czarne, Czarnków, Czerwionka-Leszczyny, Działdowo, Gietrzwałd, Głuchołazy, Gostynin, Grudziądz, Jaraczewo, Jaworzno, Jelenia Góra, Jeziora Wielkie, Jawor, Kietrz, Kłodawa, Kobylnica, Konin, Kostrzyn Wlkp., Kościan, Kórnik, Krotoszyn, Kruszwica, Krzyż Wlkp., Kunice, Kutno, Kwidzyn, Legnickie Pole, Leszno, Leśnica, Lębork, Lubań, Lubasz, Lubin, Luboń, Łęczyca, Mieleszyn, Międzychód, Mściwojów, Murowana Goślina, Nidzica, Nowa Wieś Wielka, Nowogrodziec, Nysa, Olsztyn, Olsztynek, Oława, Opalenica, Opole, Opole Lubelskie, Osieczna, Ostróda, Pępowo, Piła, Pleszew, Pniewy, Połczyn Zdrój, Poznań, Pruszcz, Pyzdry, Radlin, Rąbino, Ruciane Nida, Rybnik, Sienno, Sieradz (gmina), Sieradz (miasto), Sosnowiec, Spytkowice, Starachowice, Starogard Gdański, Strzegom, Suchy Las, Szamocin, Szczawnica, Śmigiel, Środa Śląska, Świdnica, Świecie, Tczew, Trawniki,Turek, Tychy, Udanin, Ujazd, Ustka, Warszawa Białołęka, Wałbrzych, Wąbrzeźno, Wągrowiec, Wieruszów, Wschowa, Zgorzelec.

Powiaty:
Brzozów, Gniezno, Elbląg, Ełk, Jarosław, Giżycko, Kętrzyn, Kościan, Krotoszyn, Kwidzyn, Leżajsk, Lubań, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztyn, Polkowice, Przemyśl, Przeworsk, Puck, Sępólno Krajeńskie, Sieradz, Sławno, Słupca, Sochaczew, Starachowice, Szczecinek, Środa Śląska, Tuchola, Wołów, Zgorzelec, Zielona Góra, Złotów, Żagań, Żary.

Województwa:
Małopolskie, Podlaskie, Wielkopolskie.

Moim zdaniem jej doświadczenie jest gwarantem dobrej strategii. Pytanie czy miasto będzie potrafiło ją dobrze wykonać ?Temat: MKS Krosno
A co ma ustawa do kupowania przez MKS niskopodłogowych autobusów?

1. bzdura: nikt nie każe kupowac nowych niskaczy. Normalnym przejawem jest w sytuacji kiepskiej kondycji finansowej kupowanie pojazdów używanych niskopodłogowych i zachęcanie ludzi do korzystania z km w wyniku proponowania łatwiejszego dostępu do pojazdu. Co mieszkańcom Krosna po autosanach H9 (wspierających rodzimy przemysł) jak przez pokonywanie wysokich stopni w rozklekotanym pojeździe nie mają ochoty z tej komunikacji korzystac. I nie pisz, o mercedesach O303 bo to nic innego jak substytut autosanów i nikt go nie proponuje. I nie pisz też, że złomu z zachodu nie potrzebujesz. Jeśli firma ma stanąc na nogi to właśnie tego potrzebuje, a ten złom w lepszym stanie niż krośnieńskie autosany jest w cenie kilkakrotnie niższej. Ludzie tego potrzebują, a MKS jest dla ludzi, a nie dla widzimisię kierownictwa.

2. bzdura: Pomysł wprowadzenia konkurencji do miasta w sytuacji zagrożenia utraty płynności finansowej to zabójstwo. Jak zamierzasz skłonic miasto do dotowania komunikacji jak konkurent będzie powodował, że w MKS pozostaną tylko babcie i dziadkowie. Czy miasto uzna, że trzeba ratowac spółkę? A skąd weźmie na to pieniądze, skoro już teraz nie jest w stanie dopłacic? Jak przyjdzie konkurent i zabierze częśc rynku pozostawiając dla MKS ochłapy to miasto będzie stac na komunikację?

3.bzdura. Po co MKS ma jeździc poza miasto jak gminy za to nie płacą? Czy MKS to jakaś instytucja charytatywna?

4. Testowanie autobusów innych niż autosan i to w dodatku wysokopodłogowych to kolejna bzdura i wcale nie świadczy o zainteresowaniu kupnem. W Gdyni było testowanych kilkakrotnie razy więcej pojazdów (typów) niż zakupiono. Test nie znaczy od razu ochoty kupna.

5. Za obecny stan odpowiada wyłącznie kierownictwo MKS (nie wiem czy to na górze czy na dole - podejrzewam to drugie, z doświadczenia), które nie potrafi dac mieszkańcom optymalnej oferty. Autobusy mają zbyt wiele wariantów tras, brak synchronizacji, autobusy jeżdżą stadami. To jest gwóźdź do trumny, a nie brak kasy z miasta. Z doświadczenia wiem, że jesli firma poprawnie działa to i miasto wykłada więcej kasy, bo radni zauważają, że coś się dzieje. Gdy firma udaje że działa to każdy uważa, że powinno się ją zlikwidowac bo nie przynosi zysków i nie ma ochoty dokładac. Jak już ktoś tu napisał - czynnik ludzki...

Przykłady: Wałcz - niskopodłogowy szmelc z zachodu spowodował, że wzrosły przewozy, Świdnica - od 17 dni nowy układ komunikacyjny - rytmicznośc, synchronizacja i maksymalne wykorzystanie niskaczy, głęboki deficyt - okazało się, że ludzie się nie mieszczą do autobusów i nagle decyzja o zakupie przegubów (w mieście, w którym uznano, że nigdy już nie będą potrzebne) oczywiście niskich ze złomu, jak to nazywasz; Starogard Gdański - po optymalizacji sieci ponad 15% wzrosły przychody i nagle miasto funduje firmie eleganckie SU10, pomimo tego, że jeszcze półtora roku wcześniej chciało firmę sprzedac do PKS lub zewnętrznej firmie; Kwidzyn - 1 maja 2005 r. optymalizacja sieci i kupno 3 niskaczy, efekt: niedochodowa km, która miała iśc na sprzedaż zaczęła przynosic zyski - szok , jedna z nielicznych w kraju zarabiających na siebie km... Dalej?Temat: Moondalla 2006 [28-30-07-2006]
W dniach 28-30 lipca odbędzie się niesamowite wydarzenie muzyczne. Mowa tutaj o Międzynarodowym Festiwalu Kultury Trance - Moondalla. Tegoroczna edycja będzie miała miejsce nad morzem, w miejscowości Janowa Dolina - Buszkowy Górne (25km od Gdańska). Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie dokonałej muzyki, ale również takich atrakcji jak między innymi pokaz sztukmistrzów ogniowych.

Międzynarodowy Festiwal Kultury Trance MOONDALLA 2006

LINE UP (możliwe niewielkie korekty):

Main:

LIVE ACTS:

Orion (Solstice Music, Dania)
Saiko Pod (Solstice Music / Spiral Trax, Dania)
Portal Protection (EE)
Lightsphere (Pulsar Tranceformation / Mental Arts, Niemcy)
Kino Oko (Horns & Hoofs Entertainment, Warszawa)
W. Gudonis Komendarek (Pulsar Tranceformation / Exodus)
Prophets Of Orion (Uridium Records, Poznań)
Stellar Magnitude (Warszawa)
Z-Piorunochron (Bateria Records, Gdynia)
Mantodea (Toga Dansverg)

DJS:

Migas (Boom Festival, Portugalia)
Atan (Toga Dansverg)
Rough (Toga Dansverg)
Elf (SCC)
Bongo (Hallabanaha)
Mabeat (Hallabanaha)
Epix (Pulsar Tranceformation)
Nois (Aspect Of Valor)
Psyrix (HedoniX, Czechy)
Yanzan (Yaje Trans Art, Niemcy)
Asphodel (MoonUnity)
Focus (Toga Dansverg)

CHILL OUT / SCENA ALTERNATYWNA:

LIVE:

Sundial & Raiden / Aural Planet & Sundial (Flow Records)
Apoca (PL)
Mechlabor (Decay Production, PL)

DJS:

Elfina (MoonUnity)
Wolgas (Toga Dansverg)
DeSpool (Aspect Of Valor)
Netri (MoonUnity)
Imp (Noiz Emitters)
Dia (Independent)
Dark Duck
Blasta
Snake
Styropian (Psylesia)
Slash
Gagarin (Jagodziani)
Amnesia (spiral.active.project)Ponadto:

performance: Mieervuug Sveerg z teatrem
sztukmistrze ogniowi, chaishop, bar, sprawdzona ochrona, ratownik medyczny, toy toye, woda do mycia.

Dekoracje:
Neila, Toga Dansverg

Wizualizacje:
Zambari & Divia

Miejsce: MOONDALLA 2006 odbędzie się w miejscowości JANOWA DOLINA - BUSZKOWY GÓRNE w Gminie Kolbudy około 25 km od centrum Gdańska.

Dojazd z Gdańska: Z krajowej drogi nr 1 skręcamy w prawo w kierunku Starogardu Gdańskiego (droga nr 222), mijamy Straszyn (nad obwodnicą Trójmiasta), Arciszewo, Zuławę, Jagatowo i na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w kierunku Mierzeszyn, Nowa Karczna, (droga nr 226). W Domachowie (pierwsza wieś na trasie do Mierzeszyna) skręcamy w prawo i kierujemy się znakami.
Osoby, które będą jechały samochodem, proszone są o zabieranie piechurów na teren imprezy.
Teren, na którym odbędzie się impreza jest nieczynną żwirownią. Uczestnicy imprezy proszeni są o poruszanie się wyłącznie po wyznaczonym terenie, ostrożne obchodzenie się z ogniem, wyrzucanie śmieci tylko w wyznaczonych miejscach, oszczędzanie wody do mycia oraz korzystanie z wyznaczonych toalet. Prosimy o nie wnoszenie na teren imprezy własnego alkoholu oraz kulturalne i spokojne zachowanie, szczególnie w czasie drogi na miejsce imprezy.
Na miejscu będzie można zakupić: posiłki wegetariańskie, zimne napoje, chai, owoce, kosmiczne ciastka oraz piwo.
Namioty można rozbijać od piątku 10:00 rano.

Start: 28.07.2006 (Piątek) 18:00
Parking i pole namiotowe od 10:00 w piątek.

Wstęp: 70 zł (z kartą klubu Toga Dansverg 65 zł)
Śmieci - worek 5 zł kaucja

Przedsprzedaż: do 15 lipca 2006 r. w klubie GGOG, na Bangara Open Air oraz ww.moondalla.art.pl 60 zł (z kartą klubu Toga Dansverg 55 zł). W cenie pole namiotowe i parking.

Szczegółowe informacje wkrótce pod adresem : http://www.moondalla.art.pl/
Temat: Zbiory Rycerza Piotra Pawła Marchewka
1. „Herby polskie” Brat Antoni SWACH, WAiF, W-wa 1991
2. „Malbork” Antoni Romuald Chodyński, Wyd. Arkady, W-wa 1982
3. „Pod murami Malborka” Andrzej Koskowski, WSiP, W-wa 1985
4. „Przeciw Rycerzom Zakonu” Stanisław Rzeszowski, WSiP, W-wa 1987
5. „Orle gniazda i krajobrazy jurajskie” Julian Zinkow, Wyd. „Sport i Turystyka”,
W-wa1988
6. „Kronika Polska” Biblioteka Narodowa Anonim tzw. Gall, przeł. Roman Grodecki, przekład opracował i opatrzył przypisami Marian Plezia, Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wyd. Wrocław oddział w Krakowie, 1989
7. „Marsz wojsk Jagiełły na Malbork” Dariusz Maciak, Waldemar Mierzwa, Wyd. PTTK „KRAJ”, W-wa 1988
8. „Grunwaldzkie szlaki turystyczne” Dariusz Maciak, Waldemar Mierzwa, Wyd. PTTK „KRAJ”, W-wa 1988
9. „Krzyżacy” Waldemar Mierzwa, Wyd. PTTK „KRAJ”, W-wa 1988
10. „Wojownicy pod Grunwaldem” Andrzej Nowakowski, Wyd. PTTK „KRAJ”, W-wa 1988
11. „Herby Rycerstwa Polskiego na Zamku w Kórniku” Biblioteka Kórnicka PAN, Wyd. Ossolineum we Wrocławiu, skład testu Wrocławska Drukarnia Naukowa, wydrukowała Kaliska Drukarnia Akcydensowa na papierze specjalnym z Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie, Kórnik 1988
12. „ Zamek w Kwidzynie” Mieczysław Haftka, Muzeum Zamkowe w Malborku, Zakłady Graficzne w Toruniu, 1983
13. „1000 słów o broni białej i uzbrojeniu ochronnym” Włodzimierz Kwaśniewicz, Wyd. Ministerstwa Obrony Narodowej, W-wa 1981
14. „Hrady A Zamky Jiznich Cech” Vaclav Bartos, Krajske Stredisko Statni Pamatkowe Pece A Ochrany Prirody Ceske Budejovice, 1986
15. „Zamek Kopernikowski w Olsztynie” Zespół autorski:Stawa Mojzych-Dudowska, Romuald Odoj, Władysław Ogrodziński, Anna Samulowska, Jerzy Sikorski, Stanisław Wiśniewski pod redakcją Zofii Januszkiewicz, Wyd. Artystyczno-Graficzne RSW „PRASA-KSĄŻKA-RUCH”, Olsztyn 1973
16. „Średniowiecze burzliwy okres: od barbarzyńców do odrodzenia” Andrea Bachini tłumaczenie Zenon Ziółkowski, Wyd. DoGi Florencja Włochy 1999, Dom Wydawniczy Bellona, W-wa 2001
17. „Śladami pierwszych Piastów” Sławomir Koper, Świat Książki, W-wa 2006
18. „O heraldyce polskiej” Stanisław Hrabia Mieroszowski, w Krakowie nakładem Księgarni J.K. Żupańskiego&K.J.Heumanna, 1887
19. „Dzieje Tristana i Izoldy” Joseph Bedier przeł. Tadeusz Żeleński (Boy) wstęp Janusz Uhma, Oficyna Wydawnicza „Promocja”, Wrocław 2001
20. „Poczet Wielkich Mistrzów Krzyżackich” Paweł Pizuński, Wyd. Marpress, Gdańsk 1997
21. „Pieśń o Rolandzie” opracował Joseph Bedier, przeł. I wstępem opatrzył Tadeusz Boy-Żeleński, Wyd. „TWÓJ STYL”, W-wa 1994
22. „Dzieje Starogardu Gdańskiego” Józef Milewski, Wyd. Morskie, Gdynia 1959
23. „Z dziejów Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie 1351/1773-1939r.” Wiesław Gogan, Towarzystwo Miłośników Ziemii Kociewskiej Starogard Gd. 1986, wykonano w spółdzielni „Nowator”, Gdynia
24. „Dawne szewstwo” Henryk Wiklak, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, 1995
25. „Zamki i obiekty warowne Pomorza Gdańskiego” Agnieszka i Robert Sypek, Oficyna Wydawnicza Volumen i Dom Wydawniczy Bellona, W-wa 1997
26. „Z sokołami na łowy” Mieczysław Mazaraki, WSiT, W-wa 1977
27. „Zbroje kolcze z Gdańskiego Dworu Artusa” Antoni Romuald Chodyński, Muzeum Zamkowe w Malborku, Malbork 1994
28. „Herby szlachty polskiej” Sławomir Górzyński, Jerzy Kochanowski, Wyd. Uniwersytetu Warszawskiego i Wydawnictwa Alfa, W-wa 1990
29. „Inteligencja w wiekach średnich” Jacques Le Goff, przeł. Eligia Bąkowska, Oficyna Wydawnicza Volumen i Dom Dom Wydawniczy Bellona, W-wa 1997
30. „Nidzica – przewodnik historyczny” Ludeik Ekiert, Zakład Poligraficzno-Stemplarski Zbigniew Szymański, Działdowo
31. „Szpitalnicy Św. Jana na Ziemii Starogardzkiej” praca zbiorowa pod red. Henryka Panera i Janusza Stachulskiego, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Gmina Miejska Starogard Gdański, 2001
32. „Dzieje Starogardu Tom I Historia miasta do 1920 roku” praca zbiorowa pod red. Mariana Kallasa, Wyd. ERRATA, Starogard Gd. 1998
33. „Człowiek średniowiecza” pod red. Jacques’a Le Goffa tłumaczyła Maria Radożycka-Paoletti, Oficyna Wydawnicza VOLUMEN, Wyd. MARABUT, W-wa – Gdańsk 1996
34. „Insygnia, symbole i herby polskie” Alfred Znamierowski, Świat Książki, W-wa 2003
35. „Księga Pamiątkowa 700-lecia Prawa Chełmińskiego” pod red. Zbigniewa Zdrójkowskiego, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Urząd Miasta Chełmna, Toruń 1988
36. „Rycerstwo polskie X-XVw.” Robert Żukowski, Oficyna Wydawnicza VOLUMEN, W-wa 1999
37. „Kultura i społeczeństwo średniowiecznej Europy” Avon Guriewicz przekład Zdzisław Dobrzyniecki, Oficyna Wydawnicza VOLUMEN, Dom Wydawniczy Bellona, 1997
38. „Jak wyglądało życie w czasach rycerstwa. Średniowieczna Europa 800-1500.” Zespół Naukowo-Redakcyjny Tim-Life Books przekład Maria Wójtowicz. Wyd. Amber,
W-wa 1998
39. „W cieniu katedr i zamków” Michał Rożek, z serii „Dzieje Narodu i Państwa Polskiego”. Krajowa Agencja Wydawnicza, Kraków 1988
40. „Łokietkowe czasy” Henryk Samsonowicz, z serii „Dzieje Narodu i Państwa Polskiego”. Krajowa Agencja Wydawnicza, Kraków 1989
41. „Testament Krzywoustego” Andrzej Jureczko, z serii „Dzieje Narodu i Państwa Polskiego”. Krajowa Agencja Wydawnicza, Kraków 1988
42. „Szymona Kobylińskiego gawędy o broni i mundurze” Szymon Kobyliński. Wyd. Ministerstwa Obrony Narodowej, W-wa 1984
43. „Rycerze” Wolfgang Tarnowski, przekład Marek Zybura, z serii „Co i Jak”tom 21. Wyd. Atlas, Wrocław 1995
44. „Broń i zbroje” Michele Byam, z serii „Patrzę Podziwiam Poznaję”, przekład Zdzisław Żygulski jun. Książka Wydawnicza Dorting Kindersley, edycja polska Wyd. Arkady, W-wa 1998
45. „Album Grunwaldzki” Andrzej Klein, Andrzej Nadolski, Andrzej Nowakowski. Olsztyńskie Wydawnictwo Prasowe, Olsztyn 1988
46. „Wyprawy Krzyżowe, Normanowie” Andrzej Michałek. Dom Wyd. Bellona,
W-wa 2002
47. „Wyprawy Krzyżowe, Armie Ludów Tureckich” Andrzej Michałek. Dom Wyd. Bellona, W-wa 2001
48. „Wielkie kultury świata – Europa średniowieczna” Donald Matthew, przeł. Wacław Petroński. Wyd. PENTA, W-wa 1996
49. „Poczet Władców Polski” Tomasz Biber, Maciej Leszczyński. Podsiedlik-Raniowski i spółka – sp. z o.o., Poznań 1996

cdn.

Strona 1 z 2 • Znaleźliśmy 39 rezultatów • 1, 2