Wyświetlono wiadomości wyszukane dla hasła: GMO- za i przeciw

Temat: Akscja przeciw Gmo
Szanowni Państwo,

4 grudnia na spotkaniu ministrów w Brukseli zostaną podjęte decyzje
dotyczące rozluźnienia lub uszczelnienia systemu dopuszczania GMO.
Prosimy Was o wsparcie naszej akcji wysyłania listów, w których jasno wyrazimy swoje NIE dla GMO, podobnie jak miliony pozostałych mieszkańców Unii Europejskiej.

Listy należy wysłać:

1. do polskich ministrów z tematem "nie dla GMO"
na adresy:
http://icppc.pl/sciagnij/nie-dla-gmo.rtf
http://icppc.pl/sciagnij/nie-dla-gmo.pdf

2. do europejskich komisarzy z tematem "NO to GMO"
na adresy:
johannes.laitenberger@ec.europa.eu, michael.mann@ec.europa.eu, leonor.ribeiro-da-silva@ec.europa.eu, stavros.dimas@ec.europa.eu, Mariann.Fischer-Boel@ec.europa.eu, John.Bell@ec.europa.eu, Cab-FIGEL@ec.europa.eu, janez.potocnik@ec.europa.eu, Cabinet-Borg@ec.europa.eu, info@gr.nl, michel.claessens@ec.europa.eu, helen.kearns@ec.europa.eu
w tekście e-maila można napisać "NO to GMO" i podpisać się

Temat: GMO - nie dajmy się!!!
MILION PODPISÓW PRZECIW GMO CHCEMY ZEBRAĆ DO KOŃCA PAŹDZIERNIKA. PROSIMY O
POMOC.

MAŁY CYPR ZEBRAŁ JUŻ 78 TYS. PODPISÓW POD ZAKAZEM DLA GMO!

Związek Ekologicznych i Społecznych Organizacji Cypru (Federation of
Environmental and Ecological Organizations of Cyprus - FEEO) zebrał ponad 78
tysięcy podpisów pod petycją wzywająca do wprowadzenia zakazu GMO na Cyprze, w
UE i na całym świecie. Cypryjczycy piszą: 'Wzywamy Komisję Europejską by
uszanowała wolę Cypryjczyków aby wprowadzić zakaz na GMO. Popieramy poprawkę
ustawodawstwa EU, aby pozwalać państwom członkowskim zabronić GMO na ich
terenie.' Taki mały Cypr a taki duży duch walki...

PODPISZ DEKLARACJĘ DLA POLSKI I EUROPY WOLNEJ OD GMO.
ZBIERAJ PODPISY POD NIĄ OD INNYCH!

http://icppc.pl/pl/gmo/index.php?id=415

Pomóż kampanii przeciwko GMO - czytaj http://gmo.icppc.pl/index.php?id=30

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY

Temat: Zakaz na zioła i przydomowe uprawy warzyw
Niemcy zakazują uprawy GMO!

http://www.ekologia.pl/ar...uprawy_GMO.html

Minister rolnictwa Niemiec, Ilse Aigner, ogłosiła wczoraj decyzję o wprowadzeniu na terenie kraju zakazu wysiewu genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810. Niemcy stały się tym samym szóstym państwem Unii Europejskiej, które wprowadziło tego typu zakaz.

Kukurydza MON 810 amerykańskiego koncernu Monsanto to jedyna genetycznie modyfikowana roślina, którą Unia Europejska dopuściła do obrotu na swoim terenie. Niektóre kraje członkowie zakazały jednak jej wysiewu na własnym terytorium, korzystając z "klauzuli bezpieczeństwa" zawartej w unijnej dyrektywie 2001/18 dotyczącej GMO. Przed Niemcami zakaz upraw tej odmiany kukurydzy wprowadziła Austria, Francja, Grecja, Luksemburg i Węgry.

"Polski rząd deklaruje publicznie niechęć do GMO, jednak nie robi nic, by powstrzymać ekspansję firm biotechnologicznych w Polsce. Tymczasem w roku 2008 na terenie naszego kraju znajdowało się już 3000 ha genetycznie modyfikowanych upraw. Ten stan zagraża polskiemu rolnictwu i jest fatalnym przykładem działania, a właściwie braku działania polskiego rządu. Choć niepokojące fakty dotyczące GMO są znane od dawna, polskie władze unikają podjęcia decyzji o wprowadzeniu zakazu. Zdążyliśmy niestety przyzwyczaić się do faktu, iż najważniejsze dla ochrony środowiska decyzje Polska wprowadza jako ostatni z krajów Wspólnoty" - mówi Joanna Miś, Koordynatorka Kampanii przeciw GMO w Greenpeace Polska.Temat: PROTEST PRZECIW GMO
... ale "świńska górka" zdominowała media. Nikt nie zrobił komentarza, że te dwie sprawy ściśle wiążą się ze sobą. Problemy rolników ze sprzedażą mięsa i niskie ceny są efektem "skutecznych działań" ponadnarodowych korporacji lub związanych z nimi "córek"; tych samych co chcą "zarzucić" Polskę GMO.
To przede wszystkim wielkoprzemysłowe gospodarstwa należące w większości do zagranicznych korporacji lobbują w Polsce za GMO, zabierają polskim rolnikom rynki zbytu (podszywając swoje produkty pod polskie nazwy) i sztucznie zaniżają ceny mięsa i innych produktów.
Na tej stronie można zobaczyć zdjęcia z protestu m. in. pod hasłem "POLSKA ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA I TRADYCYJNA ZAMIAST ŻYWNOŚCI GMO" do którego przyłączyli się rolnicy z Krajowego Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka "serceEKOziemi" oraz ze stowarzyszeń Ekopolsmak i Ekoland.

więcej informacjiTemat: GMO - nie dajmy się!!!
Przepraszam ale te dane pochądzą ze strony ukierunkowanej na NIE organizacji, w której pracuje 14 osób w tym 3 są od kontaktu z prasą.... I ja mam uwierzyć że są rzetelni i bezstronni?Nie jestem ani za ani przeciw GMO, jestem za prawdą a nie ideologią; Inżynieria genetyczna robi wiele dobrego i codziennie każdy z nas z tego korzysta.
Zastanawiajace że owce pasły się na plantacji bawełny......Pewnie by jej nie zniszczyły 2 w 1 co?
Reakcje alergiczne nie zdarzają się na plantacjach roślin nie gmo? Dziurawiec, rośliny z apiace, siano, bawełna to wszystko moze powodować fotouczulenia z różnych mechanizmach działania, radze poczytać o furanokumarynach na ten przykład.
Totalnym przegięciem jest natomiast zwalanie na GMO samobójstw ludzi!! To jest już moralne dno i wykoprzystywanie ludzkiej śmierci dla własnych celów. Każda plantacja jest ryzykiem nieurodzaju nie tylko GMO, na litość.
Radze zrewidować i kontrolować swoje źródła informacji bo mnie to pachnie rzetelnością na skale greenpeacu...Temat: Kampania przeciw GMO wyrusza w Polskę
"Stop dla GMO...

...czyli upraw roślin modyfikowanych genetycznie - ogólnopolska kampania dotarła do powiatu płockiego."

News w "Gazecie Wyborczej"

"Kampania NIE DLA GMO rusza w trasę po Polsce - ogłaszają przeciwnicy żywności genetycznie modyfikowanej i mówią NIE dla nowej propozycji ustawy dotyczącej GMO."

News w "Głosie Pomorza"

BIOTECHNOLODZY WSZYSTKICH
WOJEWÓDZTW ŁĄCZCIE SIE!
POMOŻECIE?Temat: Niemcy zakazują uprawy GMO. Czy Polska znów będzie ostatnia?
15.4.2009r.
http://www.greenpeace.org...cy-wolne-od-gmo

greenpeace.org: Minister rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec, Ilse Aigner, ogłosiła wczoraj decyzję o wprowadzeniu zakazu wysiewu genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810 na terenie tego kraju. Niemcy są szóstym państwem Unii Europejskiej, które wprowadziło taki zakaz.

"To właściwa i potrzebna decyzja. Liczne badania dowodzą, że uprawa genetycznie modyfikowanej kukurydzy jest ryzykowna dla ludzi i przyrody. Kierując się argumentami naukowymi rządy krajów unijnych po kolei wprowadzają zakazy jej uprawy. Taki sam zakaz musi objąć również Polskę" - powiedziała Joanna Miś, Koordynatorka Kampanii przeciw GMO w Greenpeace Polska.
...Temat: GMO w Polsce?
wiecie, ja boje sie tego GMO, dlaczego?
1) to cos moze powodowac skutki podobne lub gorsze jak bomba jadrowa (uzycie GMO przeciw drugiemu narodowi - ukryta smiertelan bron - nie koniecznie ujawniajaca sie od razu)
2) uzaleznienie finasowe od panstw majacych wylacznosc na jakis tam produkt np. super marchew z genem uodparniajacym na raka
3) "zabawa w Boga" w momencie gdy czlowiek zaczyna miec wplyw na tak elemetarny byt jakim jest zycie (manipulacja genami) zagrozony jest caly gatunek - dla mnie to znak czasów zapowiadajacych Koniec.

obecnie nikt nie wie jakie moga byc efety spozywania zywnosci genetycznie modyfikowanej - na logike - jesli na jakims zasadniczym poziomie dochodzi do nienaturalnych zmian - zawsze one odbija sie echem w przyszlosci.

ekologiczna zywosc to jest dobro dla czlowieka - a GMO ?Temat: Czy wiecie kim jest producent Roundupa?
Odpisałem już MMDD w poście "GMO kto za, kto przeciw?". Spytam jeszcze tylko: a kogo ty reprezentujesz? Pewnie właśnie Monsanto.
A co do filmików. Nie tylko takie filmy istnieją. A przede wszystkim istnieje olbrzymi ruch ludzi którzy sprzeciwiają się GMO. I nie są to tylko ludzie przypadkowi. Są wśrud nich też biolodzy. I zadziwiające jest to że raczej nie reprezentują interesu jakichś potężnych firm. Jedynie swój własny. I kieruje nimi obawa o przyszłość swoją i całej ludzkości.
A po przeciwnej stronie są ludzie, którzy działają w imieniu globalnych firm robiących na GMO miliardowe interesy. Mający za sobą sprzedajne media. Bo niezależnych to już prawie nie ma.
To pewnie przypadek, że tak są podzieleni zwolennicy i przeciwnicy GMO .
I nie pisz o tym co będzie za kilka lat. Nie wolno myśleć tylko w perspektywie kilku lat. Jak politykierzy. Jeśli "coś pójdzie nie tak" to nasze dzieci lub ich dzieci będą to musiały po naszym pokoleniu posprzątać. A może się to nie udać.Temat: Wybory - Głosować Czy nie ??
Zastanowię się, raczej do tej pory głosowałem. Jak już to chyba zagłosuję na jakiś eurosceptyków czy na UPR ewentualnie poszczególnych posłow danej partii. Rozczarował mnie D.Rossati, który kiedyś napisał mi w sprawach GMO, że nie jest przekonany. Ale może już się przekonał... B. Geremek odpowiedział kiedyś pozytywnie na mój list w sprawie GMO. Musiałbym poszukać kto jeszcze o ile nie skasowałem, bo pisałem do wielu polityków i czasami dostawałem odpowiedź, czasami nie, czasami pozytywną a czasami wymijającą. Z kancelarii prezydenta dostałem kiedyś odp. że zajmie się tą sprawą, zresztą podpisał ustawę przeciw GMO ale okazuje się ona być w sprzecznosci z prawem unijnym i nie jest przez to mocna prawnie.
Temat: Kto się boi GMO?
Po dłuższej nieobecności odpowiadam:
- widzę, że Olej dołącza do najważniejszych dziennikarzy w Polsce: niech to, co napisał powyżej rozszerzy i wyda książkę, będzie niezły bestseller:)

-mówię że ten problem będzie palący, bo UE będzie przekonywać Polskę do akceptacji GMO, a Polska najprawdopodobniej będzie się opierać. PiS już mobilizuje się przeciw GMO, bo chcą pokazać, jak to PO Polski nie broni. Życzyłbym PO, aby przeciwstawiła się PiSowi. To i tak nie powinno przełożyć się na spadek jej notowań, bo są inne ważniejsze kwestie, o których chyba każdy na tym forum mi przypominał. a poza tym styl ataków Pisu spowodował jego spadek w sondażach.

- Mosze nie chce zauważyć, że w Polsce ludzie żyją coraz dłużej, skoro przypomina mi o tym, że podwyższenie wieku emerytalnego powinno następować wraz ze wzrostem długości życia czy udaje, że jest w sporze ze mną, będąc pod presją otoczenia?

-Mosze nie chce także zauważyć, że im dłużej się przebywa na emeryturze, tym zgromadzony kapitał jest dzielony na więcej lat. Mówi, że ma wrażenie, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Rząd podejmując decyzję podwyższającą wiek emerytalny, zmniejszyłby ilośc lat spędzanych na emeryturze, co wiązałoby się z wyższą emeryturą z dwóch powodów:

1. zwiększenia liczby lat pracy
2. zmniejszenia różnicy lat między wiekiem przejścia na emeryturę a średnią długością życia wynikającą z tzw. tabeli średniego trwania życiaTemat: Polska otworzy się na GMO?
wiecie, mnie jakaś fundacja przeciw GMO ma na swojej liście mailingowej i regularnie mam od nich wieści (choć wcale tego nie chciałam...) i z tego co wyczytałam,polska jest otwarta na GMO i to aż za mocno. nie śledzę tematu, jednak patrząc na sytuację może się okazać że protesty niewiele dadzą...Temat: Pomoc blizniemu czyli jak czegos potrzebujecie piszczie....
Piszę dużą pracę o GMO i nie chciałabym, aby były to tylko suche fakty typu jak się to wszystko odbywa, jakie są przepisy itp. Interesuje mnie Wasza opinia na temat GMO, czy w ogóle zwracacie na to uwagę, gdy jesteście w sklepie? Czy słyszeliście o akcjach organizowanych przeciw (a może za?) GMO? Ogólnie, ciekawa jestem jakie jest podejście "normalnego zjadacza chleba" do tego problemu
Jeśli ktoś chciałby mi pomóc to proszę o pisanie swoich opinii na priv

(Zaznaczam, że opinie takie (jeśli będą ) zostaną wykorzystane w mojej pracy, oczywiście z zaznaczeniem, że nie są mojego autorstwa).

Dzięki z góry!Temat: Konserwanty i ulepszacze żywności

jasne tylko nie przeprowadzono dokładnych badań i nie wiadomo jaki moga miec póxniej wpływ na nasz organizm genetycznie modyfikowane syfy.
Akurat jeśli chodzi o wpływ na nas to ten kierunek argumentacji jest zupełnie nietrafiony. To czy DNA pokarmu jest takie czy siakie nic nam nie robi i tak trawimy kwasy nukleinowe.
GMO wymaga mniej nawozów sztucznych, mniej pestycydów i innych chemikaliów.

Jedyny jako taki jeszcze zrozumiały argument przeciw GMO, to ingerencja w ekosystem i wypieranie rodzimych gatunków (które zresztą już teraz na dobrą sprawę nie istnieją.)


a GMO jest nieetyczne,o to chodzi.
Bo?
BTW Nie ma chyba bardziej podkręconego genetycznie żarcia na rynku niż soja


dokładnie ^^ tylko, że ja wolę takie 0,5%;p
uuuu to już totalnie nienaturalne.... Krowie mleko ma około 4% ;)Temat: Ważne - akcja obywatelska przeciw GMO
Przekazuję informację od Pani Jadwigi Łopaty:

W związku z podjętą akcją obywatelską ' KROCZĄCA GŁODÓWKA DLA POLSKI WOLNEJ
OD GMO'
potrzbujemy PILNIE pomocy od mieszkańców Warszawy.
Potrzebnujemy:
a) lokalu (z dostępem do kuchni i łazienki i kilku łóżek) gdzie osoby
głodujące i wspierające będą mogły
się zatrzymać na czas tej głodówki. Chodzi o to aby prasa mogła mieć stały
kontakt
z głodujacymi osobami. Jako pierwsza głodówkę rozpoczęła Edyta Jaroszewska
(poniżej info) ale w miarę upływu czasu inne osoby będą się dołanczać/lub
wymieniać te już głodujące

b) potrzebujemy lekarzy i pielęgniarek (wolontariuszy), którzy będą czuwać
nad głodujacymi osobami.

c) wolontariuszy, którzy pomogą zrobić plakaty/banery

Poniżej oświadczenie Edyty i kontkat do niej (Edyta głoduje już 5 dni)

Z poważaniem, Jadwiga ŁopataTemat: Konserwanty i ulepszacze żywności

Bo?
BTW Nie ma chyba bardziej podkręconego genetycznie żarcia na rynku niż soja

bo nie wiemy dokładnie jak to może wyglądać za ileś lat, o E wiemy sporo i zwykły szary człowiek jak mu się bardzo chce może się dowiedzieć prawie wszystkiego na temat E. o GMO dużo się nie dowie bo nie wszystko wiadomo. w przemyśle to jest kura od złotych jaj i tyle. a czy nie szkodliwe? tego nie wiemy bo po co.


uuuu to już totalnie nienaturalne.... Krowie mleko ma około 4% ;)
ja wcale nie mówiłam że jem tylko naturalne rzeczy, nie lubię tłustego jedzenia czy picia w tym wypadku;)


Jedyny jako taki jeszcze zrozumiały argument przeciw GMO, to ingerencja w ekosystem i wypieranie rodzimych gatunków (które zresztą już teraz na dobrą sprawę nie istnieją.)
no i jeszcze to, że jak sie wprowadzi genetycznie modyfikowany syf do środowiska to zatrzymanie procesu jest już w zasadzie niemożliwe.Temat: Wielkanoc Niedziela 8 kwietnia 2007
WESOŁEGO ALLELUJA, WESOŁYCH ŚWIĄT

8 kwietnia jest 98. (w latach przestępnych 99.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 267 dni.

[img]http://www.wielkanoc.waw.pl/wielkanoc_baranek.jpg[/img]

* imieniny: Amancjusz, Apolinary, Asynkryt, Cezary, Cezaryna, Dionizy, Ema, Emma, January, Julia, Julian, Makaria, Maksyma, Perpetuus, Radosław i Walter

* Międzynarodowy Dzień Romów
* Międzynarodowy Dzień Opozycji Przeciw GMO

[img]http://ligowiec.net/photonews/11759371070.97520000.jpg[/img]

1525 - Zygmunt Stary i Albrecht Hohenzollern podpisali traktat, na mocy którego 2 dni później odbył się hołd pruski.
1904 - Zawarto Entente cordiale.
1932 - Max Theiler odkrył szczepionkę przeciw żółtej febrze.
1940 - U wybrzeży Norwegii polski okręt podwodny ORP Orzeł zatopił niemiecki okręt Rio de Janerio.
1950 - Grzegorz Lato, polski piłkarz, trener piłkarski, senator
1963 - Dorota Warakomska, polska politolog, dziennikarka
1972 - Piotr Świerczewski, polski piłkarz, reprezentant Polski
1973 - Cezary Kosiński, polski aktor
1979 - Edward Raczyński objął funkcję prezydenta Polski na uchodźstwie.
1980 - Voyager 1 odkrył Telesto, jeden z księżyców Saturna.
1994 - Polska złożyła wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej.
2005 - W Watykanie odbył się pogrzeb papieża Jana Pawła II.Temat: A TU WSZTSTKO I O WSZYSTKIM!!!
Siemanko!!! Do Majki: Kto to Witek???

Do trampka: 12 właśnie są eliminacje do Łódźstocku i nie w VIP'ie, tylko w Domu Kultury w Chwałowicach...

Takie informacje są dla odwiedzających naszego myspace ale tak na serio, puki nie naprawimy naszej stronki z wygłupów jakiegoś fagasa, to aktualne info o koncertach jest na www.myspace.com/chemicalgarage poniżej okienka z utworami:D

P.S.- wszystkiego najlepszego wszystkim z okazji Międzynarodowego Dnia Opozycji Przeciw GMO (Genetycznie Modyfikowanym Organizmom)...

BTW...:
Gerard Way, wokalista zespołu My chemical romance ma też dziś urodziny
Paul Gray, amerykański basista zespołu Slipknot również
oraz Izzy Stradlin, amerykański gitarzysta zespołu Guns N' Roses... no i Grzegorz LatoTemat: Kto był na proteście?
witam chciał bym zapytac kto z nas (ludzi z forum) był wczoraj na proteście w Warszawie ja byłem i mam wiele wątpliwości po pierwsze frekwencja już z samej mojej gminy powinno być tylu ludzi bo jak już pisałem jestem z tzw. zagłębia świńskiego w wielkopolsce a było nas 4
Po drugie co sądzicie o tych ekologach któży byli przeciw GMO bo mnie sie wydaje że to sie troche kłuciło z naszymi postulatami gdyż jak wprowadzą zakaz to pasze jeszcze zdrożeją prosze o opinieTemat: GEOGRAFIA - p. rozsz. MATURA2008
Ja myślę ze bedzie coś właśnie o głodzie i restrukuryzacji, gleby i formacje roślinne,przemysł high technology,geologia,zanikanie jezior ,obliczanie powierzchni jeziora,wiatry,zapobieganie erozji gleb,zasolenie Bałtyku,Za i przeciw GMO,efekt cieplarniany,energetyka alternatywna,może być coś z turystyką...To moje przypuszczenia.PozdrawiamTemat: Żywność modyfikowana genetycznie Za(?) i Przeciw.
Chciałbym rozpocząć dyskusje na temat GMO. Od siebie napisze ,że "pierwszą rośliną modyfikowaną genetycznie , która poddano dobrowolnej konsultacji naukowej w FDA ( http://en.wikipedia.org/w..._Administration ) były pomidory z odmiany FlavrSavr. Z 20 szczurzyc, które karmino tymi pomidorami u 7 stwierdzono poważne uszkodzenie żołądka. Dyrektor Office of Special Research Skills przy FDA uznał, że pomidory te nie spełniają "rozsądnych kryteriów nieszkodliwości", czyli normalnego standardu zdrowotnego FDA (...)

Dr Arpad Pusztai jeden z największych światowych ekspertów z dziedziny oceny żywnosci genetycznie modyfikowanej twierdzi, że zwiazane z tymi pomidorami uszkodzenia żołądka "moga wywoływac śmiertelny krwotok, zwłaszcza u osób starszych , które biora aspirynę by zapobiec zakrzepom"...

Artykuł (nie cały tu przytoczony) pochodzi z Gazetki koalicji "POLSKA WOLNO OD GMO" wydanie specjalne z 28.05.08 . Polecam adres http://www.polska-wolna-od-gmo.org

-----------------------------

Jako ciekawostke podam, że wszystkie niemieckie uprawy gmo mieszcza sie na ich wschodniej granicy. Bo z gmo nie jest tak ze rośnie sobie tylko w miejscu gdzie jest posadzone, ono w swoisty sposób "skaża" (nie mam lepszego słowa) ziemie i rośliny wokół. Nikt nie umiał mi niestety powiedziec w PKE jaka jest minimalna odległość od upraw gmo, do gospodarstw z certyfikatem eko.Temat: GMO
A ja zdecydowanie wolę GMO niż ChMO.
Wolę, aby "moja" kura' miała gen odporności przeciw xxx niż była faszerowana chemią, aby to xxx zwalczyć, wyeliminować.
U roślin GM0 to często rodzaj szczepionki przeciw wirusom, grzybom, bakteriom. Podlega to bardzo restrykcyjnemu prawu i GMO są bezpieczniejsze niż pryskane rośliny.
Musimy zdać sobie sprawę, że tak na prawdę wszystko co jemy to GMO, bo dobór i selekcja jest jedną z metod zmiany genomu tylko, że trwa to dłużej niż zmiana w genach. Czy idąc do kwiaciarni GMO wam przeszkadza???Temat: L"Osservatore Romano przeciw wciąganiu Watykanu w spór o GMO
1.5.2009r.
http://ekai.pl/z_prasy/x1...u-w-spor-o-gmo/

ekai.pl: Nieprawdą jest, że Watykan popiera żywność genetycznie modyfikowaną, a przekonywanie opinii publicznej, że jest inaczej to nadużycie - „L'Osservatore Romano” w dzisiejszym wydaniu ustosunkowuje się do prób wciągnięcia Stolicy Apostolskiej na listę zwolenników lub przeciwników GMO.

Autor artykułu Francesco M. Valiante pisze wręcz o „rozpychaniu się łokciami, by zwerbować Watykan” do grona zwolenników czy wrogów żywności genetycznie modyfikowanej.
...Temat: GMO - dyskusja standard. Jesteś za, czy też przeciw...
Nic się nie zmieni dokąd będą obowiązywały obecne przepisy. Niech przykładem będzie obecna sytuacja - kontrola wykazała, że w labie II kategorii i GMO (obiekt badań - bakterie) powinny być siatki przeciw owadom w oknach, inaczej nie dostaniemy zgody na badania. Nikt nie zwrócił uwagi, że w ogóle nie powinno być okien...
Bleh - najpierw kampania społeczna, zmiana prawa i może GMO legalnie do labów trafi, nie przystoi udawać, że się nie ma GMO w labie bo to nieprawda.
Wyjście za laboratorium mym zdaniem powinno być jednak w pewien sposób kontrolowane.Temat: GMO - dyskusja standard. Jesteś za, czy też przeciw...

Przeciw sprowadzaniu do Polski nasion modyfikowanych genetycznie protestowała w Krakowie koalicja "Polska wolna od GMO". - Pomidor z genem ryby, ziemniak z genem meduzy, ryż i karp z genami człowieka, sałata z genami szczura - wyliczała Jadwiga Łopata, działaczka koalicji, laureatka przyznanego w San Francisco, ekologicznego Nobla. -

Nie godzimy się na taką żywność - mówiła z naciskiem. Protestujący apelowali do turystów i krakowian przechodzących przez Rynek, aby poparli akcję przeciw genetycznie modyfikowanej żywności. Uświadamiali przechodniów, że z GMO może być jak z azbestem. Najpierw radość z nowego produktu, a po latach opłakiwanie skutków jego działania. - Nie zbadano, czy produkty modyfikowane są bezpieczne - podkreślała Jadwiga Łopata.

- Tymczasem u zwierząt, na których testowano ich działanie, stwierdzano poważne powikłania zdrowotne - alergie, podwyższenie ilości białych krwinek, wzrost poziomu cukru we krwi czy zaburzenia pracy nerek - dodała. Sir Julian Rose, współzałożyciel i prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi, poinformował, że wysłała ona do ministra rolnictwa list w sprawie wprowadzenia natychmiastowego zakazu uprawy roślin modyfikowanych na terytorium Polski. Koalicja chce także zmiany ustawy o paszach i rusza z akcją informacyjną dla polskich rolników.


Źródło Gazeta KrakowskaTemat: Neorol

Czy wiecie co w ogóle oznacza GMO?
To jest genetyczne zmodyfikowanie jednego genu odpowiadającgo na reakcję herbicydu stosowanego w opryskach przeciw chwastom.
Wycięcie tego genu powoduje brak reakcji na ten herbicyd i to ta cała modyfokacja, więc jak ktoś mi mówi ,że GMO to jakaś poważna sprawa to śmieję sie z tego w głos!!!

Powodzenia w rozpowszechniu paranoidalnych opowiadań.


Poczytaj trochę wiecej o GMO. Ja robiłem badanie takich rosli i opis genotypu trochę był inny od oryginału, wiecej nic 1 gen! zmiana 1 genu nie dała by odporności soi na glifosad.
Wg mnie GMO nie jest szkodliwe, ale ekonomia nie pozwili sie tej idei wybić
Pozdrawiam!Temat: Koalicja przeciwko koncernowi BAYER

wypada troche poczytać o GMO zanim zacznie się krytykować:
http://www.biolog.pl/content-56.html
jest GMO i GMO

I znowu, proszę Rewo, paskudny byk (co ja z Panem mam?!)
Link bardzo ciekawy.
Ale skąd Panu wciąż do makówki przychodzi, że nikt tu niczego nie czyta?

Jako znany specjalista od gmologii teoretycznej i stosowanej, prof.dr hab.Rewo arogancko wysiusiał "wypada troche poczytać o GMO zanim zacznie się krytykować".
Podczas gdy byłby usłyszany z sympatią, gdyby wystukał "podaję ciekawy link" albo "różne za i przeciw w kwestii GMO można znaleźć tutaj:"…

(I jak potem lubić takie cholerstwo jak Rewo! Do kąta na 10 minut!)Temat: Życie wymyka się spod kontroli - GMO
Sobota, 9 lutego 2008

Zakazano uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy

Francja zakazuje uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy - głosi rozporządzenie ministra rolnictwa, które ukazało się w dzienniku urzędowym w sobotę, w dniu, gdy upłynął termin moratorium na tę uprawę.
Decyzja ta oznacza, że rząd francuski postanowił skorzystać z tzw. unijnej "klauzuli ochronnej", która pozwala na zakazanie uprawy roślin genetycznie modyfikowanych (GMO) na terenie jednego państwa, choć jest ona dozwolona w pozostałych państwach UE. Warunkiem jest uzasadnienie tego stanowiska opinią rady niezależnych ekspertów.
Poproszona o opinię na temat kukurydzy GMO rada francuskich naukowców wyraziła jeszcze w styczniu "poważne wątpliwości" co do wpływu tych upraw na "środowisko, zdrowie, gospodarkę".
Wobec tego rząd Fillona zdecydował się pod koniec ubiegłego roku ogłosić zawieszenie do 9 lutego jedynej we Francji uprawy GMO - kukurydzy MON 810 amerykańskiej firmy Monsanto.
Jednocześnie rząd francuski złożył w Brukseli odpowiednie zawiadomienie o uruchomieniu "klauzuli ochronnej".
Zakazu upraw domagały się organizacje ekologiczne, a także lider alterglobalistów Jose Bove, który wraz z grupą swych zwolenników na początku stycznia prowadził głodówkę w centrum Paryża. Przeciw zakazowi protestują producenci MON 810, której powierzchnia upraw we Francji wynosi 22 tysięcy hektarów (czyli mniej niż 1 proc. powierzchni upraw kukurydzy w tym kraju.)
PAPTemat: Polska otworzy się na GMO?

więc po co nam GMO?

Wydaje mi się, że pytanie powinno raczej brzmieć „dlaczego?” i wtedy już dość łatwo dojść do wniosków, że chodzi o pieniądze, szczególnie o łapówki które ktoś weźmie za przeforsowanie takiego czy innego prawa. Oby im się nie udało. A że Unia jest przeciw? Z tego co pamiętam, to Unia też nieśmiało otwiera się na GMO, są jakieś dostawy modyfikowanej soi na paszę (Wielka Brytania i Holandia, obok USA, są głównymi odbiorcami argentyńskiej soi, która wprawdzie płynie okrężną drogą i niekoniecznie jest modyfikowana, ale prawdopodobnie stoi za tym Mosanto), są jakieś eksperymenty i co jakiś czas temat powraca. Dlatego też, jak stoi we wklejonym artykule, niektóre państwa członkowskie są rozczarowane zapowiedzią zmiany stanowiska Polski w tej sprawie. Chociaż to może tylko jakieś przejęzyczenie? Czasem ktoś coś palnie, a potem się z tego wycofuje, szczególnie jeśli to zostanie nagłośnione. Może tak będzie i tym razem.Temat: Niebezpieczne geny
Oto kilka ciekawostek na temat GMO z moich notatek z uniwersyteckich wykładów otwartych:

Podobno żywność modyfikowana ma wiele plusów np. za pomocą inżynierii genetycznej można wyeliminować gluten z ziarna pszenicy badź zredukować ilość solaniny w ziemniakch (jest toksyczna dla człowieka). Można też tworzyć tzw. jadalne szczepionki czyli np. ziemniaki ze szczepionką (genami wirusa) przeciw żółtaczce.
Niektóre produkty żywnościowe z roślin modyfikowanych są już od dawna na rynku w USA i UE (na szczęście ta druga jest dużo ostrożniejsza w dopuszczaniu GMO do spożycia) np. pomidory, koncentraty pomidorowe, mrożone frytki, chleb pieczony z wykorzystaniem transgenicznych drożdży, olej sojowy z soi trans - stwierdzono, że ten ostatni nie zawiera żadnych komponentów trans. W polskich stawach pływają karpie z ludzkim genem - są o 40% większe i odporne na choroby. Amerykańskiej kukurydzy wszczepiono gen skorpiona, aby ją uodpornić. Eksperymenty w drugą stronę czyli wszczepianie zwierzętom genów roślinnych są dużo trudniejsze, bo to organizmy dużo bardziej złożone niż rośliny. Jednak próby trwają np. świniom próbowano wszczepiać geny szpinaku

Mam wrażenie, że mamy bardzo ograniczone możliwości unikania GMO z tej prostej przyczyny, że nie mamy dostępu do pełnych informacji. Poza tym, tak naprawdę trudno jest na jednym polu hodować kukurydzę modyfikowaną, a na drugim nie, przecież nasiona wędrują sobie po świecie, taka ich natura.Temat: UWAGA - GMO!
Ministrowie Środowiska Unii Europejskiej zdecydowaną większością głosów odrzucili propozycję Komisji Europejskiej, mającą zmusić Węgry i Austrię do zaakceptowania upraw genetycznie modyfikowanej kukurydzy na ich terytoriach. Ponad dwadzieścia krajów członkowskich głosowało przeciw propozycji Komisji.
W efekcie oba kraje mogą utrzymać obowiązujący na ich terenie zakaz uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810 produkowanej przez amerykański koncern Monsanto. Dodatkowo Austria może utrzymać w mocy zakaz wysiewu kukurydzy T25, produkowanej przez firmę Bayer.

Austriackie i węgierskie ośrodki naukowe przedstawiły ostatnio nowe dowody wskazujące, iż kukurydza Monsanto MON 810, jedyna odmiana uprawiana w Europie, może wywoływać znaczące szkody po uwolnieniu do środowiska.

"Przegrana Komisji w głosowaniu jest czytelnym sygnałem dla polskiego rządu, że możliwe jest wprowadzenie podobnego zakazu także i u nas. Polska jest krajem silnie zagrożonym przez nielegalne uprawy GMO i już teraz na naszych polach znajdujemy genetycznie modyfikowaną kukurydzę. Jedynym sposobem na zatrzymanie tego niebezpiecznego procederu jest całkowity zakaz wysiewu kukurydzy GMO na polskich polach", mówi Maciej Muskat, Dyrektor Greenpeace Polska.

http://www.greenpeace.org/poland/wydarzenia/wiat/austria-wegry-wolne-od-gmo
Temat: ochrona środowiska, itd..
słowko o GMO

nie wiem, czy to fajne keidy pomidor, ktory jesz, powstał na skutek połaczenia genu pomidora i powiedzmy psa, no i dzieki temu nie będzie szybko gnił, pękał itp... normalne warzywa gniją, psują się itp... takie coś jest anturalne..
co do upraw..ziarna gmo nie rodza kolejnych ziaren, tak jak zboże itp, więc rolnicy uzależniaja się od corocznego kupowania ziarna..po co?
dodatkowo trzeba kupic jakies gowna chemiczne, ktorymi sie spryskuje uprawy i np. nie rosna na calych hektarach żadne chwasty...czy to jest normalne? co w związku z tym z owadami..? czy one też się zmodyfikują?
po co w Polsce genetycznie modyfikowane organizmy? mało rolników, ziemi, zarcia?
gmo to kolejna sciema tych, ktorzy u wladzy.. a szara masa, daje soba manipulowac i nie interesuje sie nawet, co wrzuca do zoladka ..to smutne..
w gazetach sa glosy za i przeciw, oczywiscie o wszystkim decyduja "naukowcy", jedni twierdza, ze taka zywnosc jest zdrowsza niz naturalna(fajnie!?!) a druszy, ze powoduje ona nieodwracalne zmiany w naszych organizmach i powoduje, ze stajemy sie odporni na mase antybiotykow itp...
itp, itd, etc...
mi wystarczy to, ze tyle wiekow minelo i jakos dawalismy sobie rade bez zywnosci wymyslonej w laboratoriach..
smacznego!
Temat: Neorol
Czy wiecie co w ogóle oznacza GMO?
To jest genetyczne zmodyfikowanie jednego genu odpowiadającgo na reakcję herbicydu stosowanego w opryskach przeciw chwastom.
Wycięcie tego genu powoduje brak reakcji na ten herbicyd i to ta cała modyfokacja, więc jak ktoś mi mówi ,że GMO to jakaś poważna sprawa to śmieję sie z tego w głos!!!

Powodzenia w rozpowszechniu paranoidalnych opowiadań.Temat: PREMIERA FILMU O GMO!
Cześć!
Filmy, jak wiemy są rózne i przeróżne. Obgladnąłem juz parę "dokumentów", np. "Super Size Me", "Farenheit 9/11","The Blair Witch Project", czy "Z archiwum X". Widziałem też sporo materiałów z czarnej teczki Stana Tymińskiego, a ostatnio także kwity z Szafy Lesiaka. Jestem też zagorzałym fanem "Nie do wiary" i "Rozmów w toku". Bardzo to wszystko ciekawe, pouczajace i tajemnicze. Jednak niezupełnie we wszystko uwierzyłem. Śmiem więc watpić, czy autorzy sensacyjnego "Życie wymyka się..." bez problemu nawiną mi makaron na uszy. Rzecz trzeba obejrzeć i zastanowić się nad nią, szczególnie w kontekscie: kto, na zlecenie kogo i po co zrobił ten film? Czy jest to odezwa maniakalnych przeciwników GMO? A może stoją za tym wytwórcy modyfikowanych organizmów? Ekolodzy - idealiści? Poszukiwacze sensacji? Naukowcy opłacani przez koncerny żywieniowe? Zmodyfikowani genetycznie wysłannicy przyszłości? Nie wiem. Więc chetnie pójdę tam za te parę dni i się przekonam, bo oprócz pokazu ma być spotkanie i dyskusja. Puki nie zobaczę nie jestem za, ani przeciw filmowi. Może jest ciekawy i dajacy do myślenia? A może przereklamowany, nudny i/lub tendencyjny? Nie wiem. Jeszcze nie wiem.
Też chodźcie.
Wujek AdamTemat: GMO w Polsce?
Skad tak negatywne nastawienie do GMO?i traktowanie go jak czystego "plastiku'' i nic wiecej?

To najgorsze pojscie na latwizne, moza zamiast walkowac jakie to STRASZNE i OKROPNE lepiej zabrac sie za ksiazki ( w sensie przeczytac rozne zrodla) i zastanowic co nalezy zrobic by postep w biotechnologii byl na nasza korzysc?

A na koncu powiedziec: wiesz, sporo sie naczytalem, nasluchalem- nadal jestem przeciw; jednak jestem za; jestem za ale...Temat: W-M strefą wolną od GMO
Zdaje się, że cała sprawa GMO sprowadza się do walki o uwolnienie rynku artykułów spożywczych. UE vs reszta świata. Rolnictwo dotowane, pełne pestycydów i innej chemii w bogatych krajach vs. modyfikowane genetycznie płody z krajów biedniejszych.
Decyzja Sejmiku raczej nie jest pro-ekologiczna tylko jest wymuszona strachem przed wolnym rynkiem w rolnictwie.


A może sama inicjatorka - ta chyba najlepiej obecnana - cos na ten temat konkretniejszego napisze? Czy ona wie o co chodzi i przeciw czemu protestuje?
Ja też czekamTemat: GMO - dyskusja standard. Jesteś za, czy też przeciw...
Oczywistą, oczywistością problemem w głównej mierze są media. Ich przekaz jest ważny, ich przekaz trafia do milionów. Z racji tego, że oglądalność jest miernikiem popularności stacji im bardziej kontrowersyjnie zostanie przedstawiony jakiś problem, tym lepiej dla stacji...

Sama kwestia GMO nie jest jednak taka prosta. Z jednej strony mamy produkcję enzymów przemysłowych, leków i półproduktów w skali laboratoryjnej i technicznej, z wykorzystanie producentów zmienionych genetycznie. I tutaj raczej większość się zgodzi, że to jest dobre i fajne. Z drugiej strony mamy modyfikację organizmów hodowanych w standardowych warunkach, rośliny i zwierzęta i tutaj się pojawia problem...

Jeśli słyszymy, że ktoś opracował sałatę, pomidora, u którego dodatkowo dochodzi do ekspresji pewnych antygenów wirusów, bakterii, które to rośliny łatwo mogą być hodowane w krajach III świata, jako artykuły spożywcze i potencjalne szczepionki, to raczej też się zgodzimy. Gorzej, gdy genetycznie poprawione rośliny mają być wprowadzone do upraw np w Polsce, albo gdy mamy kupić gotowy produkt w sklepie....Temat: Kukurydza GMO w Polsce - protest
Nie, żebym był jakimś entuzjastą modyfikacji genetycznych, ale czasem w gazetach wypisują bzdury. Jeśli te modyfikacje nie są celowo skierowane przeciw pszczołom (a dlaczego niby miały by być), to na pewno im nie zaszkodzą. Co innego opryski środkami owadobójczymi. Autorzy takich artykułów powielają zasłyszane, i nieprawdziwe opinie, by uchodzić za mądrzejszych niż są. Taką opinię (o szkodliwości GMO dla pszczół) trzeba co najmniej uzasadnić, skoro się ją rozpowszechnia w prasie.Temat: Elektrownia atomowa na Warmii i Mazurach

ok. 20 000 zmarłych i ponad 200 000 będących dziś czterdziestoparoletnimi inwalidami młodymi wówczas żołnierzach likwidujących zagrożenie po awarii - to jakieś bzdury. Zaraz dojdziemy do miliona Kto tu komu coś chce wmówić? Oglądałem wiele filmów dokumentalnych o Czarnobylu i znam bardzo dobrze przyczyny tej tragedii. Dlaczego wszyscy patrzą na Czarnobyl? Zieloni pseudo-ekolodzy straszą ludzi i dlatego energetyka jądrowa nie może się rozwijać. Jeden wypadek na 5 lat? A ilu górników ginie na świecie w ciągu 5-ciu lat? Odpady? Beczka stałych, bezpiecznych odpadów na ruski rok? "Ekolodzy" wolą kwaśne deszcze? Raz piszesz, że energetyka jądrowa jest marginalna a drugi raz, że jest jakieś wielkie "atomowe lobby" - lobby jest i owszem, ale węglowe. Założę się o skrzynkę piwa, że wszystkich tych pseudo-ekologów sponsorują i inspirują kompanie węglowe.

Jaka alternatywa dla energii atomowej? Prawda jest taka, że nie ma ŻADNEJ. Elektrownie węglowe? To jedźcie do Bełchatowa - Czarnobyl przy tym to psia kupa. Jakby nie liczył, to energetyka jądrowa jest korzystniejsza od tradycyjnej.

Identycznie jest z GMO - pseudo-ekolodzy już są przeciw, bo to nienaturalne - nieważne, że GMO mogą zawierać więcej korzystnych składników odżywczych a ich uprawa wymaga mniej chemii i zasobów. Daj takim ludziom władzę, to zagonią nas z powrotem na drzewa - bo tam nam było najlepiej przecież, zgodnie z naturą i ekologicznie.Temat: Polska otworzy się na GMO?
Mnie się wydaje to mało realne, bo Unia oficjalnie jest przeciw, a że nasi ministrwoie żyć nie mogą jak czegoś głupiego nie powiedzą to inna sprawa. A poza tym nie rozumiem czemu miało by to służyć, niedoborów żywności na razie nie mamy, z biopaliw UE się będzie wycofywać, więc po co nam GMO?Temat: Niebezpieczna żywność
ciekawy artykuł o GMO i napromieniowywaniu żywności
http://www.sciaga.pl/tekst/31540-32-czy ... zryszlosci

Zgadzam się, że strach jeść w dzisiejszych czasach. Nawet, jeśli chcemy odżywiać się zdrowo, to tak naprawdę czasem trudno zweryfikować pochodzenie i czystość produktu. To straszne, że przemysł żywieniowy skupia się na wydajności i konserwacji, a nie na wartości odżywczej. Konsument znaczy dla takich firm tyle, ile nafaszerowana hormonami i antybiotykami krowa, rozrzedzone wodą mleko, napakowana wypełniaczami i konserwantami wędlina. Wg mnie to wszystko to po prostu zbrodnia przeciw ludzkości (i nie tylko) - m.in. stąd biorą się nowotwory.Temat: Futra naturalne
Po części macie racje
Mylicie się tylko w kilku kwestiach. Po pierwsze osoby które protestują przeciw futra to nie są ekolodzy tylko ochroniarze. Ekolog jest to osoba wykształcona , światła, i robiąc coś na rzecz wspólnego dobra. Na manifestacjach prawdziwego ekologa nie uświadczycie , tam będą tylko krzykacze.

W czerwcu miałem okazje odbyć rozmowę z dziewczyna z gren pisu, i próbowała mnie naciągnąć abym co miesiąc przesyłam im datki na ich działalność. Oczywiście miała ulotki z krwawymi scenami, i opowiadała mi jacy straszni są ci ludzie co to robią.. Następnie chciała mi wejść na ambicje i zaczęła temat GMO. I w tym miejscu poległa. Ponieważ ja się znam na tych rzeczach w jakimś stopniu ponieważ uczę się o tym na moim kierunku studiów. Gdy kończyliśmy rozmowę to dało się odczuć że była poirytowana a wręcz zdenerwowana, bo nie udało się jej nabrać jelenia.

Co do kur to w jednym gospodarstwie uczelnianym prowadzone były doświadczenia, z nowym typem tak zwanych unijnych klatek, w których jest miejsce na gniazdo, grzędka, kąpielisko. I wyniki są takie że ptaki wcale się tak dobrze Nieczują, mniej jajek znoszą a kolejna wada jest duża kosztochłonność takich indywidualnych kurzych hoteli (klatek). Z punktu ekonomicznego to klatki fermowe obecnego typu niesa Az takie złe, kury na fermach i tak długo nie żyją bo są wykorzystywane do produkcji przez jeden sezon, z punktu estetycznego lepszy jest chów wolno wybiegowy, ale za to jest mało ekonomiczny.Temat: Skarb Bałtyku (dorsz) the end?
Za pieniądze znajdowano chętnych do służenia w ORMO , płatnych T.W. konfidentów itd .Możliwość dotarcia do pieniędzy bez wysiłku daje okazję różnym cwaniakom leserom na ustawienie się w życiu .Dlaczego dzisiaj przy wprowadzonym zakazie połowów na podstawie z manipulowanego współczynnika nakazuje się szczekać swoim posłusznym pieskom na oszukaną i wyrolowaną grupę społeczną ? Chęć zaistnienia medialnego można przecież z realizować produkując się przy wielu innych dużo ważniejszych tematach . Tucz hodowlany ferm przemysłowych , GMO ,hodowli ryb w środowisku morskim tam dopiero tworzy się problemy dla gatunku i ekosystemu .Poczytajcie nie w Wyborczej to dowiecie jakie prawdziwe zagrożenia dla środowiska , człowieka istnieją przy wspomnianych przedsięwzięciach .Niestety tak zwani ekolodzy robią za pieniądze i będą tym się zajmować za co im płacą .Nie będą protestować przeciw budowie Magistrali Północnego Gazociągu nikt im nie każe zajmować się rurą lub połowami przemysłowymi .Wykonywać za pieniądze mają określone zlecenia tak jak w działalności gospodarczej obowiązuje reguła płacę rządam i tyle Znam takich co za pieniądze zrobią wszystkoTemat: POLSUS - CO DALEJ Z PLOSKĄ HODOWLĄ
witajcie entuzjaści
widzę że chcecie założyć nowy związek jestem za tylko zapewnijcie mi że jak już będziecie w zarządzie to najważniejszym celem będzie związek a nie własne interesy.
Jeździcie po związku POLSUS i dyr Blicharskim jak po łysej kobyle a który z was zrobił cokolwiek oprócz gadania, stania z boku i krytykowania, jest to niestety naszą cechą narodową nic nie robić i wiedzieć lepiej.
POLSUS dwoi się i troi aby utrzymać związek w tych trudnych czasach, tylko jak ktoś nie interesuje się sprawami związku to skąd ma wiedzieć.
Gdzie byliście panowie jak trzeba było wspomóc POLSUS jak organizował konferencję w ministerstwie przeciw zakazowi stosowania pasz z GMO tam sala powinna pękać w szwach a ciężko było z wielkopolski zebrać cztery osoby aby tam pojechały, bo każdy miał inne sprawy o reszcie kraju lepiej nie wspominać. Który z was wie że POLSUS forsuje ustawę o funduszu promocji mięsa a wszystkie związki przetwórców, Polskie Mięso itp. robią wszystko aby zablokować ustawę w sejmie tylko dlatego że zdaniem związku POLSUS to rolnicy mają mieć tam swój głos.
Dzięki POLSUSOWI udało się po ciężkich bojach utworzyć elektroniczną giełdę żywca a teraz od was będzie zależeć czy to nie zostanie zmarnowane.
A jeśli chodzi o dyr. Blicharskiego to ja chciałbym aby w każdym związku był taki dyrektor oddany związkowi i pracujący na rzecz organizacji 24 godziny na dobę.Temat: Kiedy King-Kong śpi....
Saiko Kila:


Chodzi mi o protesty (Greenpeace) przeciw modyfikowanej genetycznie
kukurydzy i szumek medialny wokół tego.


Też byłbym wdzięczny, gdyby ktoś wiedzący zechciał podzielić się swoją
wiedzą na temat zagrożeń pochodzących od GMO w sposób wyprany z
uwarunkowań politycznych.

W takie proste opowieści o gwałtownym wzroście zagrożenia nowotworami
niezbyt wierzę, bo w końcu Amwerykanie są wprawdzie idiotami ale nie
aż takimi, żeby takie zagrożenia dopuszczać.  W całkowitą gwarancję
braku zagrożeń też nie wierzę, bo w końcu Francuzi i Niemcy są
wprawdzie idiotami ale nie nie aż takimi, żeby bez powodu
uniemożliwiać własnym rolnikom konkurowanie na światowych rynkach.
Dlatego sądzę, że prawda jest tu bardziej subtelna i delikatna niż
przeznaczone dla różnych Trujek i telewizorni hasła polityczne różnych
ugrupowań.

 - Stefan

Temat: Buraki cukrowe
dziś na szkoleniu w cukrowni mówili o cenach na ten rok, 101 zł + 8 zł za kontynuacje przy 16% polaryzacji. a jako ciekawostke to firma kwc wychodowała buraki gmo które są odporne są na randap i pomyślcie jaki koszt zabiegu przeciw chwastą. tylko ze w europie nie można ich sprzedawać tylko w usa.Temat: soja genetycznie modyfikowana


z tego co wiem GMO jest kontrolowane, są robione badania na każdym etapie produkcji itp.

To tez jest kolejny argument"przeciw" jesli chcemy oszczedzic zycie zwierzetom laboratoryjnym...
poza tym zgadzam sie z Pao,szczegolnie z argumentami ekologicznymi.Temat: 1
z Naszego Dziennika.......

http://www.naszdziennik.p...206&id=ww01.txt

"PSL i PO chcą zezwolić na stosowanie roślin modyfikowanych genetycznie, przeciw jest na pewno PiS, a niewykluczone, że podobne stanowisko zajmie lewica, która chce w ten sposób zyskać poparcie organizacji ekologicznych. W parlamencie zapowiada się więc ostra walka o GMO, przy której mogą zblednąć nawet spory polityczne"Temat: Pomarańcze nie są najzdrowszymi owocami.
A wiesz czemu? Przez takich nieuków i fanatyków jak Ty, którzy protestują przeciw żywności modyfikowanej genetycznie.
Modyfikowana genetycznie żywność umożliwia zwiększenie odporności roślin i dzięki temu nie trzeba jej przesadnie nawozić ani skarzać pestycydami.
No ale cóż, walczyło się o strefy wolne od GMO, to teraz wpieprzaj pestycydy i nie narzekaj!Temat: Kapitan Planeta
No w przypadku mojej wypowiedzi industrializacja miała mieć niepozytywny wydźwięk, nie chodzi mi o mechanizację rolnictwa tylko o jego uprzemysłowienie w sensie o którym pisałem w poprzednim poście.
Co do Ukrainy to tak... Przykro mi to mówić, ale pod względem kultury rolniczej i technologii to pewnie gdzieś północna Afryka. A jednak geograficznie - środkowa Europa, tuż za granicą UE. A to jeszcze bardziej zwiększa jej potencjał.
Dla ciebie technologizacja i industrializacja rolnictwa to to samo - dla mnie, co jeszcze raz podkreślę, nie. Nie rozumiem też zupełnie dlaczego 1% społeczeństwa produkujący żywność ma być lepszy niż 10 czy 15%, jeśli te 15% będzie miało:
a) dobrą pracę
b) dobre dochody
c) stały zbyt na żywność produkowaną tradycyjnie, czyli nieprzemysłowo, która będzie o wiele wyższej jakości

Co do GMO - na razie jestem przeciw. Nie ma sensu ulepszać czegoś, co już jest w porządku. Modyfikowanie żywności po to, żeby znosiła silniejsze pestycydy albo dawała się bardziej napompować czy była bardziej żółciutka jest totalnym absurdem, jednym z większych absurdów kultury konsumpcjonistycznej. Jeśli zaś chodzić ma o zwiększenie wydajności upraw, to pytam - po co? My produkujemy dla siebie po wielokroć za dużo, Stany zjadają pewnie jedną trzecią tego co pojawia się na rynku, reszta gnije. A o rozwój Trzeciego Świata dbać należy w inny sposób niż przez monopolizowanie rynków zbytu żywności i wyprowadzanie zysków z takiej sprzedaży na zewnątrz.
Przykro mi, ale jestem bardzo sceptyczny.Temat: GMO w karmach dla psow.
chetnie poznam jakies argumenty PRZECIW GMO skoro jest to takie złe...nie wystarczy tylko ludzi straszyc...Temat: WTO: Nie można zakazywać importu roślin zmodyfikowanych gen.
A Wy jak uważacie? Jesteście za GMO czy przeciw?
Temat: Pobudzić Świadomość!!!

Jesteście za czy przeciw GMO

Jeszcze w tym momencie odpowiedziałbym jak statystyczny Polak, ale zaraz się to zmieni

[ Dodano: 2009-07-05, 01:53 ]Temat: Jak wykosić konkurencję i załatwić rynek (genetyka)
Tu w Bielsku zbieramy podpisy pod protestem przeciw GMO. Film widziałam w czasie tej akcji. Ale jestem za rozszerzeniem protestu o przemysłową hodowlę zwierząt, szczególnie świn i kurczaków.
Temat: CENY TRZODY
Jest akcja przeciw wprowadzaniu zakazu karmienia zwierząt soją GMO.
Polega na wysyłaniu listów do premiera. Listy takie mają przedstawiciele De Heus i oni je wyślą w naszym imieniu. Zróbmy coś przeciw wprowadzeniu tego zakazu. Można je będzie podpisać u dealerów w/w firmy.
Temat: Chcemy Polski bez GMO!
ja tam uważam że GMO powinno się wprowadzić, ale np. na tereny gdzie bardzo żadko pada deszcz, czy w wypaku jakiejś katastrofy ekologicznej (typu zanieczyszczenie gleby na danym obszarze...)
można powiedzieć że jestem po środku...bo są i za i przeciw!
Temat: GMO
Co sądzicie na temat roślin modyfikowanych genetycznie ?? Jesteście za czy przeciw ?? Dziś w Agrobiznesie mówili że Polska wzbrania się przed tym rękami i nogami. Natomiast Unia zezwala na obrót takim towarem. Jak uważacie czy GMO to zagrożenie czy wręcz przeciwnie ??Temat: Żywność modyfikowana genetycznie Za(?) i Przeciw.
Ja jestem oczywiście przeciw - bez względu na ogrom info, które stwierdzają, że GMO jest okTemat: Rekrutacja
Czyżby GMO forum zaczelo dzialac? ^^

ani za, ani przeciw - niech szefu decydujeTemat: MIĘDZYNARODOWY SZCZYT PRZECIW GMO
bardzo ciekawe wydarzenie, dlatego kto zainteressowany, niech przybywa

Serdecznie zapraszamy do udziału w "MIĘDZYNARODOWYM SZCZYCIE PRZECIW GMO.GENY NIE SĄ NA SPRZEDAŻ. Tradycyjne i ekologiczne rolnictwo zamiast GMO. Apel o wprowadzenie 10-letniego Moratorium na GMO". Państwa ponowne zaangażowanie w obronę swoich regionów przed GMO nabiera szczególnego znaczenia w obecnej sytuacji kiedy to Rząd RP próbuje otworzyć Polskę na uprawy transgeniczne ignorując fakty, że wszystkie sejmiki wojewódzkie wyraziły wolę tworzenia stref wolnych od GMO oraz, że zdecydowana większość Polaków nie chce GMO.

SZCZYT TRWA DWA DNI! Jednym z jego celów jest wzmocnienie sieci lokalnych grup, które prowadzą działania przeciw GMO.

PIERWSZY DZIEŃ - 16 października 2008
Konferencja w Krakowie(szczegółowy http://gmo.icppc.pl/index.php?id=416)

UPRZEJMIE PROSIMY O POTWIERDZENIE UCZESTNICTWA DO DNIA 30.09.2008 z wyraźnym zaznaczeniem w których dniach szczytu weźmiecie Państwo udział.Ilość miejsc w drugim dniu ograniczona!

Udział w konferencji, wymienione w programie posiłki oraz nocleg z 16/17 października są bezpłatne. Ponadto uczestnicy otrzymają materiały konferencyjne w tym również kopię filmu 'Życie wymyka się spod kontroli".

Z poważaniem,
Julian Rose, prezes
Jadwiga Łopata, laureat Nagrody Goldmana (ekologiczny Nobel)
=======================================
ICPPC - International Coalition to Protect the Polish Countryside,
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi
34-146 Stryszów 156, Poland tel./fax +48 33 8797114
www.gmo.icppc.plwww.eko-cel.plTemat: GMO atakuje...
Zaczynam się martwić o swój certyfikat eko..
emaill :
Szanowni Państwo,
Z przykrością informujemy, że Rząd RP zamiast umacniać pozycję Polski jako
kraju wolnego od GMO podejmuje decyzje, których celem jest otwarcie Polski
na dalszy napływ niebezpiecznych dla zdrowia, ekonomii i środowiska
naturalnego genetycznie zmodyfikowanych organizmów (GMO).

Minister Rolnictwa planuje uchylenie zakazu importu do Polski pasz skażonych
przez GMO. Minister Środowiska zaś mówi, że jest przeciw GMO ale nie
zamierza podjąć żadnych działań w związku z uprawami genetycznie
modyfikowanej kukurydzy, które były prowadzone w 2007 na obszarze 320 ha.
Daje tym samym sygnał zwolennikom GMO, że w Polsce można bezkarnie uprawiać
rośliny GM. (więcej http://gmo.icppc.pl/index.php?id=279)

Motywacje decyzji Panów Ministrów są niejasne. Na listy i zapytania, które
skierowaliśmy do Panów Ministrów ponad dwa miesiące temu, nie dostaliśmy
żadnej odpowiedzi. Nasuwa się wniosek, że Rząd RP nie dostrzega jak
radykalne następstwa pociągnie za sobą każde opóźnienie w kwestii
powstrzymania skażenia polskiej wsi oraz zasobów żywności przez GMO.

Zamiast straszyć społeczeństwo karami i unijnymi dyrektywami Rząd RP
powinien natychmiast skorzystać ze sprawdzonych przez inne kraje możliwości
(jak Francja, Austria, Węgry czy Gracja, które wprowadziły u siebie zakazy,
chroniąc zdrowie swoich obywateli i swoją wieś) i podjąć natychmiastowe
działania w celu umocnienia ram prawnych, których zadaniem jest ochrona
Polski przed importem i wysiewem genetycznie modyfikowanych nasion/roślin.

Nie możemy oddać tego, co już wywalczyliśmy przez ostatnie trzy lata!

Prosimy Państwa o pomoc i wysyłanie listów do Ministra Środowiska i Ministra
Rolnictwa żądając w nich RZECZYWISTEJ KONTYNUACJI POLITYKI, której celem
jest POLSKA WOLNA OD GMO.

List/gotowiec można też wysłać z http://icppc.pl/pl/gmo/index.php?id=284

Z poważaniem,

Sir Julian Rose, prezes

Jadwiga Łopata, Laureat ekologicznej Nagrody GoldmanaTemat: Protest rolników.
ROLNICY Z CAŁEJ POLSKI BĘDĄ PROTESTOWAĆ PRZECIW GMO.

Dnia 13 lutego 2008 r. o godzinie 11 w Warszawie przed Ministerstwem
Rolnictwa odbędzie się protest Solidarności Rolników Indywidualnych.
Z hasłem "POLSKA ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA I TRADYCYJNA
ZAMIAST ŻYWNOŚCI GMO" przyłączają się do protestu rolnicy z Krajowego
Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka "serceEKOziemi",
oraz ze stowarzyszeń EKOPOLSMAK i EKOLAND.
Rolnicy Ci przywiozą ze sobą petycję , w której żądają zakazu GMO i mutanta,
który przedstawia obraz zwierzęcia poddanego modyfikacjom genetycznym.
W swojej petycji rolnicy mówią : 'Wprowadzenie GMO do Polski zagraża
głównym priorytetom w rozwoju polskiego rolnictwa i strategii eksportu
naszych produktów rolnych. Tradycyjne gatunki i stare odmiany roślin to
nasze bogactwo genetyczne, które Polska wniosła do zubożonej przyrodniczo
Zachodniej Europy. W związku z uprawianiem dawnych roślin wprawdzie o
niższych plonach, ale o wysokich walorach smakowych i odżywczych oraz o
wyższej odporności na warunki klimatyczne, a także dzięki niewielkiemu
zużyciu pestycydów Polska stała się europejskim zagłębiem wysokiej jakości
żywności....

W gęsto zaludnionej i pokrytej niemal nieprzerwanie uprawami Polsce nie
istnieją warunki dla skutecznego odizolowania upraw GMO od tradycyjnych, ani
tym bardziej od gatunków roślin dzikich, jak też od kontaktu z GMO różnych
zwierząt i owadów. Polska jest europejską ostoją wielu gatunków roślin i
zwierząt związanych z tradycyjnym rolnictwem, które mogą wyginąć w razie
jego upadku...

Domagamy się przeprowadzenia rzetelnej debaty publicznej na temat zagrożeń
GMO oraz rzetelnych badań W ZAMKNIĘTYCH LABOLATORIACH nad GMO wykonanych
przez niezależnych naukowców... ŻĄDAMY POLSKI WOLNEJ OD GMO!Temat: Polski rząd wpuszcza po cichu GMO
Nie bardzo rozumiem ten opór przeciw GMO (genetically modified organisms). Każde dorodne jabłko na straganie i piękny kłos pszenicy są efektem modyfikacji genetycznych. ”Oryginalne” bowiem jabłka i jak i te kłosy pszenicy wyglądały mizernie i mało kto by się na nie dziś skusił. Poprawiali je więc hodując nowe lepsze odmiany nasi przodkowie i robimy to dziś i my. Kwestia metod. Kiedyś robiło się to lekko ”na ślepo”, a dziś mamy do dyspozycji cały arsenał zdobyczy najnowszej techniki. Borodziej pisze, że ”modyfikowanej kukurydzy mówimy nie” ....w kinie jak wcinasz popcorn zajadasz się nią ze smakiem bo to właśnie taka poprawiona już kukurydza nadaje się na niego najlepiej. Jakieś czułki dodatkowe Ci od tego wyrosły? Akurat dla zwykłych zjadaczy chleba czy coś jest GMO czy nie jest w zasadzie obojętne bo i tak zostanie to rozłożone w procesach trawienia na czynniki pierwsze. Komu i jak może zaszkodzić dodatkowy gen poprawiający odporność jakiejś rośliny na przymrozki czy suszę? ”Poprawione” ziemniaki odporniejsze na stonkę są przez to mniej potem chemizowane środkami więc sam nie wiem gdzie te zło jest skryte? Głównym problemem z GMO jest chyba ilość mitów jakimi te hasło obrosło, a wiadomo nie od dziś że jak czegoś nie rozumiemy to się tego obawiamy. Owszem dzisiejsza technika daje nieporównanie większe możliwości manipulowania genami niż kiedyś i stworzenie np. ziemniaka produkującego wymyślną truciznę jest możliwe, ale kto i po co ma to robić? Realniejszym zagrożeniem związanym z GMO jest nie jakieś mityczne zagrożenie czymkolwiek dla konsumentów a raczej groźba ”przenikania” jakiś genów z GMO do otoczenia. I też proszę sobie nie wyobrażać, że przeskok jakiegoś genu z kukurydzy na dajmy na to fiołka to takie ”hopsiup” To zwyczajnie niemożliwe. Zagrożeniem realnym zaś jest rozprzestrzenienie się jakiegoś genu w samej populacji konkretnej rośliny uprawnej. Znów muszę rozwiać mit że siedzi jakiś szalony naukowiec robi sobie ”kopiuj-wklej” czego chce do tego co mu do głowy przyjdzie. To droga zabawa, wymaga drogiego sprzętu i trzeba zdobyć parę certyfikatów nim ktoś to do siewu dopuści. Co do samego przenikania obcych gatunków i genów to w szybko globalizującym się świecie tego zwyczajnie uniknąć się nie da i chyba znacznie większe szkody w środowisku może wywołać głupie sprowadzenie jakiegoś zwierzęcia (np. norka amerykańska) czy rośliny (Barszcz Sosnowskiego) niż zaraz ewentualne przeniknięcie np. genu odporności na mróz do populacji kukurydzy. Podsumowując.... siewy roślin z grupy GMO (choć nikt tak dokładnie nie wie gdzie jest granica ingerencji, że coś jest już tym GMO) warto kontrolować, ale chyba bez popadania w histerięTemat: GMO

Człowieku, nie masz pojęcia o czym piszesz.
Pomidory z definicji odporne są na Rundup, Chwastox i wiele innych selektywnych herbicydów.

GMO wymaga MNIEJ zabiegów niż normalna roślina, ponieważ ma podwyższoną odporność przeciw insektom i grzybom, herbicydy nie mają tu nic do rzeczy. Jak sobie to wyobrażasz że GMO potrzebuje więcej wody od nie modyfikowanych roślin, bo szybciej paruje?
Myślisz że ktoś pryska w Posce "gdy nie trzeba" wiesz ile kosztuje oprysk np fungicydem? A GMO oszczędza glebę bo ogranicza właśnie takie zabiegi. Mega chwasty to wymysł niedokształconych ekologów, w polsce istenie poważny problem z normalnymi chwastami jak np barszcz i nie można go niczym zwalczyć, chyba tylko napalmem.
Odpad roślinny? A kogo na to stać. Zdajesz sobie sprawę że gdyby wprowadzono 10% dodatku do paliw pochodzenia roślinnego, a konkretnie rzepaku to w polsce zabrakło by pół na tak wielką produkcję nie mówiąc o tym że ceny pszenicy były by abstrakcyjne (bo nie było by jej gdzie uprawiać).
Zdajesz sobie sprawę ile kosztuje biogazownia? Niemcy kalkulują zwrot inwestycji na 15-20 lat i to przy dużych inwestycjach... Polski ronik ledwo zipi, może ma napaść na bank? Osad z biogazowni nie jest najlepszym nawozem, wierz mi.
GMO wywołuje opór tak jak kiedyś środki ochrony roślin (SOR). W latach 50 gdy wprowadzonano SOR ekolodzy mówili że zniszczą one populację chwastów i jakoś chwasty mają sie dobrze.
Jesteśmy krajem zaścianowym i zacofanym, protest przeciwko GMO sprawi że polscy rolnicy będą sprzedawać towar drożej niż reszta UE i zbankrutują, (juz tak jest -dysproporcja w dopłatach) i wtedy nas zaleją produkty GMO z reszty UE. Potentaci rynku kukurydzy Argentyna, USA, Australia stosujący od dawna GMO tylko czekają na pomoc takich "ekologów".

Zawsze jako jeden z koronnych argumentów pada "zaściankowość" i "zacofanie". USA już maja pierwsze problemy z GMO - po opryskaniu Roudupem kukurydza zmarniała. Monsanto się wypiera, że to wina suszy. Oni wybrali GMO, więc niech się martwią. Może to susza, może nie. A ja jestem przeciwnikiem nie GMO jako takiego, ale bezmyślności z jaka sie je wprowadza. Nie zrobiono długofalowych badań. Nie sprawdzono jak sie krzyżuja ze zwykłymi roślinami. Nie zrobiono nic, aby ci co go nie chcą mogli być woli od GMO. I jeżeli rolnicy z USA chcą GMO, to niech je stosują. Ja robię wszystko, aby go nie kupować. Zamiast oleju z soi GMO za 2zł kupuję z rzepaku za 3zł. Unikam produktów z soją i kukurydzą. I będę to robił tak długo, jak długo będę miał możliwość wyboru GMO lub nie.
Temat: Żywność wysokoprzetworzona uzupełniona dodatkami typu E
.

Austria i Węgry pozostaną wolne od GMO!

http://www.greenpeace.org...ry-wolne-od-gmo

Ministrowie Środowiska Unii Europejskiej zdecydowaną większością głosów odrzucili wczoraj propozycję Komisji Europejskiej, mającą zmusić Węgry i Austrię do zaakceptowania upraw genetycznie modyfikowanej kukurydzy na ich terytoriach. Ponad dwadzieścia krajów członkowskich głosowało przeciw propozycji Komisji.
W efekcie oba kraje mogą utrzymać obowiązujący na ich terenie zakaz uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810 produkowanej przez amerykański koncern Monsanto. Dodatkowo Austria może utrzymać w mocy zakaz wysiewu kukurydzy T25, produkowanej przez firmę Bayer.

"Ten wynik oznacza zwycięstwo dla środowiska, rolników i konsumentów oraz stawia w kłopotliwej sytuacji Komisję, która kolejny raz podjęła próbę zniesienia zakazów w krajach członkowskich, mimo ich stanowczego sprzeciwu, ignorując jednocześnie opinię obywateli Wspólnoty. Ochrona zdrowia publicznego i troska o stan środowiska muszą stać na pierwszym miejscu, jako ważniejsze od interesów kilku dużych firm agrochemicznych." - powiedział Marco Contiero, dyrektor ds. GMO w Greenpeace European Unit w Brukseli.

Austriackie i węgierskie ośrodki naukowe przedstawiły ostatnio nowe dowody wskazujące, iż kukurydza Monsanto MON 810, jedyna odmiana uprawiana w Europie, może wywoływać znaczące szkody po uwolnieniu do środowiska.

"Przegrana Komisji w głosowaniu jest czytelnym sygnałem dla polskiego rządu, że możliwe jest wprowadzenie podobnego zakazu także i u nas. Polska jest krajem silnie zagrożonym przez nielegalne uprawy GMO i już teraz na naszych polach znajdujemy genetycznie modyfikowaną kukurydzę. Jedynym sposobem na zatrzymanie tego niebezpiecznego procederu jest całkowity zakaz wysiewu kukurydzy GMO na polskich polach", mówi Maciej Muskat, Dyrektor Greenpeace Polska.
-------------

Jednak mozna . Niestety tylko 2 odmiany.... które można zastąpić innymi .

.Temat: Stowarzyszenie Ekologiczne Przyjaciół Ziemi Nadnoteckiej
USA powinny przygotować się na napływ nielegalnej żywności GMO

New Scientist, 23 stycznia 2009 - po dekadzie eksportowania na cały świat swojej genetycznie modyfikowanej żywności, Stany Zjednoczone przygotowują się do zablokowania importu zagranicznej żywności GMO - jeśli będą uważać, że zagraża ich rolnictwu, środowisku naturalnemu lub zdrowiu obywateli.

UWAGA: Dokładnie tego typu zapobiegawcze działania Unii Europejskiej były powodem, dla którego USA pozwały UE na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) w 2006 roku, że działa niezgodnie z definicja tzw. wolnego handlu. Czy ktoś wyzwie teraz USA przed tą samą organizację? - przypis red.

Następujące ostrzeżenie zostało przekazane zajmującemu się regulacją importu produktów rolnych Departamentowi Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), przez własnego audytora - Biuro Inspektora Generalnego (OIG): "USDA mogłoby być nieświadome potencjalnych zagrożeń, które określone, nowe transgeniczne rośliny lub zwierzęta mogłyby spowodować w krajowym systemie zaopatrzenia w żywność. Wyjątek stanowi sytuacja, gdzie międzynarodowy rozwój transgenicznych roślin i zwierząt zostałby poddany szczegółowemu monitoringowi".

OIG oczekuje, że do 2015 roku nastąpi wielokrotny wzrost upraw oraz rodzajów genetycznie modyfikowanych zwierząt i roślin, które będą uprawiane i hodowane komercyjnie. Także liczba krajów zajmujących się ich produkcją podwoi się w 2015 roku, podnosząc w ten sposób ryzyko importu nieznanych USDA plonów GM.

Raport wzywa USDA do wzmocnienia ich więzi z państwami, gdzie gwałtownie rozwijają się badania, takimi jak Chiny, Indie czy Brazylia. Na przykład Chiny są gotowe do wypuszczenia na rynek pierwszej komercyjnej odmiany ryżu GMO, ale jeszcze musi zostać on zatwierdzony przez USDA. Problemy pojawiają się, kiedy nowe produkty GMO zostaną wprowadzone do USA bez ich zadeklarowania - USDA byłoby nieprzygotowane do ich testowania i identyfikacji.

OIG ostrzega przed zablokowaniem importu, co mogłoby zostać postrzegane jako bariery handlowe. W 2006 roku WTO zdecydowała na korzyść USA i przeciw Unii Europejskiej orzekając, że restrykcyjne regulacje dotyczące żywności GMO sprzeciwiają się zasadzie wolnego handlu.

2009 Reed Business Information - UK.Temat: Mutanci zwyciężą?


Bzdura; każde ziarno się rozsypuje, tylko że ziarno GMO można z łatwością odróżnić od
innego. I TYLKO ziarno GMO można z łatwością odróżnić od innego, gdyż zawiera elementy
genetyczne, które w innych ziarnach na pewno nie występują. Co więcej, interesują nas
właśnie te elementy, a nie całe ziarno - tzn. każda krzyżówka uzyskująca element jest
łatwo wykrywalna (podczas gdy w tradycyjnym krzyżowaniu wykryć domieszkę genetyczną w
n-tym pokoleniu jest proporcjonalnie coraz trudniej). Oraz w przypadku ziarna GMO
wytwórca ma silną motywację ekonomiczną do dochodzenia roszczeń.


Moj sarkazm byl zamierzony. Chodzi o to, ze ziarna GMO (jednoroczne

producentow sa rownie latwe do zidentyfikowania. Jak dotad jednak NIKT
nie wystapil z oskarzeniem o pojawieniu sie tychze roslin na jego
polu. Rowniez producenci nie wystepuja do sadu przeciwko farmerom,
poniewaz nie ma tu interesu ekonomicznego. Jezeli farmer chce miec
kiepskie plony to jego problem.


| Zauwaz, ze nikt nie oskarzyl producenta [ciach]

Właśnie czekamy na procesy odwrotne: oskarżenia rolników, że jednoroczne GMO zapyla
ich rośliny, powodując spadek plonowania. Jest prawdopodobne, że do takich procesów
dojdzie (a może ktoś już słyszał?)


Takich procesow nie ma i watpie zeby byly. Natomiast byl proces pana
Percy Schmeisera (ktory wlasnie wizytuje Europe) przeciw Monsanto. Pan
Schmeiser proces przegral.


G^#~% prawda. Farmerowi nie wystarczy pieniędzy na walkę z dużą korporacją. [....]


Farmerowi pewnie nie. Jednak nie musi szczegolnie sie tym martwic gdyz
sa organizacje, ktore chetnie to za niego czynia. Czy sadzisz, ze
wspomniany Percy Schmeiser z Kanady, oraz Panstwo Gail z polnocnej
Dakoty jezdza po calym swiecie z przeslaniem dla innych rolnikow za
wlasne pieniadze?
I zeby nie byc goloslownym - zwroc uwage na takie organizacje jak
ANPED, JMG Foundation i CS Found. Sadze, ze moga smialo stawic czola
firmom biotechnologicznym.

sceptyk

Temat: Obrażanie się, polityczna poprawność i rzucanie obelgami

Ogólnie chodzi mi o to, żeby nie regulować GMO odgórnie. Zostawmy to producentom i klientom (rynkowi). Na pewno będzie grupa tradycjonalistów, która będzie wolała kupić nie GMO

Dembol, masz racje co do zasady, ale w tym konkretnym wypadku, niestety. GMO to zwierzeta i rosliny. Zwierzeta jeszcze, ale rozmnazania sie roslin nie ograniczysz do zamknietego obszaru. Musialbys odfiltrowywac pylki z powietrza, zabijac wszystkie owady zapylajace rosliny oraz wszystkie wroble i inne zwierzaki, ktorym nasiona czepiaja sie do futra / pior. Dlatego albo na fulla, albo w ogole. Inna opcja nie ma sensu.

Oczywiscie, GMO mozna tez importowac, bez hodowli na miejscu.


"Bo polscy przedsiębiorcy wydają zarobione pieniądze w Polsce"

...kupujac zagraniczne towary. Np. auta. Albo meble w Ikei.

Nota bene, nadal nie rozumiem, czemu odbierasz ludziom prawo do wyboru sklepu w imie wyzszej, nierozumianej przez nich racji, ale jednoczesnie zadasz prawa do wyboru trujacej zarowki, bo nie wolno wprowadzac zakazow w imie nierozumianej przez 100% ludzi racji.

Po prostu... tego... nie kumam!


"Do tej pory zgodzili się tylko dołączyć do paktu gospodarczego UE."

Zelazne przekonanie lunara zachwialo moja pewnoscia co do mojej wlasnej pamieci. Pamiec mowi mi, ze w referendum akcesyjnym pytanie brzmialo: "Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?". Ale lunar twierdzi z taka pewnoscia siebie, ze musialy byc DWA pytania, i ze byly one takie:

1. Czy jestes za dolaczeniem do paktu gospodarczego UE?
2. Czy chcesz dolaczyc do federacji państw, której na imię UE?

Az musze sprawidzic w Wikipedii...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Referendum_akcesyjne

Na marginesie, powtarzalem juz chyba milion razy, ze obecny ksztalt Unii, jako isnstytucji polityczej, siega do 1992 roku. A referendum odbywalo sie w 2003 r. Jakby nie liczyc, 1992 r byl PRZED rokiem 2003, wiec Polacy doskonale wiedzieli, do czego przystepuja.

Cale 77,45% glosujacych za. Oraz 22% glosujacych przeciw.


Nie wiem jak ty, ja sobie nie życzę obrócenia Polski w halę fabryczną Europy

A ja nie mam nic przeciw wiekszej ilosci fabryk w Polsce. Wlasciwie to nawet to popieram. Popieram rozwoj przemyslu, popieram inwestycje, popieram nowe miejsca pracy. Coz, lunar ma widac inne priorytety.Temat: Kiedy King-Kong śpi....


Kiedy nie ma King-Konga lista zamiera, czy naprawdę nie mamy już dobrych
biologicznych tematów niezwiązanych z kreacjonizmem ? Sam podrzuciłem jeden
ostatnio i tylko 2 odpowiedzi...


Ty piszesz o sprawach w sumie lekkich, wynikających z ludzkiej niewiedzy
a mnie poruszyło wczoraj coś co wynika ze wzrastającej wiedzy a jest
dużo IMHO groźniejsze. Chodzi mi o protesty (Greenpeace) przeciw
modyfikowanej genetycznie kukurydzy i szumek medialny wokół tego.
Najbardziej wstrząsnęło mną powtarzane zdanie o wielu ciężkich
chorobach, które są wywoływane jedzeniem zmodyfikowanych roślin. Przy
czym powoływano się na eksperta (słyszałem w Trujce* jego obciętą chyba
wypowiedź, o alergii na pyłki) mówiąc o szkodliwości kukurydzy. Ale gdy
nie puszczano wypowiedzi mówiono już o ciężkich chorobach w tym o
nowotworach wywoływanych przez jedzenie GMO. Ciekaw jestem czy więcej
nowotworów wywołują GMO czy tabletki antykoncepcyjne, LOL.

W tym wypadku protestowano przeciwko MON810 zrobionej przez Monsanto a
dopuszczonej do uprawy w niektórych państwach UE, ale sposób w jaki to
robiono nie tylko powoduje sianie zwykłej paniki. Greenpeace chce
wprowadzenia zakazu uprawy jakichkolwiek GMO w Polsce, co będzie miało
wiadomy skutek w badaniach. O odbiorze społecznym nie wspomnę.

BTW insektycyd produkowany przez kukurydzę Monsanto to białko które nie
ma swojego receptora u ssaków i działa tylko w przypadku niektórych
owadów, może ktoś wie więcej na ten temat. Naprawdę jestem ciekaw jakie
kliniczne badania potwierdziło kancerogenność organizmów modyfikowanych
genetycznie.

*)to nie błąd :)

Temat: GMO w Polsce?
Marchewka chroniąca przed rakiem- jestem za!!!
Normalna rzecz -obawiać się nieznanego.
Rozumiem, że część osób boi się ruchomych fragmentów genetycznych sztucznie wprowadzonych (o wektorach wspomniał Wujek Kryzys). Słowa wektory i priony wywołują strach, nawet wirus grypy(ptasiej) wywołał panikę i niektóre firmy farmaceutyczne nieźle na tym zarobiły. Na dzień dzisiejszy bardziej bałabym się nie fragmentów, a całych genomów np. wirusów HIV, HCV,HBV, HPV itp., ale to już z GMO nic nie ma wspólnego-bezpośrednio.
O rakotwórczym działaniu wspomnianych wirusów coś wiadomo, o rakotwórczym GMO-nic.
Czy będą inne niepożądane działania zdrowotne- czas pokaże. Nowe antygeny gwarantują powstawanie swoistych przeciwciał, wybiegając daleko w przyszłość może trzeba będzie wymienić antygeny stosowane w testach alergicznych?

Dodam, bo może nie wszyscy wiedzą lub kojarzą, że ludzie chętnie wprowadzają niektóre fragmenty materiału genetycznego do swego organizmu w celu ochrony przed niektórymi chorobami zakaźnymi. Najnowsze szczepionki np.przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby, grypie czy leki np.insulina ,,ludzka,, podawane są parenteralnie, a więc tak, by nie zostaly strawione, by organizm odpowiedział na wprowadzony materiał genetyczny produkcją przeciwciał. Pojedyncze szczepionki sa podawane doustnie, ale większość parenteralnie(najczęściej domięśniowo).Oczywiście, że w związku ze stosowaniem szczepionek mogą występować różne działania niepożądane, ale i tak korzyść przeważa znikomą niekorzyść.
Pewne jest, że stosowanie najnowocześniejszych szczepionek tzw. rekombinowanych, zawierających fragmenty genomu patogenu jest bezpieczniejsze niż szczepionek ,,starych,, zawierających np. osłabione ale żywe wirusy czy bakterie.
Przesadne wydaje mi się okraślenie,,bawienie w Boga,,.Koniec i tak nastąpi -kiedyś tam. Genetyczne badania, w tym manipulacje są jedyną szansą dla wielu chorych i myślę o chorobach genetycznych, nowotworowych, zakaźnych.
No i ta filizanka kawy w zestawieniu z pestycydamiTemat: Ochrona przyrody
Przedstawiasz stereotypowy, niestety błędny pogląd, powielony tysiąckroć w mediach.
Przytoczę, moim zdaniem, najlepszy podział "ekologów",(stworzony przez drogowca, podpisującego się na różnych forach Robert_C)

Ja dokonałbym takiego podziału:
- Zieloni (tzw. banany)
- NIMBY
- ekolodzy
- przyrodnicy

Zieloni to zazwyczaj ekooszołomy protestujące przeciw wszystkiemu. Z tego środowiska bierze się też blokowanie dla zysków (czyli ekoharacze). Zieloni zazwyczaj nie mają żadnego wykształcenia kierunkowego lub mają bardzo powierzchowne. Dla zielonych ochrona środowiska jest tylko narzędziem, a nie celem.

NIMBY to organizacje, które działają na rzecz własnego podwórka i nie interesuje ich nic, co jest dalej, jak w promieniu 500 metrów. Organizacje NIMBY zwykle przyjmują jakieś nazwy ekologiczne i starają się udawać ekologów.

Powyższe dwa typy organizacji są zazwyczaj bardzo głośne, stąd w powszechnym mniemaniu społeczeństwo ich utożsamia z ekologami. A to błąd zasadniczy.

Ekolodzy to kolejna grupa, która skupia miłośników przyrody i zdrowego trybu życia. Choć podobnie jak zieloni nie mają wykształcenia kierunkowego lub tylko powierzchowne, to ich działania są zazwyczaj szczere i bez podtekstów. Dla nich ochrona środowiska jest rzeczywistym celem działalności. Zdrowo się odżywiają, sortują śmieci, oszczędzają energię i wodę, itp.

Przyrodnicy to grupa ludzi wykształconych w dziedzinie. Nie koniecznie prezentują postawy ekologa, a często są w opozycji do ekologów. Np wśród przyrodników znajdziemy zwolenników energii atomowej i GMO, co dla ekologów jest nie do przyjęcia.
Przyrodnicy też zazwyczaj nienawidzą zielonych albo przynajmniej mają wobec nich stosunek obojętny.

Z ekologami i przyrodnikami problemów nie ma. Rzadko protestują, a jeśli już, to ich działania są konstruktywne (zwłaszcza przyrodników).

Jednak w realu, te 4 podstawowe postawy mieszają się. Wśród przyrodników trafiają się też ekolodzy oraz osobnicy prowadzący działalność dwuznaczną moralnie.
Natomiast NIMBY to zupełnie osobny rozdział. Jak pokazuje moje doświadczenie, to każdy z nas może zostać NIMBY i nie ma znaczenia wykształcenie, status społeczny, czy miejsce zamieszkania. W pewnych sytuacjach profesor zachowa się identycznie jak sprzątaczka i prezentuje ten sam poziom. Nawet ostatnio mam do czynienia z pewnym profesorem drogowcem, który protestuje przeciw ważnej inwestycji drogowej w Warszawie i posługuje się argumentami identycznymi, jak baba z magla.


Kasa jest jedynie środkiem, niestety, za coś trzeba działać.

Nie chodzi mi o protestujących oszołomów, chodzi mi o zjawisko społeczne prawdziwej ochrony (tak, to dość świeży wymysł). Empatia to raz. Może chęć wykazania się?Temat: Prosba - pomóżcie zawetować GMO!!!!
Nie zmieniam zdania !!!Bardziej przekonują mnie analizy społeczne niż nawoływania ekologów. Bardzo mi przykro ale spektakularne działania obrońców zwierząt futerkowych czy zestresowanych kur nie budzą mojego zaufania. Poczytałam sobie co na temat GMO piszą obrońcy i przeciwnicy . Wychodzi na to , że nikt nie ma 100% argumentów. W takiej sytuacji wybieram zwiększenie plonów ( nawet jeśli ma to mieć jakieś skutki uboczne). Dlaczego ? Bo ze skutkami ubocznymi można walczyć , ze śmiercią z głodu nie. I nie piszcie mi , że zwiększenie ilości wyprodukowanej żywności nie ma wpływu na problem głodu na świecie. Ma ! Nawet jeśli ktoś przy tym zarabia. Mało mnie wzrusza to . Niech sobie zarabia byle choć część tego dotarło tam gdzie trzeba ( nawet jako akcja charytatywna - w której przekazuje się żywność której nie udało się sprzedać ). Z jednym się zgadzam z Panem Maciejem . Powinna być informacja o tym że dana żywność wprowadzona do obrotu jest modyfikowana genetycznie. Wtedy to będzie mój problem . Będę mieć prawo wyboru . Nie twierdzę , że na siłę trzeba wprowadzać u nas uprawy transgeniczne . Ale jednego nie znoszę , gdy ktoś usiłuje podejmować decyzję za mnie. Prezydent, ekolodzy, czy ktoś inny. To jest moja sprawa co będę kupować . Jak mnie stać na zdrową żywność ekologiczną to ją kupuję , jak nie to nie. U nas jeszcze tego tak nie widać , ale popatrzyłam sobie będąc w Anglii u córki jak to wygląda . W jednym sklepie są regały z warzywami zwykłymi i ekologicznymi . Ceny jak się domyślacie diametralnie różne ( 1 do 4 ). No i fajnie , bo można wybierać . I tak ma być . Ale po to by był wybór między tanim transgenicznym pomidorem , a takim zdrowym z uprawy ekologicznej trzeba iść na kompromis .Mimo wszystko jakoś nie wydaje mi się byśmy mieli wielki wybór. Za dużo nas ( ludzi ) na tym świecie by można było wielce się zastanawiać. No chyba , że postawimy na jakość , a nie ilość . To znaczy ci którym nie brakuje żywności będą się martwić o to by była zdrowa- ekologiczna. A ci co nie mają żywności wcale i w dodatku są biedni spokojnie zwolnią miejsce na ekologiczne uprawy. Przeraża mnie myślenie tylko o własnym podwórku . Tylko ,,JA ,, się liczę , mój kraj jest najważniejszy , niech sobie inni uprawiają jak chcą - a potem korzystanie z tego co ktoś zrobił . Bo to takie proste - my jesteśmy przeciw , nie będziemy sobie truć środowiska . Ale jak inni coś wyhodują to szybko to importujemy i będziemy kupować . Nie zgadzam się na to by decyzję o tym czy wprowadzić na nasz rynek pasze modyfikowane podejmował Prezydent. Od tego są specjaliści ( najlepiej neutralni politycznie ).
Strona 1 z 3 • Znaleźliśmy 93 rezultatów • 1, 2, 3